استان ها

با افتتاح سد چپرآباد، دریاچه ارومیه جان می‌گیرد!

به گزارش باراناخبر آذربایجان‌غربی، روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان‌غربی در خبری نوشت: مجید رستگاری با اشاره به بهره‌برداری از سد چپرآباد در مهرماه ماه اظهار کرد: سد چپر آباد در ۱۰ کیلومتری شهرستان اشنویه از نوع خاکی با هسته رسی می باشد، که‌این سد پس از پایان مطالعات در سال ۱۳۸۲ و شروع عملیات اجرایی آن آماده بهره برداری نهایی قرار گرفته است. طول تاج این سد ۴۸۸متر و عرض تاج ۱۰ متر و ارتفاع از پی ۳۴ متر و مساحت مخزن ۵۵۰هکتار است.

وی گفت: سالانه ۲۷میلیون مترمکعب از آب‌های روان رودخانه کانی رش و حدود ۵۰ میلیون مترمکعب از آب سد سیلوه به مخزن سد چپر آباد هدایت می‌شود.
رستگاری با بیان اینکه این سد دارای مخزن آبی به حجم ۳۸ میلیون و حجم تنظیمی ۷۱ میلیون مترمکعب است، گفت: تأمین بخشی از نیاز زیست‌محیطی دریاچه ارومیه مهم‌ترین هدف از اجرای سد چپر آباد است که آب رها شده از سد در مسیر رودخانه کانی رش به گدارچای و نهایتاً به دریاچه ارومیه می‌پیوندد.
رستگاری خاطرنشان کرد: در حال حاضر طرح سد چپر آباد و احداث جاده جایگزین اشنویه به پیرانشهر به طول ۱۴ کیلومتر به اتمام رسیده و همچنین باهدف تقویت زیرساخت‌های ارتباطی حدود پنج کیلومتر از جاده روستایی منطقه احداث و در کنار دیگر ثمرات اجرای این طرح، مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت .

گفتنی است حوزه آبریز دریاچه ارومیه با نزدیک به یک صد سد بیشترین آمار سدهای کشور را دارد و کارشناسان سدسازی را یکی از عوامل اصلی خشک شدن نگین آبی آذربایجان می‌دانند.

46

دکمه بازگشت به بالا