اجتماعیکسب و کار برتر ایرانی

فاصله شهر وان تا مرز ایران

فاصله وان از شهرهای ترکیه و ایران + نکات ضروری

عناوین محتوای خبر نمایش بده

وان یکی از شهرهای توریستی در شرق ترکیه است که به دلیل داشتن مرز مشترک، فاصله زیادی با شهرهای مرزی شمال غربی ایران ندارد. از این جهت تعداد قابل توجهی از ایرانیان وان را در برنامه سفر خود قرار می‌دهند. معمولا تور وان جزو تورهای پرطرفدار ترکیه برای ایرانیان است. ممکن است تصمیم بگیرید به صورت زمینی به وان سفر کنید و بعد از آنجا به سایر شهرهای ترکیه سفر کنید یا برعکس، از شهرهای دیگر بخواهید به وان بیایید و بعد از بازدیدتان از این شهر تاریخی، به ایران بازگردید.

خلاصه ماجرا اینکه ما در  فارا گشت قصد داریم فاصله وان با دیگر شهرهای ایران و برخی از شهرهای مهم‌ ترکیه مشخص کنیم و درباره جابه‌جایی بین این شهرها اطلاعاتی را در اختیارتان بگذاریم که اگر قصد جابه‌جایی بین این شهرها را داشتید، به راحتی بتوانید این کار را انجام دهید.

فاصله وان از ایران

وان یکی از شهرهای ترکیه است که به دلیل فاصله نه چندان طولانی با ایران، جاذبه‌های گردشگری فراوان و… مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. گردشگرانی که تمایل دارند از مرزهای زمینی ایران به وان سفر کنند، با سه انتخاب مواجه هستند: سفر با خودرو شخصی، استفاده از قطار و اتوبوس. انتخاب هر کدام از این موارد، مزایا و معایب خودش را دارد و مدت زمان سفر با توجه به انتخاب هر وسیله نقلیه‌ای فرق می‌کند. همچنین به مسافت‌های گفته زمان بازرسی‌ها هم باید اضافه کرد. با ماشین شخصی بازرسی چندان طولانی نیست امّا با اتوبوس و مخصوصا قطار، بازرسی در مرز ممکن است ساعت‌ها به طول بینجامد.

اگر قصدتان استفاده از تور وان باشد که مسیر مشخص است، امّا اگر خواستید از ماشین شخصی استفاده کنید، انتخاب‌های متعددی دارید؛ مثلا هم می‌توانید با خودرو شخصی از مرز خارج شوید و تا وان بروید، هم اینکه با ماشین تا مرز بروید و از آنجا با استفاده از ون‌های موجود در مرز، مسیر را تا وان ادامه دهید که این راه ارزانترین روش سفر به وان از ایران هم محسوب می‌شود. در ادامه، دقیق‌تر با فاصله وان تا شهرهای مختلف آشنا می‌شوید.

فاصله زمینی و هوایی وان تا دیگر شهرها

اگر نگاهی به تورهای وان فارا گشت انداخته باشید متوجه می‌شوید، وان از آن دست مقاصدی است که در ایران تورهای زمینی‌اش پر طرفدارتر است و اکثر تورهای وان به صورت زمینی برگزار می‌شود که همانطور که اشاره شد، دلیل اصلی آن فاصله کمش با شهرهای مرزی است. امّا در این شهر، فرودگاه‌ داخلی فرید ملن هم وجود دارد که در مواقع خاصی مانند عید نوروز، میزبان پروازهای بین المللی هم می‌شود. در ادامه، ابتدا ضمن ارائه توضیحات لازم درباره فاصله زمینی وان تا دیگر شهرهای ایران و ترکیه درباره فاصله هوایی و نکات مربوطه‌اش هم توضیحات لازم را ارائه می‌دهیم.

 مرزهای ایران و وان

برای سفر زمینی به وان از ایران، گردشگران باید مسیر خود را از بین یکی از سه مرز رازی، بازرگان و سرو انتخاب کنند که هر کدام فاصله و ویژگی‌های خود را دارند. در ادامه به توضیحات لازم درباره این سه مرز پرداخته‌ایم.

فاصله وان تا مرز رازی – کاپیکوی

گذرگاه مزری رازی واقع در شهرستان خویِ آذربایجان غربی، پرتردد‌ترین مرز ایران برای سفر به وان و به طور کلی ترکیه است؛ علتش مسافت کمتر مرز رازی نسبت به دو مرز سرو و بازرگان است. زیرا فاصله مرز رازی تا شهر وان ترکیه حدود 100 کیلومتر است که طی کردن این مسیر با خودرو شخصی نزدیک به 1 ساعت و 30 دقیقه زمان می‌برد. مرز رازی بر خلاف دو مرز سرو و بازرگان محدودیت تردد دارد و فقط از ساعت 9:00 صبح تا 17:00 ظهر مسافران امکان عبور از آن را دارند.

