اقتصادی

تشریح اهمیت سازمان “اکو “در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مراسم بزرگداشت سی امین سالگرد گسترش سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) که در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد، سخنرانی کرد. .

به گزارش باراناخبر و به نقل از وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، متن سخنان حسین امیرعبداللهیان به شرح زیر است:

“به نام خدا

جناب آقای دبیرکل، سفرا و مقامات محترم، میهمانان محترم، خانم ها و آقایان؛

با سلام، از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران این افتخار را دارم که سی امین سالگرد گسترش سازمان همکاری اقتصادی (اکو) را به کشورهای عضو و دولت ها، دبیرکل سازمان و همکارانشان تبریک بگویم. . و از همه میهمانان عزیز در این مراسم فرخنده تجلیل می کنم.

بدون شک پیوستن 7 کشور جدید در سال 1992 یک برهه تاریخی مهم در تاریخ سازمان اکو محسوب می شود. سازمان اکو برای جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای موسس و میزبان دبیرخانه جایگاه ویژه ای دارد و از این رو با حمایت جدی و استقبال گرم ما از پیوستن 7 کشور مهم پیرامونی به این سازمان استقبال شد.

تعمیق و گسترش همکاری های اقتصادی با همسایگان، کشورهای منطقه و آسیایی از اولویت های دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است. سازمان‌های چندجانبه و منطقه‌ای مانند اکو در این راهبرد جایگاه مهمی دارند و تقویت نقش و جایگاه آنها به‌عنوان تسریع‌کننده همکاری‌های دوجانبه و تسهیل توسعه اقتصادی منطقه، دغدغه و تلاش جمهوری اسلامی ایران است.

خوشبختانه همه اعضای اکو بر بسیاری از ظرفیت های فعلی و بالقوه سازمان اکو برای همکاری و همگرایی اقتصادی توافق دارند. ظرفیت هایی که تحسین برانگیز، تاثیرگذار و موثر هستند. 500 میلیون اقتصاد بازار و هم افزایی در زمینه منابع انرژی، نیروی کار ماهر، شبکه های حمل و نقل و ترانزیت، امنیت غذایی، فناوری و نوآوری در کنار ریشه های مشترک فرهنگی، مذهبی و تمدنی، چشم انداز همکاری را روز به روز روشن تر می کند. و امیدوار کننده تر است. در این راستا و برای تحقق اهداف عالیه سازمان، آقای دکتر. رئیسی در پانزدهمین اجلاس سران اکو در عشق آباد بر جدیت همه اعضا و تلاش برای گسترش تجارت بین منطقه ای، آغاز مذاکرات تجارت آزاد در منطقه اکو تاکید کرد. استفاده از ظرفیت های آنها بر تعداد حمل و نقل در منطقه اکو، تقویت همکاری ها در حوزه انرژی، تقویت همکاری ها در حوزه اقتصاد دیجیتال و اعمال معماری جدید مالی در اکو تاکید کردند.

خوشحالم که به زودی جلسات مهمی در ECO برگزار خواهد شد. نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای اکو در جمهوری اسلامی ایران و نشست شورای وزیران امور خارجه اکو در تاشکند فرصت های بسیار خوبی برای انطباق برنامه ها و جهت گیری های سازمان اکو با مقتضیات و خواسته های منطقه است. جهان

نظرات خود را به تفصیل در مقاله ای در ویژه نامه مجله «اکوکرونیک» به اشتراک گذاشته ام و در اینجا تکرار نمی کنم. مخاطبان گرامی، جمهوری اسلامی ایران از هر فرصتی برای تقویت فرآیندهای همگرایی در اکو استفاده می کند. ما معتقدیم که اکو می تواند الگوی موفقی در همکاری جنوب و جنوب باشد. همکاری بین کشورهای محصور در خشکی و کشورهای ترانزیت؛ همکاری بین کشورهای تولید کننده و مصرف کننده انرژی، همکاری مردم محور به ویژه در زمینه گردشگری. همکاری های علمی و دانشگاهی؛ و همکاری های فناورانه و نوآورانه را فراهم کند . همچنین ارزش های غنی فرهنگی، مذهبی و آیینی و میراث مشترک کشورهای عضو، سرمایه ای بی بدیل است که زمینه ساز همکاری در سایر زمینه ها نیز می باشد.

در تحقق این الگوها علاوه بر کشورهای عضو، دبیرخانه اکو و موسسات و آژانس های تخصصی و منطقه ای اکو نیز نقش بسزایی دارند. بار دیگر در این مناسبت مهم به کشورهای عضو اکو به ویژه هفت عضوی که در سال 1992 به خانواده اکو پیوستند صمیمانه تبریک می گویم و می خواهم سخنان خود را با تاکید مجدد بر تعهد و تلاش جمهوری اسلامی ایران پایان دهم. در تقویت سازمان اکو و تعمیق و تحکیم آن. تکمیل روابط با همسایگان و کشورهای منطقه».

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا