استان ها

از جذب کاریوس و کیتا تا خروج بی دلیل مانه از لیورپول؛ کلوپ در ترانسفر‌ها مرتکب چه اشتباهاتی شد؟

خرید‌های بحث انگیز آنفیلدی‌ها زیر ذره بین

یورگن کلوپ بی شک یکی از مربیان بزرگ سال‌های اخیر فوتبال جهان به شمار که به افتخارات زیادی نیز دست یافته، اما همین چهره اعتراف می‌کند در برخی امور از جمله خرید‌ها مرتکب اشتباهاتی نیز شده است.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، یکی از تفاوت‌های فوتبال باشگاهی انگلیس با ۴ لیگ ممتاز اروپای غربی (بوندس لیگا آلمان، لالیگا اسپانیا، سری آ ایتالیا، لوشامپیونه فرانسه) این است که سرمربی فقط مسئول امور فنی تیم نیست.

بلکه نقش مدیر را هم ایفا می‌کند و براساس سیاست‌های باشگاهش، مسئولیت ایجاد ارتباط با بازیکنان مورد نظر برای خرید یا واگذاری را هم دارد. براین اساس وقتی در سال ۲۰۱۵ یورگن کلوپ آلمان را ترک کرد و راهی فوتبال پرچاذبه جزیره شد، خود را برای انجام مسئولیتی بیشتر از دوران فعالیت در بوندس لیگا آماده کرد.

از جذب کاریوس و کیتا تا خروج بی دلیل مانه از لیورپول؛ یورگن کلوپ در ترانسفر‌ها مرتکب چه اشتباهاتی شد؟

مربی پیشین بروسیادورتموند و ماینتس در این ۸ سال از لیورپول تیمی ساخت که مدعی درجه یک جام‌های داخلی در انگلیس و همینطور فتح اروپا بود که البته به همه آن افتخارات نیز رسید. البته در کنار یکسری نقاط ضعف فنی که در فصل جاری آشکارشد، در نقش مدیر و مسئول نقل و انتقالات بازیکن نیز مرتکب اشتباهاتی در چند سال حضورش نیزشده است. بیان این اشتباهات، به خصوص امور «نقل و انتقالاتی» چیزی است که مربی ژرمنی به آن اعتراف کرده و «خود» به انتقاد از خویش در این زمینه پرداخته است.

از جذب کاریوس و کیتا تا خروج بی دلیل مانه از لیورپول؛ یورگن کلوپ در ترانسفر‌ها مرتکب چه اشتباهاتی شد؟

**اعتراف به اشتباه 

آخرین مرتبه که او اذعان کرد اشتباهاتی در زمینه «ترانسفر بازیکنان» داشته، ۳ هفته پیش و هنگام رویارویی با تاتنهام بود. مسابقه‌ای که در نهایت با برد ۴ بر ۳ تیمش همراه شد، اما کلوپ در کنفرانس قبل از بازی به خبرنگاران به بهانه رویارویی با تیم لندنی گفت که در مورد «سون هیونگ مین»، لژیونر ملی پوش و کره‌ای تاتنهام چند سال قبل مرتکب اشتباه شد که ستاره آسیایی را برای لیورپول خریداری نکرد.

او وقتی از سوی چند خبرنگار در مورد این که چرا از خرید «جود بلینگهام»، ستاره جوان و انگلیسی بروسیا دورتموند منصرف شد، اعتراف و پشیمانی خود را ابراز کرد: «بله… جود بلینگهام هافبک ارزشمندی است که می‌توانست خط میانی ما را تقویت کند، اما ما مجبوریم و موظف هستیم در چارچوب بودجه و سیاست باشگاه رفتارکنیم. امیدوارم که زمانی نرسد که از عدم خریدش، ابراز پشیمانی کنم. هرچند حالا به خاطر بازی با تاتنهام باید اعتراف کنم بابت به خدمت نگرفتن سون هیونگ مین در چند سال قبل، اکنون پشیمان هستم.»

