اجتماعی

الحاق پهپاد به مرزبانی و پلیس راهور برای انجام ماموریت ها

فرمانده کل انتظامی کشور از الحاق پهپاد به مرزبانی و پلیس راهور برای انجام ماموریت ها خبر داد.

به گزارش باراناخبر،  سردار احمدرضا رادان امروز در مراسم الحاق تجهیزات زمینی و هوایی به مجموعه فراجا که در معاونت آماد و پشتیبانی فراجا برگزار شد، اظهار داشت: این دومین الحاق در سال ۱۴۰۲ است و بخشی از تجهیزات در حوزه زمینی و بخشی هوایی به مجموعه فراجا اضافه شده است.

وی ادامه داد: امروز تعدادی خودروی تاکتیکی و فرماندهی برای اجرای ماموریت‌ها، خودرو جمعی برای جابجایی نیروها، یک فروند بالگرد و پهپاد(کوادکوپتر) به ما اضافه خواهد شد.

فرمانده کل انتظامی کشور  گفت : تعدادی از این ‌پهپادها در پایش مرزها و تعدادی دیگر در موضوعات ترافیکی در شهرها و راه‌ها به کارگیری خواهند شد و ان‌شاءالله تلاش داریم در سال ۱۴۰۲ دو الحاق دیگر داشته باشیم.

وی افزود: در آینده الحاق دریایی برای افزایش توان دریایی در راستای مبارزه با قاچاق کالا و الحاق مجموعه‌ای از پهپادها برای افزایش توان رزم و کنترل مرزها و همچنین حوزه جاده‌ای خواهیم داشت.

سردار رادان افزود: با دومین الحاق عملیات حرکت برای رسیدن‌ به حریف در حوزه مرز و خدمات مرزی و پایش مرزها بهتر از گذشته‌ خواهد شد.

فرمانده کل انتظامی درباره مصوبه مجلس مبنی بر الزام پلیس به تجهیز البسه دوربین دار، اظهار داشت: این مصوبه خیلی خوب است و به پلیس و مردم و دستگاه های نظارتی کمک می‌کند اما منوط بر این است که این مصوبه متمم بودجه آن نیز دیده شود. آمادگی از جهت زیر ساختی و شناسایی فنی انجام شده است و ما منتطر بودجه هستیم.

وی با بیان اینکه امروز نزدیک به ۲۰ هزار البسه دوربین دار داریم، افزود: از این تعداد ۸ هزار عدد دارای دوربین آنلاین و ۱۲ هزار آفلاین است اما برای تجهیز همه نیروها و خودروها نیازمند حداقل ۱۵۰ هزار دوربین  البسه هستیم.

وی در خصوص تجهیزات مرزی و کاهش فیزیکی نیروها در مرز که از سوی خبرنگاران مطرح شد، عنوان کرد: اگر موضوع پلیس هوشمند است مرزبان هوشمند را نیز شامل می شود. باید سه بعد در هوشمندی را لحاظ کنیم. اول “نفر” است که باید قابلیت این را داشته باشد که به عنوان نفر هوشمند در ماموریت ورود کند. دوم ساختار و بافتار است که این ساختار اساسا هوشمندی را در خود راه دهد و سوم که تکمیل کننده دو بعد دیگر است تجهیزات می باشد.

سردار رادان افزود: امروز اکثر مسیرها به سمت این هوشمندی است و ما هم مسیر هوشمندی را شروع کردیم در جاهایی اتفاقات خوبی افتاد و همکاران و مردم لذت و بهره آن را بردند نمونه آن ماموریت اربعین بود که سابقه نداشت مردم با ۴ ثانیه ایستایی مرحله شناسایی، تایید و عبور را انجام دهند. هرچه تجهیزات و امکانات بیشتر باشد سودش را همه می برند. هر هزینه ای برای امنیت، درآمد است.

فرمانده کل انتظامی تصریح کرد: در مرز برای جلوگیری از انواع قاچاق و یا در مقابله با تروریست ها، اگر تجهیزات باشد با اطمینان بیشتری می توان از عهده ماموریت ها برآمد.

وی در خصوص تجهیز خودروها به دوربین عنوان داشت: نباید فراموش کنیم که این امر هزینه و بودجه اش بایستی تهیه بشود.

سردار رادان در خصوص تولید داخلی تجهیزات نیز گفت: اولویت ما برای تجهیزات و امکانات، تولید داخلی است. بیش از ۹۰ درصد تجهیزات مان بومی و تولید داخل است.

وی در حوزه تجهیزات خودرویی نیز افزود: تلاش شده آن تعداد از خودروهای  که می شود در ماموریت ها استفاده بشود از خودروی تولید داخل باشد که در حال حاضر ۷۵ درصد از خودروهای ما داخلی است.  

وی در خصوص بالگردها نیز عنوان داشت: در حوزه بالگرد ما به شدت راغب هستیم آنچه تولید داخل است مثل همین ۲۱۲ ها که اتفاقا بالگردهای خوبی هستند استفاده بکنیم؛ ما از تولید داخل همواره استقبال کرده و حتی با شرکت های دانش بنیان برای موضوعات هوشمندی وارد تعامل شده ایم و الان ارتباط نسبتا خوبی داریم و به نظر می رسد که بخش دیگری از این نیازهای ما را مخصوصا دانش بنیان ها بتوانند ان شاءالله تامین کنند.

رئیس پلیس کشور از الحاقات تجهیزاتی دیگر در سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: یک الحاق دریایی داریم که بتواند به توان عملیاتی ما در دریا در مواجه با قاچاق و پایش مرزهای دریایی کمک کند و یک الحاق هم تقریبا زمینی و هوایی است که بایستی تعهدات ما به شهرستان ها انجام شود و ضمن اینکه در آن الحاق ان شاءالله تعدادی زیادی پهپاد هم به توان ما در دو حوزه مرز برای پایش و کنترل نوار مرزی و حوزه ترافیک و حوزه عملیاتی اضافه می شود.

انتهای پیام

گروه تحریریه علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با نگاهی منصفانه به تفاوت‌های اجتماعی و تبعیضات نژادی.
دکمه بازگشت به بالا