اجتماعی

علاقه‌مندان به محیط زیست چگونه سفر می‌کنند

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند از تعطیلات خود بدون آسیب رساندن به محیط زیست لذت ببرید.

به گزارش باراناخبر و به نقل از باراناخبر، چیزی به پایان عید نوروز نمانده است; پایان با روز سیزدهم همراه است. این یک سنت دیرینه است که ایرانیان به همراه خانواده و دوستان خود وارد دل طبیعت می شوند تا با بهار پیمان جدیدی ببندند، اما گاهی به جای این پیمان طبیعت را ویران می کنند. به جا گذاشتن آوار، شکستن و سوزاندن برگ درختان، به جا گذاشتن آثار بر تنه درختان و بسیاری از اقدامات مخرب دیگر، محیط بانان را نگران روز طبیعت کرده است. همچنین سفر و تفریح ​​در ایام تعطیلات یک فعالیت فوق العاده است اما متاسفانه این سفرهای خارج از شهر و داخل شهر می تواند هزینه های زیان آور محیط زیستی داشته باشد. اگر می خواهید در این روزهای بهاری از پیاده روی در روز سیزدهم یا سفر خود لذت ببرید و به محیط زیست آسیب نرسانید، در اینجا چند نکته ساده وجود دارد:

1. ردپای کربن روی خود باقی نگذارید

ردپای کربن در واقع مقدار دی اکسید کربنی است که در اثر فعالیت های روزانه وارد جو زمین می شود. مقدار آن بستگی به نحوه سفر یا گرمایش خانه دارد. راه هایی برای کاهش انتشار دی اکسید کربن وجود دارد:

* به جای پرواز، می توانید از طریق زمینی مانند با قطار اما اگر مجبور به سفر با هواپیما هستید به جای پروازهای شبانه از پروازهای روزانه استفاده کنید تا آسیب کمتری به محیط زیست وارد کنید. همچنین از پروازهای مستقیم به مقصد خود استفاده کنید. همچنین چمدان خود را با وسایل مختلف پر نکنید و سبک سفر کنید تا حمل بار اضافی در هواپیما باعث مصرف سوخت بیشتر نشود.

* تا حد امکان در هتل هایی اقامت کنید که از روش های پایدار برای حفظ مجموعه خود استفاده می کنند. برای مثال از لامپ های کم مصرف استفاده می کنند یا زباله های خود را به کمپوست تبدیل می کنند یا حتی در برخی مکان ها از سلول های خورشیدی برای تامین انرژی خود استفاده می کنند.

* برای لذت بردن از زیبایی محیط جدید هیچ چیز لذت بخش تر از پیاده روی نیست، اما اگر می خواهید مکان های دور از هم را ببینید، به جای ماشین شخصی یا کرایه ای از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. نه تنها قادر خواهید بود با مردم آن منطقه بیشتر آشنا شوید، بلکه کربن کمتری را نیز وارد محیط زیست خواهید کرد.

* در سفرها یا گردش های خود از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف استفاده نکنید. به عنوان مثال، به جای خرید بطری های پلاستیکی آب، از بطری های قابل استفاده مجدد استفاده کنید. اگر از آب مکانی که با آن سفر می کنید مطمئن نیستید، یک فیلتر آب مسافرتی همراه داشته باشید. با این نوع فیلترها می توانید به راحتی از فروشگاه های لوازم مسافرتی تهیه کنید. این فیلترها می توانند 99.9 درصد از آلاینده های میکروبی را به هر نوع آب شیرین موجود در محیط فیلتر کنند.

2. زباله های خود را در سطل زباله بیندازید

وقتی برای پیک نیک یا پیاده روی در جنگل و کوه می روید، مراقب باشید که زباله را در آنجا نریزید. اگر به سطل زباله دسترسی ندارید، آن را در یک کیسه پلاستیکی بیندازید و به نزدیکترین سطل که به آن می رسید حمل کنید. حتی کسانی که دوستدار محیط زیست هستند مقداری از زباله های پرتاب شده در طبیعت را برداشته و در سطل زباله می اندازند.