از جذب کاریوس و کیتا تا خروج بی دلیل مانه از لیورپول؛ یورگن کلوپ در ترانسفر‌ها مرتکب چه اشتباهاتی شد؟

وی افزود:سون بازیکن واقعا بسیار ارزشمند و مفیدی است. باید بگویم یکی از بزرگترین اشتباهات دوران مربیگری ام، به خدمت نگرفتن او بوده است. سون فوتبالیستی برجسته و با مهارت تکنیکی بسیار است. هوش بالایی دارد و باسرعت است. او نشانه‌ای خوب از فوتبال کره جنوبی است و به زعم من یکی از بهترین فوروارد‌های کنونی جهان است. 

وقتی یک روز از این جلسه خبری گذشت و بازی دو تیم مطرح انجام شد، حتی منتقدان هم تعریف‌های مربی ژرمنی از ستاره آسیایی را تایید کردند. زیرا در این بازی که لیورپول برنده شد، سون زهر خود را یک بار دیگر ریخت و با درخشش بسیار زننده گل دوم تیمش بود. او پیش‌تر نیز توانمندی هایش را به رخ کلوپ و بازیکنانش کشیده بود. زیرا در ۸ رویارویی قبلی با لیورپولی ها، ۴ گل زده بود؛ و باورکردنی نیست که گلش در آخرین لحظات فصل قبل در واقع عامل ناکامی قرمز‌ها در نرسیدن به مقام قهرمانی لیگ برتر بود. 

از جذب کاریوس و کیتا تا خروج بی دلیل مانه از لیورپول؛ یورگن کلوپ در ترانسفر‌ها مرتکب چه اشتباهاتی شد؟

**اشتباهات کلوپ در ترانسفر‌ها

وقتی کلوپ اینگونه در مورد نخریدن لژیونر اسپرز ابراز ناراحتی کرد، بحث‌های در مورد دیگر اشتباهاتش در محدوده نقل و انتقالات نیز مطرح شد. روزنامه محلی لیورپول اکو در گزارشی عنوان کرد در کنار خرید‌های موفقی مثل محمد صلاح، آلیسون و فیرجیل فان دایک و همینطور چند بازیکن دیگر کلوپ در مورد «نبی کیتا» هافبک گینه ایی مرتکب اشتباه شد.

این نشریه نوشت:زمانی که لیورپول سال ۲۰۱۷ برای جذب کیتا از تیم ارب لایپزیگ آلمان به توافق رسید، قرارشد که انتقال هافبک آفریقایی چند ماه بعد در تابستان انجام شود. باشگاه به خواست مربی رقم ۵۲.۷۵ میلیون پوند را هزینه کرد که رکوردی در تاریخ لیورپول بود. زیرا کیتا به سومین بازیکن گران تاریخ نقل و انتقالات باشگاه تبدیل می‌شد.

این رسانه افزود:، اما این بازیکن نتوانست مثل آلیسون و فان دایک که پیش از او خریداری شده بودند، بر تیم تاثیر مثبتی بگذارد. در واقع در همه دوران حضورش، تقریبا «پای ثابت» نیمکت تیم بود. در ایام بسیاری نیز با مصدومیت‌های پرشمار و طولانی مواجه شد و به این ترتیب و خود را بازیکنی کم فروغ و یکی از خرید‌های اشتباه و بد مربی آلمانی معرفی کرد.

