دو عامل اصلی کبد چرب در ایران چیست؟

به گزارش باراناخبر؛ امیرحسین فقیهی، متخصص بیماری‌های کبدی اظهار کرد: «یکی از شایع‌ترین علت‌های نارسایی کبد در گذشته علت‌های ویروسی بودند اما اکنون افزایش وزن و رژیم‌های غلط غذایی که از فرهنگ غرب نشات می‌گیرد و همچنین مصرف بی‌رویه قند و چربی علت عمده کبد چرب در کشور است.»

فقیهی ادامه داد: «اکنون جامعه به سمت چاقی در حال حرکت است. اضافه وزن در کشورهای عربی شایع‌تر از بقیه کشورهاست اما این به معنی این نیست که در ایران شرایط مطلوب است.»

اصلی‌ترین علت کبد چرب تجمع چربی در ناحیه شکم است
این متخصص بیان کرد: «اصلی‌ترین علت کبد چرب در تمام دنیا اضافه وزن و تجمع چربی در ناحیه شکم است. بهترین و موثرترین درمان برای کبد چرب اصلاح سبک زندگی است. افرادی به صورت خودسرانه رژیم‌هایی می‌گیرند که بیشتر از اینکه کمک‌کننده باشد مضر است زیرا اصولی نیست.»

وی گفت: «در نتیجه با حذف بعضی از مواد مغذی و ضروری برای بدن ممکن است در زمان کوتاهی به وزن قبلی یا حتی بیشتر از وزن قبلی خود بازگردند.»

رژیم گرفتن به معنای نخوردن نیست
فقهی افزود: «رژیم گرفتن به معنای نخوردن نیست بلکه به معنای اصلاح روش تغذیه‌ای است. فعالیت مناسب ورزشی عامل دیگر در اصلاح بیماری کبدی است. اکنون جامعه به سمتی رفته که فعالیت‌های بدنی بسیار کاهش یافته است.»

این پزشک متخصص تاکید کرد:‌ «اگر دریافت کالری از میزان سوخت‌وساز به مقدار کمی هم بیشتر باشد به تدریج و با انباشه‌شدن موجب چاقی می‌شود. لازم به ذکر است که همیشه افراد چاق در معرض آسیب‌های کبدی نیستند بلکه گاهی افراد لاغر کبد چرب دارند.»

وی افزود: «عامل دیگر مصرف بعضی از داروها مانند کورتون یا بعضی بیماری‌ها مانند تیروئید کم‌کار علت کبدچرب هستند. مورد دیگر مصرف الکل است که به مرور موجب کبد چرب و نارسایی‌های کبدی در فرد مصرف‌کننده خواهد شد.»

دکمه بازگشت به بالا