علمی و پزشکی

برای افرایش طول عمر دو دقیقه ورزش شدید کافی است

طبق یک مطالعه جدید، دو دقیقه فعالیت بدنی شدید – در مجموع 15 دقیقه در هفته – با کاهش خطر مرگ، سرطان و بیماری قلبی مرتبط است.

این مطالعه نشان می دهد که مقادیر نسبتاً کم فعالیت بدنی شدید هفتگی می تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد.

تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم خطر ابتلا به برخی بیماری های مزمن مانند سرطان و بیماری های قلبی را کاهش می دهد. با این حال، تحقیقات جدید بر شدت و مدت ورزش مورد نیاز برای دستیابی به مزایای سلامتی در افراد متمرکز است.

برای این مطالعه، محققان 71893 بزرگسال را که هیچ شواهدی از بیماری قلبی عروقی یا سرطان نداشتند، وارد مطالعه کردند.

محققان ارتباط بین میزان و دفعات فعالیت بدنی شدید با مرگ (به هر دلیلی، بیماری قلبی عروقی و سرطان) و بروز بیماری های قلبی عروقی و سرطان را تجزیه و تحلیل کردند.

برای درک تفاوت بین فعالیت بدنی متوسط ​​و فعالیت بدنی شدید، محققان فعالیت بدنی متوسط ​​را به عنوان تمرینی تعریف کردند که به طور قابل توجهی ضربان قلب را افزایش می دهد اما لزوماً افراد را از نفس نمی اندازد.

با این حال، فعالیت بدنی شدید احتمالاً ضربان قلب را افزایش می‌دهد و افراد معمولاً مجبورند در حین صحبت کردن نفس بکشند. نمونه هایی از فعالیت بدنی شدید شامل دویدن سریع، شنا یا دوچرخه سواری است.

محققان دریافتند که با افزایش میزان و فراوانی شرکت در فعالیت بدنی شدید، خطر تمام پیامدهای منفی تحت بررسی کاهش می یابد.

برای مثال، شرکت‌کنندگانی که هیچ فعالیت بدنی شدیدی نداشتند، 4 درصد بیشتر در معرض خطر مرگ در طی پنج سال قرار داشتند. این خطر با کمتر از 10 دقیقه فعالیت شدید در هفته به 2 درصد و با 60 دقیقه یا بیشتر به 1 درصد کاهش یافت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا