اجتماعی

رکورد ۸ سال گرم برای زمین

بر اساس داده‌های سرویس تغییرات آب و هوایی اتحادیه اروپا، کوپرنیک، هشت سال گذشته گرم‌ترین سال ثبت شده توسط ماهواره‌ها بوده است و سال 2022 پنجمین سال گرم‌ترین سال ثبت شده در سطح جهان خواهد بود.

به گزارش باراناخبر، کوپرنیک یک برنامه رصدی زمین و ارائه دهنده داده ها و اطلاعات برای درک تغییرات اقلیمی و پیش بینی آب و هوا است.

گزارش جدید این برنامه جهانی نشان می دهد که کره زمین به دلیل افزایش تولید گازهای گلخانه ای به گرم شدن ادامه خواهد داد.

میانگین دمای سالانه در هشت سال گذشته نسبت به دمای قبل از انقلاب صنعتی بیش از یک درجه افزایش یافته است.

بررسی ها نشان می دهد که در صورت ادامه گرمایش زمین، احتمال عواقب فاجعه بار آب و هوا به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

میانگین دمای کره زمین در سال 2022 حدود سه دهم درجه سانتیگراد بالاتر از حد مجاز 1991-2020 بود. سال 2022 همچنین دومین سال گرمترین سال ثبت شده برای اروپا پس از سال 2020 بود.

تابستان سال 2022 در اروپا گرم ترین تابستان در قرن های اخیر بود. سال گذشته چندین کشور اروپایی از جمله بریتانیای کبیر دمای بسیار بالایی را تجربه کردند.

به گزارش سرویس تغییرات آب و هوایی کوپرنیک، مناطقی که گرم ترین سال خود را تجربه کردند شامل بخش های وسیعی از اروپای غربی، خاورمیانه، آسیای مرکزی، چین، شمال غربی آفریقا و شاخ آفریقا بود.

به گزارش ایندیپندنت، گرمای شدیدی که در سال گذشته بیشتر جهان تجربه کرد، به ویژه در پاکستان و شمال هند سخت بود. در طول بهار، نه تنها هر دو کشور دمای بسیار بالا و شدید را تجربه کردند، بلکه باران‌های ویرانگر اواخر تابستان را نیز تجربه کردند. چین مرکزی و شرقی نیز شرایط گرم و خشک را برای مدت طولانی در طول تابستان ثبت کردند. مطالعات نشان داده است که تغییرات آب و هوایی و آب و هوا به دلیل فعالیت های انسانی در حال افزایش است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا