بین الملل

شهیدی که دو مزار دارد

۱۶ سال بیشتر نداشت. در سه راهی کوشک بر اثر اصابت گلوله مستقیم تانک بعثی‌ها به کامیون حامل رزمندگان، به همراه ۴ رزمنده سادات دیگر به شهادت رسید، نیمی از بدنش ناپدید شد و فقط پاهایش را برای مادرش آوردند.

خبرگزاری علم و فناوری آنا ـ فاطمه ملکی: یکی از یادمان‌های راهیان نور در سه‌راهی کوشک جاده اهواز ـ خرمشهر، یادمان شهدای خمسه‌سادات است که هر ساله از زائران زیادی میزبانی می‌کند. در این یادمان بخشی از پیکرهای مطهر پنج شهید سادات آرام گرفته است.

جریان از این قرار است که اول مرداد ۱۳۶۷ مصادف با عید سعید قربان ۲۸ نفر از رزمندگان با کامیون به سمت جاده جاده اهواز ـ خرمشهر در حال حرکت بودند که در سه راهی کوشک بر اثر اصابت گلوله مستقیم تانک بعثی‌ها به این کامیون، تمام رزمندگان مجروح می‌شوند و از بین این رزمندگان فقط ۵ تن به شهادت می‌رسند که این شهدا از سادات بودند.

سید علی‌رضا جوزی، سید داود طباطبایی، سیدمهدی موسوی، سیدحسین حسینی و سیدصاحب محمدی این ۵ شهید سادات بودند که بخشی از پیکر این شهدا در این محل ماند که در سه راهی کوشک آرام گرفت.

۴ روز بعد از شهادت سیدصاحب، برادر بزرگترش سیدمهدی در عملیات مرصاد به تاریخ پنجم مرداد ماه به شهادت رسید.

روایت خواهر شهید «سیدصاحب محمدی» درباره این شهید ۱۶ساله را در ادامه می‌خوانیم.

شهیدی که دو مزار دارد

از کربلا تا تهران

من و خواهر و برادرانم در کربلا به دنیا آمدیم. مادرم سال ۱۳۵۱ پنج ماهه باردار بود که بعثی‌ها ما را از کربلا بیرون کردند. به همراه خانواده بعد از دو ماه پیاده‌روی به تهران رسیدیم. بعد از دوماه سیدصاحب به دنیا آمد.

سیدصاحب دوران دبستان و راهنمایی را در مدرسه صبا (شهید باهنر) ‌گذراند. او با سن کمی که داشت در مسجد امام حسین (ع) محله نظام‌آباد عضو بسیج ‌شد و دوره‌ آموزش نظامی را در بسیج این مسجد ‌گذراند. که تقریباً گذراندن این دوره حدود ۲ سال قبل از رفتنش به جبهه بود. البته او در مسجد صفا که روبروی خانه‌مان بود هم فعالیت داشت.

سیدصاحب وقتی ۱۶ ساله شد، برادرمان جبهه رفته بود و او هم می‌خواست به جبهه برود؛ اما قبول نمی‌کردند به همین خاطر روی کپی شناسنامه‌اش تاریخ تولدش را تغییر داد و رفت. سیدصاحب عازم جبهه شد و صبح روز اول مردادماه به شهادت رسید.

شهیدی که دو مزار دارد

دو مزار برای یک شهید

با توجه به شدت اصابت گلوله تانک به کامیون حامل رزمندگان، سر و نیمی از بدن سیدصاحب، پودر شده بود. به همین خاطر سیدصاحب دو مزار دارد؛ یکی در بهشت زهرا(س) و یکی هم در سه راهی کوشک. پاهای سیدصاحب در قطعه ۴۰ بهشت زهرا(س) و سر و بدنش که در سه راهی کوشک پودر شده بود به همراه پیکرهای چهار شهید سادات دیگر در همان نقطه دفن ‌شد.

شهیدی که دو مزار دارد

شناسایی سیدصاحب از شلوار پلنگی‌اش

جنازه صاحب را به ما نشان نداده بودند و هنوز حالت ناباوری داشتیم. سیدصاحب را شوهرم شناسایی کرده بود، اما گفتم که باید جنازه‌اش را ببینم،‌ جنازه‌اش را به حیاط خانه آوردند، همسایه‌ها جیغ زدند. مردم فکر می‌کردند که مادرم و ما در حال فریاد هستیم، در حالی که ما آرام بودیم. اما نگذاشتند که پاهای سیدصاحب را هم ببینیم. سیدصاحب شلوار پلنگی تنش بود او تنها کسی بود که در گردان حضرت زینب(س) لشکر ۱۰ سیدالشهدا(ع) شلوار پلنگی می‌پوشید.

بر اساس این گزارش، مادر شهیدان سیدصاحب و سیدمهدی محمدی ۲۱ خرداد ماه ۱۴۰۲ به فرزندان شهیدش پیوست و اربعین مادر شهیدان محمدی مصادف با سی و پنجمین سالگرد شهادت فرزندانش است.

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا