اقتصادی

ضرورت تحول در کشاورزی لرستان/ توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در استان

باراناخبر/لرستان استاندار لرستان با بیان اینکه تغییر و تحول در کشاورزی و باغداری استان ضروری است، گفت: توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در استان برای تولید انرژی پاک لحاظ شود.

فرهاد زیویار شامگاه شنبه سی‌ویکم تیرماه در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی لرستان که در سالن جلسات اتاق بازرگانی استان برگزار شد ضمن تسلیت ایام سوگورای شهادت اباعبدالله و یاران باوفای ایشان با بیان اینکه الگوی کشت در استان تابع قوانین ملی است، و حتما باید معیارهای ملی در این زمینه در نظر گرفته شود عنوان کرد: استفاده از دانش علمی تخصصی در این حوزه مهم است.

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه تغییر و تحول در کشاورزی و باغداری لرستان ضروری است، بیان کرد: چگونگی استفاده از منابع آبی، رعایت الگوی کشت، استفاده از دانش روز و بهره‌گیری از روش‌های نوین آبیاری از مواردی است که باید مدنظر قرار گیرد.

زیویار به جلسه هفته گذشته با یک هلدینگ اشاره کرد و افزود: این هلدینگ نه تنها در حوزه هواپیمایی بلکه در حوزه گردشگری و کشاورزی نیز سرمایه‌گذاری‌ها و خدمات بزرگی انجام داده است.

وی ادامه داد: براساس تحقیقات انجام شده یک هلدینگ در لرستان برخی از  اراضی شیب‌دار استان مستعد کشت گردو و پسته با درآمدزایی بالا هستند و با توجه به وجود این ظرفیت در استان، لازم است زمینه‌های سرمایه‌گذاری و تولید در استان متحول شود.

نماینده عالی دولت در لرستان با بیان اینکه  توسعه نیروگاه‌های خورشیدی براساس تفاهم‌نامه در سطح ملی ابلاغ شده است و باید مورد لحاظ قرار بگیرد، اضافه کرد: بهره‌گیری از سقف سوله‌های شهرک‌های صنعتی برای تولید انرژی پاک ضروری است و در این راستا می‌توان از تسهیلات تبصره ۱۸ و اعتبارات بازسازی و نوسازی صنایع مربوطه استفاده شود.

استاندار لرستان افزود: در کشت پاییزه برای کاشت سیب‌زمینی مانعی وجود ندارد؛ اما در کشت بهاره با توجه به اینکه تغذیه آن بیشتر از منابع زیرزمینی است به دلیل اینکه منابع آبی در سال‌های آینده دچار مخاطره نشود در این زمینه سهمیه‌بندی انجام خواهد شد و سالانه این سهمیه‌ها به شهرستان‌ها اعلام خواهد شد.

زیویار گفت: بیش از کشت و بهره‌وری از محصولات، موضوع فرونشست زمین اهمیت دارد که با رعایت الگوی کشت می‌توان تا حد بسیاری از این معضل جلوگیری کرد.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا