اجتماعی

تاکید نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت بر احقاق حقوق زائران – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، در نخستین نشست مسئولان حوزه حج و زیارت در حج ۱۴۰۲ درمکه مکرمه، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب با اشاره به اظهار نظرهای شماری از زائرین در بازدید از هتل ها افزود: زائرانی که ابراز رضایت و یا گله می کنند بر گردن ما حق دارند ما باید وظیفه خود را انجام دهیم و بدنبال رضایت خداوند باشیم دراین صورت بندگان خدا هم راضی خواهند بود.

سرپرست حجاج ایرانی برخی گلایه های مطرح شده از سوی زائران را برشمرد و از مسئولان سازمان حج و زیارت خواست در صورتی که ظرف ۴۸ ساعت این مشکلات از طرف صاحب هتل برطرف نشد راسا اقدام نموده و هزینه را از مبلغ اجاره هتل کم کنند.

وی افزود: کاستی ها باید به سرعت مرتفع شود و زائر بداند آنچه حق اوست پیگیری خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت نیز در ادامه تاکید کرد که از طریق بررسی میدانی و مدیران مجموعه ، نواقص باید بررسی و منتقل می شود و هرکجا احساس کنیم خدماتی مورد نیاز است بلافاصله از طرف صاحب هتل و یا خود سازمان حج تامین شود.

در ادامه این جلسه غلامرضا رضایی رئیس ستاد مکه گزارش مشروحی از روند عملیات حج ۱۴۰۲ ارائه کرد.

معاون حج و عمره سازمان حج به دریافت ۸۷۵۳۸ رقم طلب برای صدور روادید زائران و عوامل تاکنون و ۳۳۸ پرواز به مقصد فرودگاههای مدینه و جده اشاره کرد و گفت: آمار زائران تا بامداد امروز بیش از ۶۷۰۰۰ نفر در مکه و ۸۸۵۲ نفر در مدینه بوده که نزدیک به ۸۷ درصد از سهمیه کشورمان در حج امسال است.

وی به وضعیت تردد زائران از هتل های محل اسکان به مسجدالحرام و بالعکس اشاره کرد و با بیان محورهای مطرح شده در جلسات با طرف های سعودی برای فراهم کردن زمینه برگزاری هرچه بهتر ایام تشریق ، برلزوم توجیه و اطلاع رسانی به زائران توسط مدیران و روحانیون کاروان ها در خصوص فضای موجود برای هر زائر در چادرهای عرفات و منا تاکید کرد.

در ادامه این جلسه، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت به بستری ۱۳ بیمار در بیمارستان های سعودی و ۴۵ بیمار در بیمارستان این مرکز در مکه اشاره کرد و حال آنها را مساعد دانست.

دکترسید علی مرعشی با اشاره به ارائه بیش از ۱۱۳ هزار مورد خدمات به زائران ایرانی از عملیات حج تاکنون افزود: دو بیمار خانم با توجه به شرایط جسمی که داشتند پس از تایید مجموعه پزشکی و سازمان حج و زیارت باید به ایران بازگشت داده می شدند که این کار از طریق پروازهای برگشت مدینه انجام شد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز در پایان از مرکز پزشکی و سازمان حج و زیارت خواست با توجه به وجود زائران کهنسال و شدت گرما در حج امسال تدابیر لازم را برای حفظ سلامت زائران در ایام تشریق بیندیشند و از زائران جوان بخواهند که به هم کاروانی های خود که سن بیشتری دارند برای انجام اعمال کمک کنند.

گروه تحریریه علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با نگاهی منصفانه به تفاوت‌های اجتماعی و تبعیضات نژادی.
دکمه بازگشت به بالا