علمی و پزشکی

عادت‌های رایجی که پیرتان می‌کند

آنچه می خوریم، میزان حرکت، خلق و خو و شخصیت ما بر سرعت پیری تاثیر می گذارد. حتی هر تصمیمی که به صورت روزانه می گیریم می تواند سن بیولوژیکی بدن ما را کاهش یا افزایش دهد، با این حال بسیاری از ما این موارد را نادیده می گیریم.

مشکلات حافظه، چین و چروک، ضعف عضلانی، سفت شدن پوست و کبودی از علائم پیری هستند. طبیعی است که با دیدن این علائم ناراحت کننده دچار وحشت شوید و به سراغ محصولات بهداشتی ضد پیری بروید تا بتوانید این روند را معکوس کنید.

رعایت عادات روزانه می تواند روند پیری را تا حدودی کند کرده و طول عمر ما را افزایش دهد. قبل از تمرکز روی چیزهایی که می توانند روند پیری را کند کنند، سعی کنید آنها را حذف کنید.

کم تحرکی یکی از عوامل موثر در کاهش طول عمر و کوتاه بودن عمر است. در اینجا 10 عادتی وجود دارد که می تواند روند پیری را بهبود بخشد:

1- تمام روز نشستن

خطر کم تحرکی در طول روز و داشتن سبک زندگی کم تحرک در واقع انسان را می کشد. از افزایش خطر بیماری های مزمن گرفته تا سایر بیماری ها، فرد در معرض خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان، فشار خون بالا، چاقی، افسردگی و اضطراب است. شکی نیست که این عادات سمی ما را زودتر پیر می کند.

بشین

2- خوردن غذاهای ناسالم

غذاهای غنی از چربی های اشباع شده، کلسترول بد، قند و سدیم می توانند التهاب را در بدن افزایش دهند. پیری به عنوان یک بیماری التهابی مزمن در نظر گرفته می شود که می تواند با خوردن غذاهای ناسالم تسریع شود.

3- نخندید

اگر به اندازه کافی نمی خندید، سعی کنید یک برنامه خنده دار یا یک برنامه کمدی تماشا کنید. زیرا نخندیدن به اندازه کافی منجر به تجمع استرس می شود و این می تواند ظرفیت سلول های بدن شما را برای مبارزه با عفونت کاهش دهد. خنده باعث ترشح هورمون های شادی می شود و احساس خوشبختی را افزایش می دهد.

4- در خانه ماندن

یکی دیگر از عواملی که روند پیری را تسریع می کند، ماندن در خانه است. پس وقت آن است که کفش های خود را بپوشید و فعالیت بدنی انجام دهید. توجه داشته باشید که ماندن منظم در خانه علاوه بر تسریع روند پیری، می تواند بر سلامت روان شما نیز تاثیر بگذارد.

5- کم خوابی

به قیمت بالا رفتن سن، برای تماشای فیلم یا کار تا نیمه شب بیدار نمانید. طبق یک مطالعه، تنها یک شب که به درستی نمی خوابد می تواند سلول های بدن بزرگسالان را سریعتر پیر کند. پس خوب بخوابید تا جوان بمانید.

6- نیت در زندگی

فقدان جهت یا هدف و انگیزه در زنگ یکی دیگر از مواردی است که می تواند شما را افسرده کند و عاملی برای تسریع پیری باشد.

7- سیگار و الکل

مصرف الکل یا سیگار از دیگر عواملی هستند که پیری را تسریع می کنند. در حالی که اینها ممکن است به شما شادی یا هیجان موقتی بدهد، باید بدانید که در واقع از شما می دزدند و سال های عمر شما را کوتاه می کنند.

8- نورهای مصنوعی

بر اساس مطالعات انجام شده، نورهای مصنوعی ساطع شده از گوشی های هوشمند و صفحه نمایش (مانند تلویزیون، مانیتور و …) پیری را تسریع کرده و طول عمر را کاهش می دهد. بر اساس یک مطالعه، “نور آبی” در صفحه نمایش کامپیوتر و گوشی های هوشمند باعث پیری زودرس می شود.

نور آبی

9 – میدان الکترومغناطیسی

گفته می شود تابش میدان الکترومغناطیسی از نسل پنجم تلفن های همراه (5G) بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد.

10- آلودگی محیط زیست

آلودگی محیط زیست و قرار گرفتن در معرض برخی مواد از دیگر عوامل پیری است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا