بین الملل

ارائه ضمانت‌نامه، تسهیلات و عاملیت مالی مهم‌ترین خدمات صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی:

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: ارائه ضمانت‌نامه، تسهیلات، سرمایه‌گذاری و عاملیت مالی مهم‌ترین خدمات صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در نقاط مختلف کشور است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا از ارومیه عسکری غلام زاده در جلسه هیئت‌رئیسه واحد ارومیه با اشاره بر سیر ایجاد صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: راه اندازی این صندوق در راستای حرکت رو به رشد دانشگاه و تبدیل از دانشگاه های نسل یک و دو به دانشگاه های نسل 3 و 4 از سال 1390 در دستور کار دانشگاه قرار داشت. 

عسکری غلام زاده خاطرنشان کرد: بعد از 9 سال وقفه در مسیر راه اندازی این صندوق، در نهایت سال 1399 صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی به منظور ایجاد زمینه های مشارکتی و سرمایه گذاری بخش غیردولتی و حمایت کمی و کیفی از فعالیت های پژوهشی و فناوری و ارائه خدمات و تسهیلات به کسب و کارهای دانش بنیان گشایش یافت. 

وی با بیان اینکه این شرکت با 20 میلیارد تومان سرمایه اولیه و در قالب شرکت سهامی خاص آغاز به کار کرد افزود: سرمایه کنونی این صندوق، به عنوان بزرگترین صندوق پژوهشی کشور به 374 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است که بحث افزایش سرمایه مجدد آن نیز مطرح است. 

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی 3 هدف شناساندن کارکردها و ماهیت این صندوق به زیست بوم دانشگاه و در مقابل آشنایی با زیرساخت های فناور هر استان و شکل گیری قالب های همکاری صندوق و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را از مهم ترین اهداف سفرهای استانی خود برشمرد. 

وی ادامه داد: در سفر به آذربایجان غربی، 3 طرح ویژه این استان شامل طرح های کشاورزی بنا به ظرفیت بی بدیل استان در زمینه کشاورزی، طرح سرم سازی و تیرپارک پیرانشهر مورد بحث و بررسی قرار گرفت و همچنین 6 مورد از طرح های پژوهشی شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد استان نیز در اختیار تیم ارزیاب و میز پذیرش قرار گرفت که با بررسی های دقیق تر در خصوص آن ها اعمال نظر خواهد شد. 

عسکری غلام زاده با اشاره بر نحوه همکاری صندوق و واحدهای دانشگاهی افزود: صدور ضمانت نامه های قراردادهای برون دانشگاهی، طرح هایی که در قالب مشارکت حقوقی از طرف استان ارجاع داده می شوند و تسهیلاتی که از این پس در قالب هیات عاملی اداره می شوند اهم فعالیت های صندوق در همکاری با واحد های دانشگاهی در نقاط مختلف کشور است. 

وی با بیان اینکه صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی محدودیت جغرافیایی ندارد و این صندوق با بهره‌گیری از ظرفیت شبکه وسیعی از کارشناسان فنی و اساتید خبره در همه حوزه‌های فناوری فعالیت می‌کند، 3 عامل جغرافیا، حوزه فعالیت و ظرفیت این صندوق را از مهم ترین تفاوت های آن با سایر صندوق ها دانست. 

عسکری غلام زاده همچنین در حاشیه افتتاح دفتر نمایندگی صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه عنوان کرد: تاسیس دفتر نمایندگی صندوق پژوهش و فناوری در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، حجم و کیفیت طرح های ارسالی به صندوق را بهبود بخشیده و در تعاملات استان و صندوق موثر واقع می شود. 

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی نیز با اشاره به شعار سال مبنی بر رشد تولید و مهار تورم تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب همواره بحث تولید را با دانش‌بنیان بودن تولید گره زدند به این معنی که اگر قرار است کاری انجام دهیم، مبتنی بر فعالیت‌های دانش‌بنیان و بر اساس توسعه پایدار باشد.

محمدرضا ولیلو با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در توزیع مهارت محوری و اقتصاد دانش‌بنیان به‌عنوان مأموریت‌های جدید خود در حال فعالیت است، مطرح کرد: تولیدی پایدار است که بر پایه فناوری بوده و پشتوانه علمی داشته باشد لذا حمایت از شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد در راستای تولیداتی مبتنی بر پایه فناوری، نقش موثری در پیشرفت و حرکت رو به جلوی آنان ایفا می کند.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی دانشگاه آزاد اسلامی کاهش وابستگی به شهریه با ورود به برخی کارهای اقتصادی به ویژه اقتصاد دانش بنیان در شان و منزلت دانشگاه است افزود: وجود صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی نقش موتور محرکه در این زمینه را دارد. 

به گزارش آنا بازدید از سایت گلمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه به منظور احداث کارخانه سرم سازی، بازدید از زمین ۹ هکتاری واحد ارومیه به منظور تولید بذر و جلسه هم اندیشی با مدیران شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد و واحدهای فناور و صاحبان ایده های فناورانه از اهم برنامه های عسکری غلام زاده در سفر به آذربایجان غربی بود.

گفتنی است قراردادی در خصوص نمایندگی صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در استان آذربایجان غربی، تفاهم نامه کلان و قرارداد عاملیت مالی به منظور سرمایه‌گذاری بین دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه و صندوق پژوهش و فناوری در قالب پرداخت سپرده ای از جانب واحد ارومیه به این صندوق نیز منعقد شد.

 

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا