علمی و پزشکی

اجرای برنامه ایراپن نیازمند ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار

معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد: اجرای ملی برنامه ایراپن 2500 میلیارد دلار نیاز دارد.

به گزارش باراناخبر، دکتر. کمال حیدری در گردهمایی مدیران غیر وابسته دانشگاه های علوم پزشکی کشور در هتل قلب تهران گفت: ایراپن مهمترین برنامه ماست که در نظر داریم آن را در سطح ملی در تمام شهرهای کشور اجرا کنیم. این برنامه به صورت آزمایشی اجرا شده است اما برای اجرای آن در سطح ملی به 2500 میلیارد دلار اعتبار نیاز داریم.

وی با بیان اینکه حدود 10 سال برای سند ایراپن کار سختی انجام شد اما به آن اهمیتی که لازم بود داده نشد، گفت: به دلیل کرونا در اجرای برنامه های نچسب برای دو نفر رکود ناخواسته ایجاد شده است. یا سه سال که باید با توانمندسازی همکاران و نظارت بیشتر انجام شود، برنامه ها را با قدرت بیشتری هدایت کنید.

70 درصد بار بیماری غیرواگیر است

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه 70 درصد بار بیماری مربوط به بیماری های غیرواگیر است، گفت: بیماری های غیرواگیر و مزمن باعث مرگ زودرس می شود. ما همیشه با بیماران مزمن سر و کار داریم، بنابراین آموزش مداوم و توانمندسازی آنها برای سبک زندگی سالم بسیار مهم است.

اجرای طرح پزشک خانواده

حیدری گفت: دولت بر اجرای طرح پزشک خانواده تاکید دارد و به احتمال زیاد از نیمه دوم امسال باید این برنامه را در سطح کشور اجرا کنیم. این برنامه حدود 10 سال است که در دو استان فارس و مازندران اجرا می شود اما اجرای سراسری آن با موانعی مواجه شده است.

وی یادآور شد: اجرای پزشک خانواده در حوزه بیماری های غیرواگیر فرصتی طلایی است زیرا در تشخیص زودهنگام بیماری ها و برنامه های غربالگری در مدیریت بیماری های غیرواگیر کمک زیادی می کند.

حیدری افزود: در مدیریت بیماری های غیرواگیر ارتباط بین ادارات بسیار حائز اهمیت است. به عنوان مثال ریشه بیماری های اسکلتی عضلانی توسط مدارس شکل می گیرد و ارتباط بیشتر ما با این حوزه و آموزش های لازم به کنترل بیماری کمک می کند.

وی در پایان خواستار استفاده بیشتر از توان بخش خصوصی شد و گفت: در بخش آزمایشگاهی در زمان اپیدمی کرونا شاهد نتایج خوبی از ارتباط با بخش خصوصی بوده ایم و می توان از این تجربه موفق برای سایر حوزه ها نیز استفاده کرد. . .

به گزارش وبدا، لازم به ذکر است که برنامه ایراپن شامل چهار بیماری دیابت، فشار خون، سرطان و بیماری های مزمن تنفسی به همراه چهار عامل خطر کم تحرکی، غذای ناسالم، مصرف الکل و استعمال دخانیات است. برنامه ایراپن بر اساس سند ملی پیشگیری از بیماری ها با هدف پیشگیری و کنترل این چهار بیماری و چهار عامل خطر و کاهش 25 درصدی مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر تا سال 2025 در مراکز و پایگاه های تحت پوشش اجرا می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا