اجتماعیکسب و کار برتر ایرانی

دریافت جواز کسب برای بانوان چگونه است؟

برای گرفتن جواز کسب در سال 1401، چه مراحلی را باید طی کرد؟

جواز کسب؛ مجوزی محسوب می شود که بر اساس مقررات قانون نظام صنفی و با هدف شروع و ادامه حرفه یا کسب و کار، برای شخص مشخص و محل مشخص صادر می گردد. تاسیس هر گونه محل کسب و کار یا واحد صنفی، مستلزم کسب جواز و پروانه از اتحادیه صنفی مربوط به همان صنف می باشد و در صورت راه اندازی کسب و کار، بدون گرفتن پروانه کسب، فعالیت افراد غیرقانونی خواهد بود.

‌بر اساس ماده 12 قانون تعزیرات حکومتی، مصوب 1367، نداشتن پروانه کسب واحدهای صنفی یا به عبارتی، عدم اخذ پروانه، بدون عذر موجه، در مهلت و ضوابط و مقرراتی که در قانون تعیین شده است، تبعاتی مانند قطع تمام یا برخی خدمات دولتی، اخذ جریمه و تعطیلی واحد تا زمان گرفتن پروانه کسب را به همراه خواهد داشت. در همین راستا، در این مقاله قصد داریم ابندا بگوییم که جواز تاسیس چیست و سپس مراحل گرفتن جواز کسب، نحوه ثبت نام پروانه کسب و مدارک و هزینه لازم برای اخذ این نوع مجوز را بیان نماییم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، با ما همراه باشید.

چه کسانی برای گرفتن پروانه کسب اولویت دارند؟

به طور کلی همه اشخاص حقیقی که قصد راه اندازی کسب و کار خود را دارند و تصمیم به ثبت شرکت ندارند، می بایست برای دریافت جواز یا پروانه کسب اقدام نمایند.

مشاغلی مثل آرایشگری، خیاطی، نانوایی و… که به آنها مشاغل آزاد میگویند، این مشاغل حتما باید قبل از شروع کار مراحل لازم جهت دریافت پروانه کسب را طی کنند.

در صورت شروع و انجام هرگونه فعالیت بدون داشتن جواز شخص مورد نظر مشمول جرائم قانونی میشود. همچنین مشاغل و فعالیت های تخصصی جهت شروع و ادامه فعالیت به پروانه ی تخصصی نیاز دارند.

نکته قابل توجه این است که اولویت دریافت پروانه کسب در هر یک از رشته های صنفی به همراه رعایت تمامی شرایط و ضوابط مربوطه به این ترتیب قرار گرفته است:

 1. بیکارانی که مشمول قانون بیمه بیکاری هستند با توجه به رشته های تخصصی آن ها.
 2. آن دسته از افرادی که هیچگونه پروانه کسب نداشته باشند.

جواز کسب موقت تنها فقط یکبار صادر می شود و مدت زمان آن یک سال است. مدت اعتبار جواز کسب دائم 5 سال می باشد.

مراحل لازم جهت گرفتن پروانه کسب

 1. ارائه درخواست کتبی متقاضی پروانه کسب
 2. ثبت درخواست و ارائه رسید به متقاضی جهت اخذ پروانه کسب توسط مراجع ذی صلاح
 3. بازدید از محل واحد صنفی و ارائه گزارش جهت اخذ پروانه کسب توسط کمیسیون بازرسی اتحادیه
 4. بررسی درخواست متقاضی پروانه کسب در جلسه هیئت مدیره و ارائه پاسخ کتبی به او
 5. صدور و اخذ پروانه کسب

         ارائه درخواست:

 1. درخواست کتبی متقاضی پروانه کسب (جواز کسب)
 2. ثبت درخواست و ارائه رسید به متقاضی
 3. بازدید از محل واحد صنفی توسطکمیسیون بازرسی اتحادیه و ارائه گزارش
 4. بررسی درخواست متقاضی پروانه کسب (جواز کسب) در جلسه هیئت مدیره و ارائه پاسخ کتبی به وی

        ارائه مدارک:

 ارائه یکی از مدارک زیر به منظور تعیین وضعیت ملکی واحد صنفی در این مرحله از صدور و اخذ پروانه کسب انجام می شود:

 1. سند مالکیت (به نام متقاضی)
 2. اجاره نامه رسمی (به نام متقاضی)
 3. اجاره نامه عادی با اخذ تعهد محضری (به نام متقاضی)
 4. مبایعه نامه (به نام متقاضی)
 5. ارائه حکم قطعی دادگاه مبنی بر الزام به تنظیم سند اجاره
 6. ارائه رسید پرداخت اجاره بهای معتبر
 7. ارائه قرارداد اجاره محل کسب با ادارات و سازمانهای دولتی، نهادها، شهرداری، شرکت های تعاونی مسکن و شرکتهای خاص صنفی، شرکتهای تحت پوشش سازمانهای دولتی و نهادها به منظور اخذجواز کسب

یک مدرک که گویای وضعیت نظام وظیفه آقایان برای اخذ پروانه کسب باشد. مدارکی مثل:

 1. ارائه کارت پایان خدمت
 2. ارائه کارت معافیت دائم
 3. ارائه گواهی اشتغال به تحصیل (معافیت تحصیلی)
 4. ارائه گواهی معتبر مبنی بر داشتن معافیت پزشکی از حوزه نظام وظیفه (معافیت پزشکی)
 5. ارائه دفترچه اعزام به خدمت (همراه با مهر بدون غیبت)

مدارکی که مربوط به استعلام از ادارات ذی ربط  می باشد:

 1. گواهی مرکز بهداشت شهرستان و ارائه کارت معاینه پزشکی جهت صنوف مشمول(مواد خوردنی، آشامیدنی، بهداشتی و…)
 2. گواهی عدم اعتیادبه مواد مخدر
 3. گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 4. موافقت اداره نظارت بر اماکن نیروی انتظامی
 5. گواهی گذراندن دوره آموزش(حداقل ده ساعت) از موسسه آموزشی معتبر(مورد تایید کمیسیون نظارت شهرستان مربوط)
 6. ارائه هرگونه مدرک مبنی بر تشکیل پرونده یا ارائه هر یک ازاوراق پرداخت مالیاتی
 7. گواهینامه مهارت فنی جهت مشاغل مندرج در آئین‌نامه تبصره ذیل ماده سیزده قانون
 8. اختصاص کد شناسه ده رقمی (ملت کارت) و الصاق آن به پروانه کسب (جواز کسب)
 9. اختصاص برچسب شناسه صنفی مطابق با کد ده رقمی

سایر مدارکی که باید ارائه دهید شامل:

 1. فرم‌های مخصوص معرفی فرد از مرجع صدور
 2. کپی تمام صفحات شناسنامه
 3. کپی کارت ملی
 4. کپی مدرک تحصیلی یا حداقل سواد خواندن و نوشتن (به استثنای متقاضیانی که سن آنان از پنجاه سال بالاتر می‌باشد)
 5. دوازده قطعه عکس پرسنلی جدید (3×4)
 6. تعهدنامه کلیه صنوف
 7. فیش واریز مبلغ حداکثر تا سقف پنج برابر حق عضویت اتحادیه برای سال اول (حق ورودی) که از مبلغ 3.000.000 ریال عدول ننماید.
 8. فیش واریز مبلغ 30.000 ریال به حساب 21733008 خزانه کشور

 چگونه برای گرفتن پروانه کسب ثبت نام کنیم؟

برای اخذ جواز کسب باید به مراجعه کنید و مدارک مورد نیاز را اسکن کنید. در صورتی که کد رهگیری داشته باشید می توانید فعالیت های دیگر خود را نیز پیگیری کنید. کارشناسان موسسه حقوقی تکسفیر می توانند در راه گرفتن پروانه کسب به شما کمک کنند و راهنمایی های لازم را انجام دهند. پس از ثبت نام شما طی دوره 15 روز جواز کسب برای شما صادر خواهد شد و این جواز کسب از طریق پست الکترونیکی نیز برای فرد ارسال خواهد شد.

گرفتن جواز کسب چه شرایطی دارد؟

طبق آئین نامه اجرائی تبصره 1 ماده 12 قانون نظام صنفی اگر فردی بخواهد یک واحد صنفی ایجاد کند قبل از سپردن هرگونه تعهد اجاره و یا خرید محل باید جهت گرفتن پروانه کسب به اتحادیه صنف مربوطه مراجعه و درخواست کتبی خود را تسلیم کند. ماده 2 بیان می کند که اتحادیه باید درخواست هایی که برای اخذ پروانه کسب به دست آنها رسیده است را بررسی کند و بر اساس شماره و تاریخ در دفتر مخصوص ثبت کند و رسید آن را به متقاضی تحویل دهد.

گرفتن جواز کسب نیازمند چه شرایط و مدارکی می باشد؟

1) برای اخذ پروانه کسب فرد باید حتما تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد، در صورتی که فرد جزو اتباع بیگانه باشد باید از جواز کار معتبر داشته باشد و از وزارت کشور جواز اقامت معتبر را دریافت کند.

2) فرد باید مدارکی نظیر سند مالکیت، اجاره نامه رسمی یا عادی و مبایعه نامه را ارائه دهد. قراردادهای منعقد شده بین فرد متقاضی با ادارات و سازمان های دولتی، نهادها، شهرداری ها و شرکت های تعاونی عام و خاص که تحت پوشش سازمان های دولتی و نهادها می باشند نیز جزو مدارکی هستند که متقاضی برای گرفتن جواز کسب باید ارائه دهد.

تبصره: در خصوص این ماده تبصره ای وجود دارد که طبق آن باید از افرادی که دارای اجاره نامه عادی هستند یک تعهد محضری دریافت شود که در آن به پذیرش مسئولیت حقوقی اشاره شده است.

3) فرد باید دارای گواهی پایان خدمت نظام وظیفه باشد در غیر این صورت باید حتما یک گواهی مبنی بر معافیت دائم داشته باشد. لازم به ذکر است که ارائه گواهی که نشان دهنده معافیت تحصیلی یا پزشکی باشد در صورتی که متقاضی گواهی پایان خدمت نداشته باشد الزامی است.

افرادی که دارای دفترچه آماده به خدمت هستند باید در مدت اعتباری که دارند هیچگونه مهر غیبتی نداشته باشند.
تبصره: خانم ها در سن 18 سالگی مجاز به اخذ پروانه کسب می باشند.

4) فرد باید گواهی عدم سوء پیشینه داشته باشد.

5) متقاضی باید آخرین مدرک تحصیلی خود را ارائه دهد، در غیر این صورت باید حتما گواهی تحصیلات ابتدائی داشته باشد و آن را ارائه دهد.

سوال: اگر سن فرد بالای 50 سال باشد و هیچ یک از مدارک بالا را نداشته باشد باید چه کاری انجام دهد؟ در صورتی که فرد سواد خواندن و نوشتن داشته باشد هیچ مشکلی در گرفتن پروانه کسب به وجود نمی آید.

6) برای گرفتن جواز کسب متقاضی باید گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر را از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دریافت کند و آن را ارائه دهد.

7) دریافت گواهی مبنی بر انجام کار تجاری، اداری و کارگاهی محل واحد صنفی، البته در بعضی از شرایط شهرداری جواز کسب را برای فرد صادر می کند.

تبصره: افرادی که دارای اجاره نامه های اسناد عادی هستند می توانند با ارائه یک مدرک که نشانگر تشکیل پرونده در شهرداری می باشد شرایط را برای خود بسیار راحت تر کنند.

8) فرد باید کارت معاینه پزشکی خود را ارائه دهد در صورتی که صنف دایر شده در زمینه مواد خوراکی، آشامیدنی و بهداشتی فعالیت داشته باشد باید از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صلاحیت بهداشتی دریافت کند.

9) باید مدرکی تهیه کند که نشانگر تشکیل پرونده باشد، در غیر این صورت فرد باید اوراق پرداخت مالیاتی خود را ارائه دهد.

10) برای مشاغل خاص بر اساس آئین نامه مربوطه باید مدارکی ارائه شود که نشانگر صلاحیت فنی باشد.

11) اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی باید با شرایط شما موافقت کند.

12) ارائه 12 قطعه عکس جدید

13) ارائه فتوکپی شناسنامه عکس دار دو برگ، در صورتی که فرد جزو اتباع خارجی باشد ارائه فتوکپی گذرنامه الزامی است.

جواز کسب چگونه دریافت می شود؟

پس از اینکه مدارک شما تکمیل شد، پرونده شما توسط رئیس اتحادیه بررسی می شود. در صورتی که مدارک، اجاره نامه و سند مالکیت تکمیل شد پرونده کسب جواز برای شما صادر می شود و شما می توانید جواز کسب خود را دریافت کنید.

در صورتی که قصد داشته باشید یک موسسه آموزشی دایر کنید باید مدرک آموزشی و تحصیلات مربوط به زمینه فعالیت را داشته باشید و هزینه گرفتن پروانه کسب را پرداخت کنید.

شکایت به رد درخواست پروانه کسب

اگر درخواست صدور پروانه کسب شما مورد قبول واقع نشد و شما نسبت به این قضیه معترض بودید میتوانید بعد از وصول نظر کتبی اتحادیه ظرف مدت ده روز اعتراض خود را به کمیسیون نظارت مربوطه تسلیم کنید. کمیسیون نظارت ظرف مدت یک ماه نظر خود را نسبت به اعتراض شما اعلام میکند.

انتقال پروانه کسب چگونه انجام می گیرد؟

اگر فرد بخواهد جواز کسب خود را به شخص دیگری واگذار کند، باید درخواست خود را به صورت کتبی بنویسد و آن را تسلیم اتحادیه کند.

در صورتی که فرد شرایط قانونی را داشته باشد، اتحادیه با توجه به مقررات پروانه کسب متقاضی را باطل می کند و پروانه جدیدی صادر می کند که در آن نام فرد قید شده است.

در صورتی که دارنده پروانه کسب ورشکست شود قیم می تواند با رعایت قوانین برای انتقال صنف اقدام کند.

اگر فردی که دارای جواز کسب باشد، حقوقی که از واحد صنفی به دست می آید مربوط به ورثه می باشد. در صورتی که ورثه دارای شروط فردی باشد می تواند در ظرف 2 سال با رعایت تمامی مقررات برای گرفتن پروانه کسب اقدام کند. پس از اینکه تاریخ انقضا تعیین شده به پایان رسید پروانه متوفی هیچگونه اعتباری ندارد.

کدام یک از موسسه ها می توانند در گرفتن جواز کسب به خوبی عمل کنند؟

در جواب به این سوال باید بگوییم که موسسه حقوقی تکسفیر می تواند بهترین و آسانترین راه را برای اخذ پروانه کسب به شما نشان دهد. شما می توانید با مراجعه به موسسه حقوقی تکسفیر در کوتاهترین زمان ممکن، کسب و کار خود را راه اندازی کنید و به سود دلخواه خود برسید.

دکمه بازگشت به بالا