بین الملل

درخواست فرانسوی‌ها برای وضعیت اضطراری همزمان با بازداشت ۳۲۲ نفر

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین باراناخبر، با تداوم ناآرامی‌ها در فرانسه برای پنجمین شب و اعتراضات گسترده و خشن به قتل یک نوجوان ۱۷ ساله توسط پلیس، نیروهای امنیتی این کشور صدها نفر را بازداشت کردند.

وزارت کشور فرانسه بامداد یکشنبه اعلام کرد که حداقل ۳۲۲ نفر در سراسر این کشور شامل ۸۰ نفر در پاریس و ۵۵ نفر در مارسی به جرم درگیری با پلیس و نیروهای امنیتی و همچنین آتش‌زدن اماکن خصوصی و عمومی از جمله فروشگاه‌ها و بانک‌ها و منفجر کردن خودروها و اتوبوس‌ها دستگیر شدند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، تقریبا در تمام شهرهای از جمله مونپلیه در جنوب، استراسبورگ در شرق، رِن در شمال غربی، مارسی، نیس و پاریس درگیری‌های شدیدی بین شرکت‌کنندگان در ناآرامی‌ها و نیروهای امنیتی رخ داده است.

رسانه‌های فرانسوی می‌گویند که پلیس و نیروهای امنیتی برای جلوگیری از اقدام معترضان در به آتش کشیدن اماکن عمومی و خصوصی، تخریب خودروها و غارت فروشگاه‌ها، از تجهیزات ضدشورش شامل گاز اشک‌آور، نارنجک‌های صوتی و خودروهای زرهی استفاده می‌کند.

طبق گزارش‌ها، بعد از درخواست پلیس فرانسه از افراد زیر ۱۸ برای نرفتن به خیابان شانزلیزه در مرکز پاریس، معترضان با پرتاب سنگ به نیروهای امنیتی در این خیابان حمله کرده و پلیس نیز اقدام به دستگیری تعداد زیادی از آنها نمود.

خبرنگار شبکه «الجزیره» نیز با بیان اینکه بیشتر مردم فرانسه از دولت می‌خواهند که وضعیت اضطراری در سراسر این کشور اعمال کند، گزارش داد که همزمان «الیزابت بورن» نخست وزیر فرانسه از اتاق فرماندهی عملیات پلیس در مقر وزارت کشور بازدید کرده است.

پلیس فرانسه که بیش از ۴۵ هزار نیرو را برای مقابله با ناآرامی‌ها و آشوب در سراسر این کشور مستقر کرده، در ۲۰ شهر از جمله پاریس مقررات منع آمدوشد اعمال کرده است.

در پی انتشار خبر قتل نوجوان ۱۷ ساله، معترضان خشمگین ساختمان‌ها و خودروهای دولتی را در حومه فرانسه به آتش کشیدند. از آن زمان به بعد، ناآرامی‌ها به سایر شهرها و مناطق فرانسه گسترش پیدا کرده است. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه مرگ این پسر نوجوان را «غیرقابل توضیح و غیرقابل توجیه» توصیف کرده است.

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه نیز روز جمعه از والدین خواست تا نوجوانان را در خانه نگه دارند و برای سرکوب شورش‌های گسترش یافته در سراسر فرانسه محدودیت‌هایی را در استفاده از رسانه‌های اجتماعی پیشنهاد کرد. (جزئیات بیشتر)

 

 

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا