اقتصادی

دو برابر شدن حجم تجارت ایران با برزیل در یک سال گذشته

نشست ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با موضوع «آخرین وضعیت روابط اقتصادی کشورمان با آمریکای لاتین» به ریاست مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه برگزار شد. “. و با حضور اعضای ستاد مرکب از سران نهادهای ذیربط.

به گزارش باراناخبر، مهدی صفری در این دیدار با اشاره به ظرفیت های اقتصادی در منطقه آمریکای لاتین بر لزوم برنامه ریزی برای استفاده حداکثری از این ظرفیت ها تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد با هماهنگی های لازم بین بخش های مختلف، این فرصت فراهم شود. ایجاد سریعتر امکان پذیر خواهد شد.

پتروشیمی و فرآورده های نفتی، کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی، صنایع دستی و خدمات مهندسی از جمله نیازهای کشورهای این منطقه بود که جمهوری اسلامی ایران می تواند نقش مهمی در تامین آنها داشته باشد.

همچنین مدیرکل وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به دوبرابر شدن حجم مبادلات تجاری با برزیل طی سال گذشته، تقاضا برای دریافت خدمات مهندسی و کالا از ونزوئلا و همچنین تمایل کوبا برای گسترش سطح اقتصادی روابط با کشورمان افزود: فضا و ظرفیت کار با کشورها این حوزه بسیار وسیع است و با برنامه ریزی مناسب می توان از آن حداکثر استفاده را کرد.

همچنین در این دیدار با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و مجارستان، آمادگی این کشور برای همکاری های دوجانبه در زمینه های آکادمیک، کشاورزی و اقتصادی اعلام شد که در این سفر این کشور اجرایی خواهد شد. وزیر کشاورزی مجارستان در ابتدای سال آینده به تهران می رود.

صفر در پایان با اشاره به اینکه برخی دیگر از کشورهای اروپایی تمایل به ایجاد روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را دارند، از مسئولان ذیربط خواست با جدیت موضوع تشکیل کمیسیون های مشترک برای روابط اقتصادی با سایر کشورها و تفاهم ها و توافقات انجام شده را پیگیری کنند. در مرحله کاربردی بودن

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا