اجتماعی

تجربه واگذاری زمین را قبلا هم داشتیم که موفق نبود

رئیس انجمن انبوه سازان گفت: در دهه 60 و 70 نیز همین برنامه را برای واگذاری زمین به خانواده ها داشتیم و هنوز بسیاری از زمین ها به مرحله ساخت نرسیده است. بنابراین مشکل اصلی کمبود زمین نیست، بلکه ناکارآمدی مدل ها و فرآیندهای تامین مالی است که منجر به تولید مسکن می شود.

سجد محمد مرتضوی در گفت وگو با باراناخبر، اظهار کرد: در کلانشهرها، مراکز استان ها و شهرهای بزرگ که تقاضای زیادی برای مسکن، ساخت و ساز وجود دارد، باید فرآیندهایی از جمله صدور مجوز، عقد قرارداد با سازندگان، آماده سازی زمین و … انجام شود. که یک سال طول می کشد.گذشته نشان می دهد که در این زمینه ها برنامه ریزی ضعیفی داریم. اگر با تامین زمین مشکل حل می شد، برای یک میلیون و 600 هزار واحد نهضت ملی مسکن زمین تامین شد، اما عمدتا به ساخت و ساز منجر نشد.

این طرح در چند استان در حال اجراست

وی افزود: در حال حاضر در برخی از مناطق کشور واگذاری زمین توسط شورای مسکن استان انجام می شود. به این ترتیب زمین در قالب دو خانوار یا چهارخانوار در اختیار تعدادی خانوار قرار می گیرد. دولت با هدف تسهیل در ساخت و ساز، طرح واگذاری زمین را ارائه کرده است، اما مشکل کنونی حوزه تولید مسکن، کمبود زمین نیست، بلکه ناکارآمدی سیاست ها و برنامه های افزایش ساخت و ساز است.

رئیس انجمن انبوه سازان خاطرنشان کرد: تجربه آخرین اقدام را در دهه 60 و 70 داشته ایم که بر اساس قانون زمین شهری، دولت خریدهایی در حاشیه شهرها انجام داد و زمین هایی را به تعاونی های مسکن واگذار کرد. یا خانواده ها موفقیت چندانی در آن بخش حاصل نشده است و زمین های زیادی هنوز بلاتکلیف است و منجر به توسعه مسکن نشده است.

مرتضوی با بیان اینکه به نظر می رسد دولت قصد دارد بخشی از ناکارآمدی مدل تامین مالی پروژه های نهضت ملی مسکن را از طریق واگذاری زمین جبران کند، گفت: معتقدم عدم پذیرش توسط سازندگان به دلیل قیمت های غیرعادی تعیین شده برای نهضت ملی مسکن است. پروژه مسکن دولت را به این اجلاس سوق داده است و آنها را به انجام کاری آسان تر وادار کرده است. به گونه ای که زمین ها را به گروه های دو تا چهار نفره اختصاص می دهند و به نوعی مشکل را حل می کنند.

متقاضیان نهضت ملی مسکن امکان پرداخت اقساط و لوازم را ندارند

رئیس کانون انبوه سازان مشکل اصلی را مربوط به تامین مالی پروژه های نهضت ملی مسکن عنوان کرد و گفت: تسهیلات بانکی سازوکار می خواهد و مشکلات خاص خود را دارد. با توجه به حجم قابل توجه اقساط این واحدها، متقاضیان توان پرداخت آن را ندارند. تعداد کمی از افراد می توانند 300 تا 350 میلیون دلار درآمد داشته باشند و متقاضیان در هر مرحله در حال سقوط هستند.

مرتضوی تصریح کرد: انبوه سازان پیشنهاد داده اند در ازای پاکسازی زمین تا سقف 30 درصد منابع طرح نهضت ملی مسکن تامین شود. این طرح نیازمند زیرساخت ها، خدمات و سرانه اعم از فضای سبز، ورزشی، آموزشی، درمانی، تفریحی و غیره است که در غیر این صورت مانند مسکن آنلاین اسکان مردم آسیب خواهد دید. سازندگان مایل به تامین بخشی از منابع این پروژه ها هستند.

بنابراین گزارش، یکشنبه 6 شهریور 1401 آیین نامه اجرایی توزیع زمین و مسکن برای خانواده ها پس از تولد فرزند سوم یا بیشتر به تصویب هیئت وزیران رسید. بر اساس آیین نامه مذکور، وزارت راه و شهرسازی (به نمایندگی از دولت) موظف است پس از تولد فرزند سوم یا بیشتر، یک قطعه زمین به مساحت حداکثر 200 مربع را برای خانواده ها تامین کند. متر متر مطابق ضوابط تخصیص سهمیه بر اساس طرح های دهیاری یا طرح های جامع شهری یا واحدهای مسکونی مصوب برای ساکنان روستاها یا شهرهای زیر 500 هزار نفر جمعیت به صورت مشترک و عادلانه به اولیای دم در شهر و روستا. مسکن فقط برای یک بار و بر اساس هزینه آماده سازی قطعه در زمان تحویل به صورت فروش اقساطی با ۲ سال تنفس و ۸ سال اقساط بدون تخفیف.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا