ورزشی

دشمن اگر شرف داشت، تحریم دارویی را اعمال نمی‌کرد

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه «شرف اجازه نمی‌دهد یک فعال اقتصادی اقداماتی کند که بازار کشور مختل شود»، گفت: دشمنان ایران اگر شرف داشتند، هیچ گاه تحریم های دارویی را اعمال نمی‌کردند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در جمع تعدادی از فرهیختگان با تسلیت ایام عزاداری اباعبدالله‌الحسین (ع) و تاسوعا و عاشورای حسینی اظهار داشت: در وصف حماسه عظیم عاشورا خوانده‌ایم که امام حسین (ع) در آخرین لحظات عمرشان که یزیدیان به خیمه‌های آن‌ها حمله‌ور شده بودند، فرموده‌اند اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید، این کلام امام حسین (ع) در توصیف جایگاه شرف، نشان از تأکید ویژه آن حضرت بر مفهوم شرافت و آزادگی است.

وی با بیان اینکه «شرف یک مفهوم مهم و با ارزش است که در تاریخ محدود نشده است»، افزود: شرف در واقع هم در طول تاریخ و هم در زندگی روزمره ما نمودهای فراوانی دارد. مرور تاریخ کشورمان نشان می‌دهد اگر امروز افرادی چون میرزا کوچک‌خان جنگلی، رئیسعلی دلواری، ستارخان، باقرخان و شهید مدرس نزد مردم ایران جایگاه رفیع و ارزشمندی دارند، به خاطر شرافتی است که در برهه‌های مختلف تاریخ از خود نشان داده‌اند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس تاکید کرد: راز ماندگاری و محبوبیت چهره‌های تاریخی کشور در شرافتی است که در سیره عملی، رفتار و تصمیمات آن‌ها نهفته است. اگر امروز سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، محبوب قلب‌های ایرانیان است، حاصل شرفی است که این شهید بزرگوار در مبارزه با تروریسم و داعش از خود نشان داد. این شرافت را می‌توان در ساحت‌های مختلفی همچون علم و دانش نیز مشاهده کرد. آنچه باعث شده امروز شهید شهریاری‌ها و شهید فخری‌زاده‌ها در اذهان مردم ایران ماندگار شوند، به این خاطر است که جان خود را برای تحقق ارزش‌ها و آرمان‌های ملی کشور فدا کردند.

نگاهداری در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: اگر در مفهوم لغوی شرف یک تأمل داشته باشیم، متوجه می‌شویم که شرف را به بزرگی ذاتی، علو و مجد معنا کرده‌اند؛ در واقع در ذات شرف، بزرگی نهفته است. تدبر در آیات و روایات مختلف هم نشان می‌دهد که شرافت یک سری ویژگی‌هایی را برای افراد به همراه می‌آورد؛ وطن‌دوستی، تواضع، متانت و سکینه نفس، سرمست نشدن در قدرت، مهربانی و دغدغه‌مندی نسبت به همه افراد جامعه از ویژگی‌هایی است که در آیات و روایات برای انسان‌های شریف ذکر شده است.

وی شرف را یک مفهوم فراگیر بشری توصیف کرد و بیان داشت: مرور مکاتب دینی مختلف گویای این نکته است که در تمامی این مکاتب، شرف به عنوان یک ارزش انسانی مورد تاکید قرار گرفته و حتی در جوامعی که دین‌دار نیستند، شرف به عنوان یک مفهوم فرادینی و انسانی همواره مورد احترام مردم بوده است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به جایگاه شرف در سطوح مختلف روابط فردی، ملی و بین‌المللی و در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، افزود: به عنوان نمونه در عرصه اقتصادی، شرف اجازه نمی‌دهد یک تاجر و فعال اقتصادی دست به اقداماتی بزند که بازار کشور مختل شود و حق سایر مردم ضایع شود. در عرصه اجتماعی نیز در دوران دفاع مقدس آن رزمنده‌ای که قبل از رفتن روی مین، پوتین‌های خودش را تحویل می‌دهد که سایر رزمندگان بتوانند از آن‌ها استفاده کنند، صحنه‌ای از شرافت و مردانگی را از خود به نمایش گذاشته است. همچنین در این عرصه آن دسته از افرادی که برخلاف تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر همبستگی و حفظ وحدت جامعه رفتار می‌کنند و با گفتار و کردارشان، شکاف اجتماعی و دوقطبی را میان مردم جامعه را گسترش می‌دهند، در نقطه‌ای بسیار دور از شرف قرار دارند.

نگاهداری گفت: شرف در عرصه‌ی بین‌الملل نیز قابل ظهور و ارزیابی است. دشمنان و بدخواهان جمهوری اسلامی اگر بهره‌ای از شرف برده بودند، هیچ‌گاه علیه مردم ایران تحریم‌های دارویی را اعمال نمی‌کردند. استکبار جهانی اگر شرف داشت، هرگز برای کسب منافع مالی و تسلیحاتی جنگ‌های گسترده را علیه زنان و کودکان بی‌گناه کشورهای مختلف راه نمی‌انداخت.

وی مسئله شرف را یک عنصر تأثیرگذار در حکمرانی و مدیریت دانست و گفت: شرف هیچ‌گاه اجازه نمی‌دهد یک مدیر به مردم وعده‌ای دهد که که قابلیت اجرا نداشته باشد. یک مدیر باشرف مدیری است که در مسئولیتش از نمایش و عوام‌فریبی به دور باشد و به جای تلاش برای کسب مقام‌های بالاتر، در جهت انجام وظایف جاری خود تلاش کند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس تاکید کرد: البته باید توجه کنیم که متأسفانه نقطه مقابل شرافت و بزرگی هم وجود دارد؛ به عنوان مثال برخی از افراد خارج‌نشین که با رسانه و پول دشمنان ایران، در تلاش برای ایجاد اجماع علیه مردم کشورمان هستند، بهره‌ای از شرف نبرده‌اند، زیرا یکی از ویژگی‌های برجسته شرافت، وطن‌دوستی است.

نگاهداری، ذات انقلابی‌گری را آمیخته با شرافت دانست و اظهار داشت: انسان باشرف انسانی است که از آسایش و راحتی خود برای آرامش کشورش می‌گذرد و فرد انقلابی هم کسی است که در مقاطعی از تاریخ، زندگی و آینده خودش را به مخاطره انداخته که این انقلاب شکل بگیرد و مردم زندگی بهتری را تجربه کنند.

وی خاطرنشان کرد: لازم است در تحلیل‌ها و ارزیابی‌های خود در خصوص افراد، اتفاقات و جریانات مختلف، به مؤلفه شرف به عنوان یک مؤلفه راهبردی توجه داشته باشیم. اگر خون شرف در شریان‌های جامعه جاری نشود، این شریان‌ها هیچ‌گاه برای ایران عزیز ما حیات‌بخش نخواهند بود و در واقع شرف، بزرگترین سرمایه یک ایرانی است. نگاهداری ابراز امیدواری کرد که شرافت حسینی بیش از گذشته در میان ایرانیان رواج پیدا کند و جامعه ایران در ادامه مسیر حرکت خود به علو و بزرگی که در مفهوم شرف نهفته است، دست یابد.

بخش مقالات ورزشی

دارای یک علاقه‌ی عمیق به ورزش و تجربه‌ی بیش از 10 سال در صنعت رسانه‌های ورزشی. با ارائه‌ی تحلیل‌های دقیق و اخبار روزمره، هدفمندی مخاطبان را در جهت افزایش دانش و آگاهی ورزشی تقویت می‌کنم. همراه با من باشید تا به دنیای هیجان انگیز ورزشی نگاهی داشته باشیم.
دکمه بازگشت به بالا