عمومیکسب و کار برتر ایرانی

برای کابینت ممبران از چه بین کابینتی استفاده کنیم؟

کابینت ممبران چه کابینتی است؟

کلمه “ممبران” یا Membrane به انگلیسی یعنی پوسته یا غشا. کابینت ممبران نیز پوسته یا روکشی از جنس PVC دارد. جنس ورقه‌ی این نوع کابینت از ام دی اف و گاهی نیز نئوپان است که با روکش پی وی سی، تحت فشار زیاد پوشانده می‌شود. معمولاً از این روکش برای درب کابینت‌ها استفاده می‌شود و بدنه‌ی کابینت را با روکش ارزان‌تری می‌پوشانند. مهم‌ترین ویژگی کابینت آشپزخانه ممبران حکاکی‌هایی‌ست که روی سطح آن صورت می‌گیرد. کابینت ممبران از لحاظ نقش و نگارِ حکاکی‌ها و رنگ و طرحِ روکش تنوع بالایی دارد.

مشاهده انواع کاشی بین کابینتی برای کابینت ممبران در گالری اسپیناس.

کابینت ممبران در چه سبکهایی تولید میشود؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم کابینت ممبران در حکاکی و نقش و نگار متنوع است و به همین دلیل با انواع کاشی لوکس می تواند ست شود. این بدان معناست که این نوع کابینت با کنده‌کاری‌های متفاوتی تولید می‌شود. در واقع، حک کردن هر نقش و نگاری روی آن ممکن است. به همین دلیل، کابینت ممبران در همه‌ی سبک‌های زیر تولید می‌شود:

ممبران کلاسیک

بهترین کابینتی که در سبک کلاسیک وجود دارد کابینت ممبران است. درست است که بسیاری کابینت چوبی را کابینت مخصوص سبک کلاسیک می‌دانند، اما کابینت ممبران به چند دلیل انتخاب بهتری است. حکاکی ممبران از چوب بسیار راحت‌تر است. برای تولید کابینت آشپزخانه ممبران نیازی به قطع درخت نیست، اما تهیه کابینت چوبی به طبیعت آسیب می‌زند. کابینت ممبران کلاسیک قیمت بسیار مناسب‌تری نسبت به کابینت جنس چوب دارد. کاربرد این کابینت برای سبک کلاسیک آنقدر زیاد است که بسیاری تصور می‌کنند کابینت ممبران در سبک‌های دیگر ساخته نمی‌شود و وجود ندارد.

ممبران نئوکلاسیک

نئوکلاسیک سبکی است که اندکی از ویژگی‌های سبک کلاسیک و کمی هم از ویژگی‌های سبک مدرن وام گرفته است. کابینت‌هایی که با طرح‌های ساده تولید می‌شوند برای سبک نئوکلاسیک مناسب‌ هستند، یعنی کابینت‌هایی که طرح شلوغ و تم سنتی ندارند. کنده‌کاری‌های روی کابینت ممبران نئوکلاسیک جزئیات و ریزه‌کاری‌های فراوان ندارد.

ممبران مدرن

مهم‌ترین ویژگی سبک مدرن سادگی آن و راحتی در انتخاب کاشی برای ممبران است. سبک مدرن از شلوغی‌ها و پیچیدگی‌ها به دور است. کابینت‌های تولید شده در این سبک نقش و نگاری ندارند و ساده‌اند. برای تولید کابینت مدرن از نوع ممبران کابینت‌هایی را با روکش پی وی سی اما بدون کنده‌کاری و یا با برش‌های کاملاً ساده می‌سازند تا مناسبِ این سبک باشد. البته برای این سبک معمولاً از کابینت ام دی اف و هایگلاس استفاده می‌کنند که قیمت پایین‌تری دارند.

رنگهای پرطرفدار برای کابینت ممبران

محبوب‌ترین رنگ برای آشپزخانه ممبران رنگ سفید است. انتخاب رنگ سفید مزیت‌های زیادی دارد. یکی از این مزایا این است که کابینت‌های سفید آشپزخانه را بزرگ، دلباز، و تمیز نشان می‌دهد. از مزایای دیگر آن می‌توان به این مورد اشاره کرد که رنگ سفید با تمامی رنگ‌ها همخوانی دارد و دست شما در ست کردن رنگ‌ها باز است. رنگ سفید برای تمام سبک‌های کابینت ممبران، کلاسیک، نئوکلاسیک، و مدرن، کاربرد دارد. رنگ‌های سفید صدفی و شیری نیز بسیار زیبا و پرطرفدارند.

رنگ کرم رنگ محبوب دیگری برای کابینت آشپزخانه ممبران است و از روکش طرح چوب رنگ کرم در سبک‌های کلاسیک و نئوکلاسیک استفاده می‌شود. برای آشپزخانه‌های مدرن معمولاً ترکیب کرم و سفید به کار می‌رود. کابینت ممبران طرح چوب قهوه‌ای کابینتی‌ست که برای آشپزخانه سبک کلاسیک مشتریان زیادی دارد. زیرا، به چوب طبیعی شباهت زیادی دارد و فضا را گرم و صمیمی جلوه می‌دهد.