3. از خودرو یا موتور سیکلت در شن های کویر استقبال نکنید

اگرچه این تفریحات در کویر بسیار لذت بخش است و افرادی که به دنبال آدرنالین و هیجان هستند به عشق این تفریحات به صحرا می روند، اما این تفریحات به محیط شکننده کویر آسیب می زند. در واقع رانندگی در بیابان های شنی علاوه بر تولید صدا و آلودگی، به گیاهان محیطی آسیب می رساند و حیات وحش را به وحشت می اندازد. در این میان بذر گیاهانی که در بیرونی ترین لایه ماسه منتظر باران بوده اند پراکنده شده و از بین می روند. فقط مسیرهای پیاده روی کم خطر باید در شن های بیابانی سازماندهی شوند.

4. در مصرف انرژی دقت کنید

هنگام اقامت در محیط‌های تفریحی مانند هتل‌ها و سوئیت‌ها، هنگام خاموش کردن چراغ‌های اضافی مراقب باشید و یا اگر در محیط گرم هستید، وسایل خنک‌کننده مانند پنکه‌ها و کولرها را خاموش کنید. این مشکلی است که اکثر مدیران خوابگاه ها از آن شکایت دارند. این دستگاه ها معمولاً زمانی که مسافران در محل اقامت نیستند روشن می مانند. با خاموش کردن آنها از اتلاف انرژی جلوگیری می کنید.

5. از محصولات بهداشتی سازگار با محیط زیست استفاده کنید

هنگام حمام کردن در آپارتمان خود، به خصوص در مکان هایی که چندان پایدار نیستند و سازگار با محیط زیست نیستند، از محصولات بهداشتی طبیعی و سازگار با محیط زیست استفاده کنید. بیشتر اوقات، آبی که برای شستشو استفاده می کنید می تواند وارد منابع آب محیطی شود یا برای آبیاری محصولات مورد استفاده قرار گیرد. کف این مواد شوینده شیمیایی زنجیره غذایی آب را آلوده می کند. بنابراین از محصولات زیست تخریب پذیر برای حمام خود استفاده کنید.

6. از ضد آفتاب استفاده کنید

اگر می خواهید در دریا شنا کنید، از ضدآفتاب های حاوی اکسی بنزون ​​و اکتینوکسات که برای آبزیان بسیار مضر هستند استفاده نکنید. این مواد اکوسیستم دریایی را آلوده می کنند و حتی ممکن است در سفید شدن گیاهان مرجانی نقش داشته باشند. به جای ضد آفتاب از کرم های معدنی استفاده کنید. علاوه بر این، ضد آفتاب های حاوی اکسی بنزون ​​و اکتینوکس سرطان زا هستند و باروری را به خطر می اندازند.

7. سوغاتی های بادوام بخرید

قبل از خرید جواهرات و محصولات ساخته شده از صدف دریایی یا پوست حیوانات فکر کنید. خرید شما تولیدکنندگان را تشویق می‌کند تا از این محصولات بیشتر تولید کنند که در نهایت باعث آسیب به حیوانات می‌شود. بنابراین هنگام خرید محصول، از فروشنده بپرسید که محصول از کجا ساخته شده است و اگر از حیوانات در تولید آن استفاده می شود، آن را نخرید. برخی از اجناس از شاخ حیوانات، مرجان یا حتی چوب های سخت کمیاب تهیه می شوند که می توانند به حیوانات و محیط زیست آسیب بزنند و با اجتناب از خرید آنها می توان کمک زیادی به محیط زیست و موجودات آن کرد.

8. از حیوانات برای تفریح ​​استفاده نکنید

برخی از افراد در سفرهای خود به مناطق خاصی از اسب یا قزل آلا استقبال می کنند، اما اگر می دانید با این حیوانات خوب رفتار نمی شود و بسیار خسته می شوند، هرگز سراغ این نوع تفریح ​​نخواهید رفت.

با رعایت این نکات می توانید از تعطیلات خود بدون آسیب رساندن به محیط زیست لذت ببرید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا