علمی و پزشکی

تراژدی تلخ کمبود دارو دامن بیماران پوستی را هم گرفت

باراناخبر/گلستان کمبود برخی داروها این روزها گریبانگیر بیماران پوستی نیز شده است و بسیاری از بیماران علاوه بر درد و رنج بیماری، باید هزینه های گزاف و کمبود دارو را متحمل شوند و متاسفانه کودکان. کسانی که از این بیماری رنج می برند درد و رنج بیشتری را متحمل می شوند. .

«نداريم»، «به داروخانه ديگه سر بزن»، «تموم شد» جملات تکراري و ملال آور اين روزها هستند که گوش مادري را که دنبال داروي درد فرزندش مي رود، از اين داروخانه به آن داروخانه مي خراشد. از این شهر به آن شهر می‌رود، می‌گوید به هر جایی که امیدوار بود دارویی را که برای بیماری پسرش تجویز شده بود، بیابد، رفت، اما هر بار ناامیدتر برگشت و امیدش ناامید شد.

داروی Neotigazone 10 معادل داخلی و خارجی آن در استان کمیاب است، غم این مادر جوان را دوچندان کرده است که بیماری فرزندش روحش را درهم کوبیده و کمبود دارو نمک بر زخم است.

داروی نئوتیگازون 10 در گلستان کمیاب شد/ رنج بیماران مبتلا به پسوریازیس دیو همین بود

کودک خردسالی که تا چندی پیش با مصرف دارو از پسوریازیس رنج می برد، آثار این بیماری تا حد زیادی از بدنش پاک می شد، اما اکنون به دلیل کمبود دارو، این بیماری تا این حد پیشرفت کرده است. که طفل معصوم در راه رفتن مشکل دارد، در کنار بیماری که در جان و زندگی امیرعلی 6 ساله جا خوش کرده، غم ناشی از رنج بیماری در اعماق چشم ها نیز نمایان است. ، کودکی که در این سن باید بخندد، بدود و به بازی های کودکانه اش بپردازد، اما از همه اینها محروم است.

مدت هاست که خانواده ها علاوه بر ابتلا به این بیماری، از سختی و سختی تهیه دارو و البته هزینه آن رنج می برند و با وجود وضعیت نامنظم کمبود و گرانی دارو، هیچکس پاسخگوی وضعیت موجود نیست. ، به نظر می رسد مسئولان مربوطه به خواب زمستانی رفته اند.

مادر امیرعلی کودک 6 ساله گلستانی در گفت وگو با باراناخبر از وضعیت نامطلوب پسرش می گوید و می افزاید; پسر 6 ساله من سالهاست که از مشکلات پوستی رنج می برد و با وجود استفاده از داروهای پوستی گران قیمت مشکلات پوستی او در چند سال اخیر برطرف نشده است اما اخیراً به پسرم Neotigazone 10 داده اند که بسیار موثر بوده و بسیاری از عوارض پوستی را برطرف می کند. ، من نزدیک به دو ماه است که نمی توانم این قرص را پیدا کنم.

فاجعه تلخ کمبود دارو گریبان بیماران پوستی را نیز گرفت

وی ادامه می دهد: متاسفانه مشکل پوستی پسرم بیشتر در کف پا است و همین مشکل باعث ترک خوردن او از خشکی زیاد شده و همین موضوع حتی راه رفتن را برای پسرم سخت کرده است.

مادر این کودک گلستانی می گوید این مشکل پوستی به انگشتان پسرم و همچنین پاهای او سرایت کرده است. مشکل پوستی پسرم به دلیل کمبود دارو زیاد شده و این مشکل ما را دچار مشکلات زیادی کرده است، من به داروخانه های زیادی در گرگان و شهرستان ها مراجعه کرده ام اما خبری از این دارو نیست.

دارو را از بیرون تهیه کنید!

وی می افزاید آخرین باری که این دارو را مصرف کردم اواخر مهرماه بود که دکترم چهار برگ قرص نئوتیگازون 10 برای پسرم تجویز کرد، حالش خیلی بهتر شد و با وجود افزایش بی رویه قیمت این دارو خوشحال شدیم. ، اما متاسفانه پس از اتمام دارو، تلاش من برای دریافت مجدد آن بی نتیجه بوده است.

این شهروند گرگانی تاکید می کند؛ حتی دکتر فرزندم به ما اطلاع داده که این دارو نمونه محلی ندارد و حتی توصیه کرده است که برای حفظ سلامت کودک این دارو را از خارج از کشور مصرف کنیم البته دوز 25 نئوتیگازون در داروخانه موجود است اما مناسب سن فرزندم نیست با اینکه این قرص به قیمت یک میلیون و 600 هزار تومان به فروش می رسد که با بیمه به قیمت 800 هزار تومان می توان خرید.

مادر این کودک خردسال از مسئولان خواست تا فکری به حال وضعیت بازار دارو کنند و خاطرنشان کرد: مدت هاست که تهیه داروی پسرم دغدغه اصلی ما شده است، چگونه نسبت به سلامت فرزندم بی تفاوت باشم. ? متأسفانه کمبود دارو نیز باعث رنج بیماری و هزینه گزافی شده است.» داروها اضافه شده و این وضعیت ما را با چالش مواجه کرده است که انتظار دارم مسئولان مربوطه برای رفع این مشکل اقداماتی انجام دهند.

اگرچه مادر امیرعلی از کمبود دارو برای درمان بیماری پسرش می‌گفت، اما قطعاً امیرعلی در استان زیاد است که یا باید برای تهیه داروی پسوریازیس یا بیماری‌های دیگر به هفت‌خان رستم بروند، اما در نهایت جا مانده‌اند. با دستان خالی

فاجعه تلخ کمبود دارو گریبان بیماران پوستی را نیز گرفت

شکایت این شهروند گرگانی از نبود نئوتی گازون 10 در گلستان چشمانم را به چندین داروخانه استان باز کرد، به داروخانه اول و دوم و سوم مراجعه کردم اما از نئوتی گازون 10 خبری نیست چند بار. من این راه را می روم، درد و غم یک مادر را بیشتر از امیرعلی می فهمم. وقتی بهبودی فرزندش به تامین این دارو بستگی دارد، هر دری که او به آن می زند بسته است.

در یکی از داروخانه ها نیز با اپراتور صحبت کردم و علت کمبود این دارو را جویا شدم و او پاسخ داد. خوشحالید، اکنون در آستانه فصل زمستان که شیوع بیماری های سرماخوردگی و آنفولانزا در استان افزایش یافته است، داروهای ساده تری مانند شربت آزیترومایسین در استان موجود نیست.

او ادامه می دهد؛ پسوریازیس با نئوتیگازون 10 درمان می‌شود، متاسفانه مدت‌هاست که داروهای برند داخلی و خارجی برای این بیماری در استان در دسترس نبوده و به نظر می‌رسد شرکت‌های دارویی از توزیع آن اجتناب می‌کنند.

راه را ادامه می دهم و وارد داروخانه دیگری می شوم، هنوز از داروی Neotigazone 10 خبری نیست، متاسفانه با حذف ارز، نمی دانم از گرانی داروها یا توزیع اشتباه داروها چه بگویم. قیمت برخی از داروها 300 برابر شده است.

او اضافه می کند؛ هنوز کمبود دارو وجود دارد، همچنان با کمبود سرم و آنتی بیوتیک مواجه هستیم، احتمالا هفته ای 10 آنتی بیوتیک می گیریم که در مدت زمان کوتاهی تمام می شود.

برای اطلاع از وضعیت عرضه داروی نئوتیگازون 10 از داروخانه های شهرهای دیگر استان مانند کردکوی و رامیان نیز سوال شد که متاسفانه این دارو در آن شهرها نیز به فروش می رسد.

حتی یکی از متصدیان داروخانه های رامیان در گفت و گو با باراناخبر گفت: چند ماهی است که موفق به خرید داروی نئوتیگازون 10 شده ایم البته ممکن است این بیماری زیاد شایع نباشد اما بیماران مبتلا به قارچ پوستی در برخی از مناطق شهر شایع تر است، اگر فلوکونازول بخرید.» آنها با مشکل مواجه هستند.

فاجعه تلخ کمبود دارو گریبان بیماران پوستی را نیز گرفت

او می افزاید: هیچ داروی رایج تری برای درمان پسوریازیس وجود ندارد، چه رسد به Neotigazon 10 که در داخل تولید نمی شود و خارجی است.

آخرین وضعیت کمبود دارو توسط معاون رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان

اما دکتر پانیذ صدرائی – معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گلستان وی در نشست خبری دیروز در پاسخ به سوال خبرنگار باراناخبر مبنی بر علت کمبود نئوتی گازون 10، گفت: در حال حاضر معادل داخلی نئوتی گازون 10 در استان گلستان وارد شده است و امیدوارم مشکلات بیماران پوستی برطرف شود. با استفاده از این دارو حل می شود

وی افزود: در دستور کار مسئولان علاوه بر افزایش میزان تولید، واردات داروهایی مانند سرم، شربت آنتی بیوتیک و … بود. از کشورهای همسایه و با اقدامات انجام شده وضعیت نسبت به آبان ماه بهتر شده است. .

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان اینکه اخیرا در تامین فاکتور 8 بیماران خونی مشکل داشتیم که با اقدامات انجام شده این مشکل برطرف شد و تاکید کرد: در مجموع در آنلاین و آبان ماه جاری. . از 120 هزار شربت آنتی بیوتیکی وارد شده به استان، اتفاق افتاد که در آبان این میزان به 160 هزار، در آبان 320 هزار سرم وارد استان شد و این روند برای آذرماه افزایش خواهد یافت.

صدرائی یادآور شد: هنوز تا رسیدن به مرحله ای فاصله داریم که داروها در داروخانه ها فراوان باشد و نیاز مردم را در تهیه داروهای خاص و پرمصرف تامین کند و در حال حاضر موجودی اقلام برای رفع نیاز روزانه بیماران کافی باشد.

به گزارش خبرنگار باراناخبر؛ معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گلستان اگرچه از واردات دارویی مشابه نئوتی گازون 10 در استان گلستان خبر داد، اما جزئیات دیگری از نحوه توزیع آن و بررسی های ما از برخی داروخانه های استان ارائه نکرد. نشان می دهد که از وضعیت توزیع و عرضه این دارو اطلاعی ندارند.

با توجه به رنجی که بیماران پوستی به ویژه کودکان از این بیماری متحمل می شوند، امیدواریم تامین و توزیع این دارو در اسرع وقت انجام شود. اگرچه آشفتگی بازار دارو مدتهاست که بسیاری از بیماران از جمله سرطان، ام اس، دیالیز، عفونی و غیره را تحت فشار قرار داده است. مردم با اذعان به وضعیت موجود باید اقدامات عاجل برای حل این مشکل انجام دهند تا بیماران و خانواده هایشان متضرر نشوند. هر رنجی غیر از رنج بیماری

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا