استفاده از تخت سنتی چوبی در ویلاها

تخت سنتی چوبی

اگرچه امروزه کمتر می‌توانید ردپایی از سنت و سادگی را در خانه‌های ایرانی بیابید اما اصالتی که با روح و جسم مردم عجین شده و با آن‌ها زندگی کرده محال است که به دست فراموشی سپرده شود. علاقه‌مندان به سبک سنتی حتی در خانه‌های مدرن خود نیز جایی برای تخت یا مبلمان سنتی می‌یابند تا اصالت خود را به رخ بکشند، بنابراین دور از انتظار نیست که در این خانه‌ها با یک مدل تخت سنتی در منزل، بالکن یا حیاط خلوت روبه‌رو شوید.

استفاده از چوب به‌خصوص چوب‌های کنده‌کاری‌شده در دکوراسیون سنتی ایرانی بسیار موردتوجه بوده و بدون شک در عکس‌های قدیمی، تصویری از تخت سنتی یا میز و صندلی چوبی را در دکوراسیون منازل ایرانی دیده‌اید. تخت های سنتی در منزل، با ظاهر متفاوت و جذابی که دارند می‌توانند به نقطه عطفی در خانه تبدیل‌شده و فضای زیبا و منحصربه‌فردی را در اتاق نشیمن ایجاد کنند. به کمک این تخت‌های سنتی چوبی در منزل می‌توانید پناهگاهی برای فرار از استرس‌ها و دغدغه‌های زندگی، و گوشه‌ای دنج و آرامش‌بخش در خانه ایجاد کنید.

تخت سنتی در پذیرایی

اگر می‌خواهید تلفیقی از مدرنیته و سنت را در خانه داشته باشید بهتر است نقش یک صندلی راک در کنار تخت سنتی را نادیده نگیرید. استفاده از تخت سنتی چوبی در اتاق مطالعه نیز بسیار جذاب به نظر می‌رسد، زیرا در کنار آرامشی که انتقال می‌دهد به راحتی با سایر اجزای اتاق نیز سِت می‌شود.

لزوما تخت‌های چوبی سنتی نباید شبیه کاناپه باشند یا این که نشیمن‌های خیلی عریض داشته باشند، این تخت‌ها می‌توانند مبلمان‌های خانه تان باشند، همان سِت‌های مبلمانی که قصد دارید برای طراحی دکوراسیون داخلی نشیمن خانه تان استفاده کنید، ترکیبی از مبلمان تکنفره و کاناپه های 2 یا 3نفره که در ادامه نمونه هایی از آنرا مشاهده می کنید.

مبل سنتی در منزل

مدل تخت سنتی در منزل

تخت سنتی گره چینی

ناهارخوری سنتی چوبی

استفاده از تخت سنتی در خانه‌های حیاط ­دار یکی دیگر از ایده‌هایی است که می‌توانید برای ایجاد فضایی آرام و دنج در خانه از آن استفاده کنید. تخت سنتی چوبی را در فضای سبز حیاط قرار داده و آن را با تشک، بالشت و کوسن‌های رنگی تزئین کنید؛ حتی با در نظر گرفتن سایبانی برای تخت سنتی می‌توانید فضایی شیک و متفاوت در حیاط ایجاد کنید. استفاده از یک میز چوبی ساده جلوی تخت سنتی هم فکر جالبی خواهد بود.

تختی سنتی در حیاط خانه

نقطه دیگری از خانه که می‌توانید آن را با انواع تخت سنتی در منزل دکور کرده و به فضایی دنج و راحت برای خلوت‌گزینی تبدیل کنید، بالکن خانه است. به جای اینکه بالکن خانه را بلااستفاده نگه‌ داشته یا به مکانی برای نگهداری خرت‌وپرت تبدیل کنید، کمی خلاقیت به خرج داده و با گذاشتن یک تخت سنتی چوبی در گوشه‌ای از آن، مکانی دل‌نشین و رؤیایی در خانه برای خود به وجود آورید. می‌توانید با انواع گل‌های رونده و رنگارنگ نرده‌ها را تزئین کنید و از تنفس هوای پاک لذت ببرید.

تخت سنتی برای تراس

می توانید با یک تیر دو نشان بزنید. یک تخت سنتی سفارش دهید و از آن هم در تراس خانه و هم داخل استفاده کنید. دقت کنید اگر قصد دارید فقط در تراس از آن استفاده کنید، پارچه‌هایی که برای تشک و پشتی‌های تخت سنتی بالکن یا حیاط انتخاب می‌کنید بسیار مرغوب باشند تا بتوانند در مقابل نور آفتاب مقاوم بوده و رنگ‌ و رورفته نشوند.

همان‌طوری که پیش‌تر اشاره کردیم یکی از ساده‌ترین راهکارها برای ایجاد دکوراسیون سنتی در خانه استفاده از تخت سنتی برای منزل است؛ اگر فضای کافی برای به کار بردن یک ست کامل از مبلمان سنتی را ندارید می‌توانید فقط یک تخت سنتی را در گوشه‌ای از اتاق نشیمن یا راهرو قرار داده و آن را با بالشت و کوسن‌های سنتی تزئین کنید. تخت های سنتی در منزل اغلب ترکیبی از خطوط ساده و منحنی شکل هستند که ممکن است حکاکی‌هایی را بروی بدنه خود داشته باشند.

اگرچه در ساخت انواع تخت سنتی در منزل از چوب‌هایی با رنگ تیره مثل چوب گردو بیشتر استقبال می‌شود (چراکه می‌تواند به فضا گرمی ببخشد)، اما می‌توانید از چوب‌های رنگ روشن مثل چوب روسی نیز برای ساخت تخت سنتی چوبی در منزل استفاده کنید. در این بین استفاده از چوب بامبو و گیاهان طبیعی در دکوراسیون این قسمت از خانه می تواند به آن عمق و لطافت بیشتری ببخشد.

تزیین تخت سنتی در منزل

 سبک سنتی ممکن است منحنی‌ها و طراحی‌هایی را در دل خود داشته باشد اما اثری از تجمل‌گرایی و خودنمایی در آن دیده نمی‌شود. سبک سنتی این امکان را برای صاحبان خانه فراهم می‌سازد تا علاوه بر ایجاد ظاهری امروزی، از وسایل و قطعات قدیمی برای چیدمان مبلمان سنتی در منزل استفاده کنند. سماور برنجی، ظروف مسی، کوزه و ظروف سفالی، چراغ‌های پیه‌سوز عناصری برای تزئین تخت سنتی در منزل هستند که می‌توانند فرهنگ ایرانی را به خوبی به تصویر بکشند.

تزیین تخت سنتی

اما عنصر اصلی دکوراسیون سنتی ایرانی که تکمیل‌کننده مدل چیدمان تخت سنتی در منزل نیز شناخته‌شده، فرش ایرانی دست‌بافت است. اگر از این عنصر جدایی‌ناپذیر خانه‌های ایرانی برای تزئین تخت سنتی در منزل بهره می‌برید بهتر است رنگ قرمز آن را برگزینید. همچنین می‌توانید از گلیم، جاجیم، نمد و تشک‌های مخملی برای روی تخت استفاده کنید. پاف، کوسن و مخده­ هایی با روکش گلیم یا جاجیم نیز برای تزئین تخت سنتی در منزل بسیار مرسوم هستند. ترکیب رنگ‌های گرم گلیم‌ها و جاجیم‌ها با رنگ چوب می‌توانند ترکیبی زیبا را در دکوراسیون داخلی خانه تان پدید بیاورد. اگر برای تزئین تخت سنتی در منزل به دنبال ایده‌ای خاص و منحصربه‌فرد هستید، استفاده از کوسن های رنگی نیز بسیار هوشمندانه خواهد بود.

چیدمان و تزیین تخت سنتی چوبی

چه خانه‌ای مدرن و امروزی داشته باشید و چه دکوراسیون خانه شما با الهام از سبک کلاسیک چیده شده باشد می‌توانید فضای اتاق نشیمن را به کمک یک تخت سنتی گرم و صمیمی‌تر کنید. اما اگر فضای کافی در خانه ندارید و می‌خواهید یک مدل تخت سنتی در منزل داشته باشید، بهتر است از تخت سنتی در بالکن یا حیاط خلوت استفاده کنید.

مدلهای تخت سنتی گره چینی

و در آخر اینکه تخت‌های چوبی سنتی یکی از دوست داشتنی‌ترین مبلمان هایی هستند که می‌توانند حسابی در دکوراسیون داخلی خانه تان غوغا کنند. شاید شما در دکوراسیون منزلتان از مبلهای نفیس سلطنتی یا کلاسیک استفاده کنید اما تحت هر شرایطی نمی توانید چشم خود را به روی سنت و گذشته خود ببندید. استفاده یکی از این تخت ها در گوشه ای از خانه می تواند روحتان را تسکین و قلبتان را آرام کند. به امتحان کردنش می ارزد. از مدلهایی که در بالا مشاهده کردید می توانید ایده های خوبی بگیرید و یکی از آنها را سفارش دهید.

تخت سنتی و تخت چوبی یکی از ملزومات ویلاها و فضای باز میباشد.شما با داشتن یک تخت چوبی میتوانید با خانواده  از فضای دلنشین بالکن و باغ استفاده کنید. با بیش از 10 سال تجربه در تولید تولید کننده برتر تختهای چوبی در شمال غرب کشور.

مطمنئناً شما نیز در دوران کودکی خود تخت‌های چوبی را در خانه‌های پدربزرگهایتان دیده‌اید که در حیاط خانه‌های با صفای آن دوران برای نشستن و چای خوردن و در فصل تابستان جایی برای دورهمی‌های خانوادگی برای صرف شام بشمار می‌رفتند. این تخت‌های چوبی جذاب که آن زمان فقط نجارها شکل‌های ساده‌ای از آن‌ها را می‌ساختند و پدران ما آن‌ها را با سلیقه‌ی خود رنگ آمیزی می‌کردند امروزه دیگر به آن اندازه، ساده تولید نمی‌شوند.

این تخت‌های چوبی سنتی در حال حاضر به یکی از مهم‌ترین آیتم‌های دکوراسیون سنتی در خانه‌هایی با این سبک و سیاق و کافه‌ها و رستوران‌های سنتی در آمده‌اند.

کاربرد تخت سنتی چوبی

برخی از افراد بر این باور هستند که تخت سنتی وسیله ای برای قرار دادن در فضای باز میباشد . البته این سخن تا حدود زیادی درست میباشد . تخت سنتی در واقع یکی از اجزای مبلمان فضای باز می باشد . که برحسب نیاز می توان از آن در فضاهای تجاری و خانگی استفاده کرد ‌. اما این موضوع به این معنی نیست که شما نمی توانید تخت سنتی را در داخل منزل یا فضای سرپوشیده استفاده کنید .

شما به راحتی می توانید انواع مختلف تخت سنتی را در فضای داخلی مورد استفاده قرار دهید . البته برای این منظور عمدتاً از تخت های سنتی چوبی استفاده می شود . همچنین طراحی تخت سنتی باید به گونه‌ای باشد که از ظرافت ویژه‌ای برخوردار باشد . شما می‌توانید رز چند تکه گلیم یا قالیچه بر روی تخت سنتی استفاده کنید . این نوع مبلمان برای فضاهای سنتی و کلاسیک مناسب می باشد ‌.

تخت چوبی سنتی چیزی که همیشه مد خواهد ماند

درست است که با ورود انواع مختلفی از سبک‌های دکوراسیون داخلی مانند مدرن، کلاسیک، فانتزی و بسیاری از این نوع متددها به صنعت دکوراسیون‌های منازل و کسب و کارها تغییرات شگرفی در زمینه‌ی چیدمان این نوع مکان‌ها مشاهده می‌کنیم، اما هنوز هم بسیاری از افراد علاقه‌ی خاصی به حضور آیتم‌های دکوراسیون‌های کلاسیک و سنتی قدیمی مانند سماورهای ذغالی، اشیاء مسی و از همه مهم‌تر فرش و تخت چوبی سنتی در خانه‌های خود دارند.

تخت سنتی در دکوراسیون

سبک دکوراسیون منزل امری سلیقه ای بوده و انتخاب وسایل منزل بر اساس نوع سبک آن می تواند جلوه و زیبایی خاصی در آن فضا ایجاد نماید. برخی افراد سبک های سنتی را بیشتر دوست داشته و چیدمان دکوراسیون منزل یا محل کار خود را بر اساس سبک سنتی طراحی می کنند. گروه دیگر سبک مدرن را می‌پسندند. در دکوراسیون فضای داخلی منزل یا محل کار این افراد بیشتر از وسایل لوکس و فانتزی استفاده می شود.

تخت سنتی یکی از وسایلی است که در سبک های سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از تخت سنتی می توان به جای مبل یا در کنار مبل های کلاسیک، استفاده نمود. تخت های سنتی در حیاط خانه، باغ و ویلا همچنین تراس و روف گاردن خانه های مدرن و لوکس فضایی دلنشین و دوستانه ایجاد می‌کند. برخی رستوران‌ها که غذاهای سنتی ارائه می‌دهند با استفاده از تخت‌های سنتی و ایجاد فضایی متفاوت، می توانند مشتریان بیشتری را جذب کنند.

نکات مهم در خرید تخت چوبی

همانطور که اشاره شد تخت سنتی در ابعاد مختلفی تهیه می شود. به همین دلیل قبل از خرید تخت سنتی باید ابعاد محلی را که قرار است تخت در آنجا قرار گیرد، مورد بررسی قرار داده و با توجه به فضای مورد نظر، ابعاد تخت را تعیین نمایید. استفاده از بهترین و مرغوب‌ترین چوب در تهیه تخت سنتی، دوام و ماندگاری آن را بالا می برد. هنگام خرید تخت سنتی از فروشنده بخواهید که نوع چوب بکار رفته در تهیه تخت را برای شما مشخص کند. معمولا از چوب روس برای تهیه تخت سنتی استفاده می شود. چوب روس استحکام مناسبی دارد.

هنگام خرید تخت سنتی آن را در محل کاملا صاف قرار داده و از یکسان بودن اندازه پایه های تخت اطمینان پیدا کنید. هنگام نشستن روی تخت سنتی، نباید پایه های آن لنگ زده یا صدای جیرجیر از تخت بلند شود. بهتر است نحوه نصب قطعات مختلف تخت سنتی را مورد بررسی قرار دهید. رنگ تخت سنتی باید در مقابل خراش و خط و خش مقاومت مطلوبی داشته باشد. رنگ و طرح تخت سنتی را متناسب با سایر دکوراسیون خود انتخاب نمایید. تخت سنتی را از مراکز معتبر و از بین برندهای شناخته شده و معروف انتخاب نمایید.

تخت سنتی همچنان یکی از پرطرفدارترین انواع مبلمان فضای باز می باشد . شما می توانید انواع مختلفی از تخت سنتی در طرح و سایز های مختلف را خریداری نمایید . تخت سنتی عمدتاً به صورت چوبی می باشد . اما انواع فلزی این محصولات نیز در بازار موجود می باشد . شما میتوانید تخت سنتی را در هر جای حیاط یا باغ خود مورد استفاده قرار دهید . اگر منزل شما دارای یک تراس بزرگ باشد ، می توانید به راحتی یک تخت سنتی در گوشه ی از تراس خود قرار دهید .

همچنین این محصول را میتوان در داخل منزل نیز مورد استفاده قرار داد . در برخی از منازل که دارای دکوراسیون سنتی هستند . شما به راحتی می توانید انواع تخت سنتی را در دکوراسیون خود استفاده کنید . استفاده از انواع فرش و گلیم های زیبا می تواند در زیباترشدن تخت سنتی شما و همچنین فضای شما تاثیر گذار باشد . پرطرفدارترین نوع تخت سنتی در ابعاد یک در دو متر می باشد . در حالیکه تخت سنتی می تواند به صورت یک صندلی تک نفره و یا دونفره باشد .

کاربرد تخت سنتی چوبی

با توجه به اینکه تخت های سنتی در ابعاد مختلف تولید می شود، از این محصول می توان در فضاهای مختلف استفاده نمود. ابعاد کوچک تخت سنتی می تواند جایگزین مناسبی برای کاناپه های مبل باشد. از تخت سنتی برای محل نشستن و استراحت می توان در منزل استفاده کرد. از ابعاد بزرگ‌تر تخت سنتی در سفره‌خانه‌ها، کافه‌ها و رستوران هایی که سبک سنتی را برای دکوراسیون محل کار خود انتخاب نموده‌اند، استفاده می شود. قرار دادن تخت سنتی در حیاط منازل، باغ، ویلا و تراس خانه ها شرایط استفاده از فضای دلنشین این مکان ها را برای افراد خانواده امکان‌پذیر می سازد.

 خرید تخت سنتی

برای خرید تخت سنتی علاوه بر فروشگاههای حضوری میتوانید به فروشگاههای اینترنتی نیز مراجعه فرمایید.در نظر داشته باشید فروشگاهی که خرید اینترنتی این محصول را انجام میدهید تجربه کافی در تولید محصولات چوبی و همینطور فروشگاه معتبری باشد تا تجربه خوبی نسبت به خرید داشته باشید. در زیر به چند نمونه از فروشگاه های اینترنتی تجهیزات ویلایی و تخت سنتی  میپردازی.

دیجیکالا،ترب،سوبیاو ویلاسازه

1.دیجی کالا(www.digikala.com)

این سایت بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران بوده و خرید مطمعنی را برای خریداران فراهم کگرده است دیجی کالا دارای ضمانت بازگشت وجه و مرجوع کالا میباشد.

2.ویلاسازه(https://villasaze.ir/)

ویلاسازه بزرگترین فروشگاه تولید تجهیزات ویلایی و تخت سنتی در ایران میباشد و محصولات خود را در سایت دیجی کالا و ترب نیز به نمایش گذاشته است.

3.ترب(https://torob.com)

سایت ترب خهود فروشنده محصولات نبوده ولی فروشندگان معتبر را برای خرید مطمعن راهنمایی میکند و بهترین قیمتها را میتوان از ترب به دست آورد.

4.سوبیا(https://subia.ir/)

سوبیا یک فروشگاه اینترنتی بوده و محصولات تولید کنندگان بسیاری را از جمله ویلاسازه و مدرن سازه به فروش میرساند.سوبیا در واقع مثل ترب و دیجی کالا بوده و محصولات تولید کنندگان دیگر را به فروش میرساند.

دکمه بازگشت به بالا