مزایای خرید کابینت ممبران

  • اگر دکوراسیون خانه شما سبک کلاسیک دارد، این کابینت بهترین انتخاب شماست.
  • روکش پی وی سی کابینت آشپزخانه ممبران را به کابینتی ضد آب تبدیل کرده و با خرید آن دیگر نگران آثار مخرب آب بر کابینت‌ها نخواهید بود.
  • تنوع بالای این نوع کابینت به شما این امکان را می‌دهد که کابینتی را که کاملاً مطابق سلیقه و متناسب با لوازم دیگر خانه شماست، بخرید.
  • نه روکش پی وی سی و نه تخته ام دی اف برای طبیعت مضر نیستند و به محیط زیست آسیبی نمی‌زنند.
  • پاک کردن سطح این کابینت‌ها آسان است.
  • قیمت کابینت ممبران از کابینت چوبی کمتر است.

 انواع کابینت ممبران

کابینت ممبران، کابینتی است که در طراحی و ساخت آن از روکش ممبران استفاده شده است. البته لازم به ذکر است که ممبران همان وکیوم است که یک سری روکش پی وی سی دارد و روی ام دی اف، چوب و یا نئوپان کشیده می‌شود و سبب شده تا آن زیباتر به نظر برسد. نحوه تولید کابینت ممبران به این صورت است که روی ام دی اف خام با استفاده از دستگاه سی ان سی ابزار زده می‌شود و پس از آن چسب زده می‌شود و با استفاده از دستگاه‌های مخصوص، روی آن وکیوم می‌شود. از طرفی لازم به ذکر است، با توجه به این که قیمت نهایی آن زیاد می‌شود، فقط آن قسمتی از ام دی اف که به بیرون قرار دارد، روکش مببران می‌شود و طرف‌های دیگر با پی وی سی سفید پوشانده می‌شوند.

تفاوت کابینت کلاسیک و ممبران

.بسیاری از افراد به اشتباه کابینت ممبران را با کلاسیک یکسان تصور می‌کنند در صورتی که کابینت ممبران هم می‌تواند کلاسیک و هم مدرن و به روز باشد و تفاوتی در آن نیست. اگر روی ام دی اف طراحی‌های کلاسیک ایجاد شود و سپس روکش ممبران بشود؛ به آن گفته می‌شود؛ در صورتی که اگر ساده روکش بشود و در آن از طرح‌های مدرن استفاده شود به آن روکش ممبران مدرن گفته می‌شود و انتخاب آن تا حد زیادی به سلیقه مشتری و میزان بودجه آن بستگی دارد.

مزایای کابینت ممبران

کابینت ممبران دارای یک سری ویژگی است. کابینت ممبران در طراحی و دکوراسیون داخلی نقش‌های گوناگونی می‌تواند ایفا کند. اولین مورد آن ای است که کابینت ممبران در طراحی دکوراسیون، تنوع رنگ و طرح بالایی دارد؛ یعنی با استفاده از دستگاه‌هایی مثل سی ان سی و وکیوم طرح‌های گوناگونی، را روی آن پیاده می‌کنند. ضمنا از سایر ویژگی‌های کابینت ممبران می‌توان به این اشاره کرد که نسبت به کابینت کلاسیک، هزینه و قیمت کمتری دارد. در واقع ممبران می‌تواند همان زیبایی کلاسیک را داشته باشد اما با قیمت کمتر؛ از این رو اگر بودجه تان به کابینت کلاسیک نمی‌رسد اما علاقه دارید تا کابینتی با شکل و شمایل کلاسیک داشته باشید بهتر است به سراغ کابینت ممبران بروید.

از طرفی کابینت ممبران نسبت به ام دی اف و سایر کابینت‌های در مقابل رطوبت و آب مقاومت بیشتری از خودش نشان می‌دهد. از طرفی نگهداری کابینت اهمیت زیادی در طول عمر آن دارد. اگر یک کابینت نگهداری آسانی داشته باشد از استقبال خوبی برخوردار می‌شود. کابینت ممبران نسبت به سایر کابینت‌ها راحت تر نگهداری می‌شود و هر چند وقت یکبار نیاز دارد تا با رنگ یا روغن بازسازی شود که آن هم ساده است. در واقع کابینت ممبران اگر در محیطی تمیز نصب شود تا سالیان دراز می‌تواند، به آسانی کار کند.

معایب کابینت ممبران

هر کابینتی یک سری ویژگی و معایبی دارد. هر چقدر هم مزایا آن زیاد باشد؛ معایبی هم در کنار آن دارد. کابینت ممبران نسبت به نور و حرارت دارای حساسیت است و اگر در مقابل نور مستقیم آفتاب نگهداری شود؛ رنگ آن تغییر می‌کند. ضمنا اگر روکش با چسب با کیفیت کشیده نشده باشد در زمان مقابله با نور آفتاب یا حرارت، چسب آن ضعیف می‌شود و ام دی اف آن خراب می‌گردد. کابینت ممبران، ظرافت طرح‌های زیادی دارد در واقع ریزه کاری آن زیاد است و باید با کیفیت بالا ساخته شود و زمان زیادی می‌برد و اگر برای دریافت کابینت عجله دارید باید مدت زمان ساخت آن را در نظر بگیرید.

کابینت ممبران مناسب است یا خیر؟

کابینت ممبران هم همانطور که می‌دانید، مدلی از کابینت است؛ از این رو تا حد زیادی انتخاب آن به سلیقه و نیازهای شما بستگی دارد. برای این که کابینت ممبران تهیه کنید ابتدا بهتر است میزان بودجه؛ متراژ ساختمان و دکوراسیون خود را بررسی کرده و سپس اقدام به خرید کنید.

دکمه بازگشت به بالا