از جذب کاریوس و کیتا تا خروج بی دلیل مانه از لیورپول؛ یورگن کلوپ در ترانسفر‌ها مرتکب چه اشتباهاتی شد؟

**گروجیچ یک اشتباه دیگر

یکی دیگر از اشتباهات مربی پرآوازه تیم انگلیسی در نقل و انتقالات، مربوط به «مارکو گروجیچ» صربستانی مربوط می‌شود. بازیکنی که در سال ۲۰۱۶ با مبلغ ۴.۳ میلیون پوند از ستاره سرخ بلگراد خریداری شد و پدرش تمایلی به حضور فرزندش در جمع قرمز‌ها نداشت. با این حال در تمام مدتی که زیر نظر کلوپ فعالیت کرد تنها ۸ بازی توانست انجام دهد و به ناچار به ستاره سرخ، کاردیف سیتی، هرتابرلین و پورتو قرض داده شد.

مربی آلمانی در کنار این، اشتباهات خرید بازیکن دیگری هم داشته است. به عنوان مثال یک سال بعد از حضورش در جزیره، لوریس کاریوس را با رقمی قابل توجه به عنوان دروازه بان شماره یک به خدمت گرفت، اما همین دروازه بان در فینال لیگ قهرمانان اروپا سال ۲۰۱۸ مقصر اصلی دریافت گل‌های کریم بنزما و گرت بیل از رئال مادرید در نتیجه از دست رفتن شانس قهرمانی مقابل کهکشانی‌ها بود.  البته پس از آن واقعه مدیر آلمانی مجبور شد با آوردن آلیسون از رم و فرستادن قرضی کاریوس به بشیکتاش ترکیه برای ۲ سال، اشتباهش را تا حدودی جبران کند. 

از جذب کاریوس و کیتا تا خروج بی دلیل مانه از لیورپول؛ یورگن کلوپ در ترانسفر‌ها مرتکب چه اشتباهاتی شد؟

**اشتباه در واگذاری مانه و لوورن

اگر مربی با تجربه آنفیلدی‌ها در مورد به خدمت نگرفتن سون هیونگ مین ابراز پشیمانی می‌کند و خرید کیتا، گروجیچ و کاریوس جزو خرید‌های نادرست او ثبت شده، در زمینه واگذاری دژان لوورن و سادیو مانه هم رفتاری غلظ داشته است.  زمانی که تابستان ۲۰۲۰ لوورن به زنیت سن پترزبورگ رفت، مدیر پرجنب و جوش متوجه هشدار‌های رسانه‌ها نشد، اما بعد فهیمد چه سناریوی اشتباهی را دنبال کرده است. زیرا بازیکن کروات با رقمی کم، در واقع مهره‌ای بود که حتی در سخت‌ترین شرایط هم به بازی تیم به خصوص در دفاع نظم می‌داد.

وقتی مشکلات عدیده دفاعی در فصل جاری نمایان شد، یکی از گزارشگران سایت گل از مربی ژرمنی پرسید:آیا وجود لوورن ارزان قیمت و مفید، نمی‌توانست در شرایط بحرانی نظیر حالا به کمک خط دفاع پراشتباه تیم بیاید؟ در کنار این، تحلیل گران در خلال فصل جاری مرتب از کلوپ پرسیده اند چرا در تابستان قبل انعطاف معقولی برابر مانه نداشت و اجازه داد یکی از اضلاع قدرت آتشین خط حمله اش رهسپار بایرن مونیخ شود؟

از جذب کاریوس و کیتا تا خروج بی دلیل مانه از لیورپول؛ یورگن کلوپ در ترانسفر‌ها مرتکب چه اشتباهاتی شد؟

**بزرگان هم اشتباه می‌کنند

در شرایطی که نام کلوپ در کنار مربیانی نظیر پپ گواردیولا، کارلو آنچلوتی، توماس توخل، دیگو سیمئونه و … به عنوان نابغه‌های مربیگری جهان مطرح می‌شود، با آنچه در این مقاله شرح آن رفت، مشخص می‌شود که حتی این چهره‌ها همانند دیگران «کامل» نبوده و گاه مرتکب اشتباه می‌شوند.  البته آنقدر شخصیت قوی و شجاعت کافی دارند که خود اولین منتقد اشتباهات خویش باشند.

دکمه بازگشت به بالا