فاصله وان تا مرز بازرگان – گوربولاغ

گذرگاه مرزی بازرگان یکی از مرزهای اصلی ایران به ترکیه محسوب می‌شود که محل تردد ترانزیت‌ها نیز هست. فاصله مرز بازرگان تا وان ترکیه حدود 200 کیلومتر است که طی کردن این مسیر باخودرو شخصی 3 ساعت و 30 دقیقه زمان می‌برد. مرز بازرگان در شهرستان ماکو واقع شده. مرز بازرگان مانند مرز سرو محدویت زمانی برای تردد ندارد و به صورت 24 ساعته امکان تردد در آن وجود دارد.

فاصله وان تا مرز سرو – اسندره

سِرو (Serow) یکی دیگر از شهرهای مرزی ایران است که در شهرستان ارومیه واقع شده. از مرز سِرو تا شهر وان ترکیه با خودرو شخصی، مسافت حدودی 290 کیلومتری وجود دارد که طی کردن این مسیر دست کم 4 ساعت زمان می‌برد. مرز سرو محدویت زمانی ندارد و امکان تردد 24 ساعته در آن وجود دارد.

فاصله شهرهای ایران تا وان

مهم‌ترین نکته‌ای که درباره فاصله وان تا شهرهای ایران باید بدانید به مرزهای ایران – وان مرتبط می‌شود. زیرا در آخر تفاوتی ندارد که از کدام شهر و استان قصد سفر به وان را دارید، در مسیر زمینی نهایتا باید یکی از مرزهای گفته شده را برای سفرتان انتخاب کنید. طبعاً هر چقدر فاصله مبدأ شما تا شهرهای مرزی نامبرده بیشتر باشد، مسافت بیشتری را برای رسیدن به وان باید بپیمایید. برای مثال فاصله تهران تا وان، فاصله تبریز تا وان و فاصله ارومیه تا وان را برای شما مشخص کردیم. اگر شما از شهر دیگری قصد سفر به وان را دارید، کافی است مانند مثال‌های گفته شده فاصله شهر مبدأ تا وان را محاسبه کنید.

فاصله تهران تا وان ترکیه زمینی

 برای سفر از تهران به وان ترکیه مرزهای مختلفی (بازرگان، سرو و رازی) وجود دارد، با این حال یکی از سوالات پرتکرار گردشگران این است که فاصله تهران تا وان چقدر است؟ پاسخ این است که فاصله تهران تا وان از مرز زمینی (رازی) حدود 958 کیلومتر و این مسافت بدون احتساب زمان توقف، 11 ساعت و 30 دقیقه است؛

به طور دقیق‌تر فاصله تهران تا تبریز با خودرو شخصی حدود 7 ساعت است، از تبریز تا مرز رازی 3 ساعت و از مرز رازی تا شهر وان هم یک مسیر 100 کیلومتری وجود دارد که حدود 90 دقیقه زمان می‌برد. بنابراین مجموع فاصله تهران تا وان با در نظر گرفتن کوتاه‌ترین مسیر (مرز رازی)، حدود 11 ساعت و 30 دقیقه است.

 حالا اگر تصمیم بگیرید از قطار به عنوان وسیله نقلیه تا وان استفاده کنید، مسیر ریلی تهران به وان تقریبا 334 کیلومتر است که طی این مسیر تا وان حدود 20 تا 22 ساعت زمان می‌برد؛ به طور حدودی 13 ساعت مسیر تهران به تبریز طول می‌کشد و حدود 7 ساعت هم مسیر تبریز به شهر وان. بنابراین، اگر به جای تهران، تبریز را به عنوان مبدأ انتخاب کنید، مسیری حدودا 7 ساعته را در انتظار خواهید داشت. توجه داشته باشید که ممکن است مسیر ریلی و قطارهای تهران به وان همیشه برقرار نباشد.

فاصله تهران تا وان ترکیه هوایی

مدت‌ها بود که مسیر هوایی ایران به وان برقرار نبود و به همین دلیل هم مسیر زمینی تنها راه سفر مستقیم از ایران به وان بود. امّا مدت‌هاست تور هوایی وان هم برقرار شده و اگر امکان سفر زمینی را ندارید، می‌توانید به صورت هوایی به وان سفر کنید. البته پروازهای وان محدود هستند و ممکن است با افزایش درخواست‌ها، بیشتر شوند. در حال حاضر، تورهای هوایی وان از تهران در روزهای دوشنبه و جمعه برگزار می‌شود. توجه داشته باشید که پرواز و تورهای هوایی وان فقط از مبدا تهران برگزار می‌شوند که پیمایش این مسافت حدود 90 دقیقه طول می‌کشد.

فاصله زمینی تبریز تا وان ترکیه

تبریز یکی از مبداهای اصلی تورهای زمینی وان محسوب می‌شود و اتوبوس‌های متعددی از این شهر عازم وان می‌شوند. کسانی که از شهر تبریز خواهان سفر زمینی به وان ترکیه هستند از دو مرز رازی و بازرگان می‌توانند مسیرشان را ادامه دهند که فاصله و مدت زمان هر کدام به صورت زیر است:

    فاصله تبریز تا وان از مرز رازی حدود 330 کیلومتر است که این مسافت با خودرو شخصی حدود 4 ساعت و 30 دقیقه زمان می‌برد و پرترددترین مرز برای سفر به وان است.

    فاصله تبریز تا وان از مرز بازرگان حدود 490 کیلومتر است که این مسافت با خودرو شخصی حدود  7 ساعت و 30 دقیقه زمان می‌برد.

فاصله ارومیه تا وان ترکیه

علاوه بر تبریز، از ارومیه هم می‌توان به عنوان گذرگاهی برای ورود به وان استفاده کرد؛ چه زمینی بخواهید به ارومیه سفر کنید و از ساکنین آن منطقه باشید یا از شهرهای دیگر ایران با هواپیما بخواهید به فرودگاه ارومیه بیایید و از آنجا به وان بروید. مرزی که در ارومیه باید از آن گذر کنید، مرز سرو – اسندره است.

    فاصله ارومیه تا وان از مرز سرو حدود 283 کیلومتر است که این مسافت با خودرو شخصی حدود 4 ساعت زمان می‌برد.

فاصله وان تا دیگر شهرهای ترکیه

در ادامه فاصله زمینی و هوایی وان تا دیگر شهرهای توریستی ترکیه که میان گردشگران و مسافران ایرانی شناخته شده است را مشخص می‌کنیم. اما پیش از آن به این دو نکته توجه داشته باشید که پروازهای داخلی وان به دیگر شهرهای توریستی و بزرگ ترکیه کاملا متداول است و دیگر اینکه غالب‌ شهرهای مهم، بزرگ و توریستی ترکیه در نیمه غربی کشور قرار دارند و فاصله قابل توجهی تا وان دارند. در ادامه فاصله زمینی و هوایی ترکیه نسبت به برخی از شهرهای شناخته شده ترکیه را می‌توانید مشاهده کنید که اگر قصد سفر به چند شهر ترکیه را دارید، برای سفرتان برنامه‌ریزی کنید.

فاصله وان تا استانبول زمینی

وان یکی از شهرهای شرقی ترکیه است که فاصله زیادی با شهر استانبول (واقع در غرب ترکیه) دارد. کسانی که با خودروی شخصی‌شان تمایل به سپری کردن این مسیر را دارند، برای رسیدن به استانبول دست کم به 18 الی 19 ساعت رانندگی بی‌وقفه نیاز دارند.

فاصله استانبول تا وان هوایی

پروازهای استانبول – وان همه روزه برقرار است که غالبا بدون توقف، توسط شرکت‌های هواپیمایی ترکیش، آنادولو جت و پگاسوس صورت می‌گیرد. فاصله هوایی استانبول تا وان در 2 الی 2 ساعت 10 دقیقه پیموده می‌شود. همچنین اکثر پرواز های این دو شهر از فرودگاه‌ صبیحا گوگچن و فرودگاه جدید استانبول به فرودگاه فرید ملن و بالعکس صورت می‌گیرد.

فاصله وان تا آنتالیا زمینی

آنتالیا از شهرهای توریستی ترکیه واقع در جنوب غربی ترکیه است که فاصله نسبتا زیادی با شهر وان دارد؛ زیرا طی کردن فاصله وان تا آنتالیا با خودرو شخصی حدود 18 ساعت زمان می‌برد و مسافران دست کم نیاز به پیمایش یک مسیر 1488 کیلومتری دارند.

فاصله وان تا آنتالیا هوایی

پروازهای وان به آنتالیا نیز تقریبا همه روزه برقرار است که اکثرا توسط شرکت‌های هواپیمایی سان اکسپرس، ترکیش و آنادولو جت انجام می‌شود. همچنین این پرواز بین فرودگاه‌های فرید ملن و فرودگاه آنتالیا انجام صورت می‌گیرد که مدت زمان آن نزدیک به 2 ساعت است.

فاصله وان تا ازمیر زمینی

یکی از غربی‌ترین شهرهای ترکیه، ازمیر است و فاصله وان تا ازمیر بیشتر از سایر شهرهای محبوب ترکیه است؛ چون برای رسیدن به ازمیر از مبدأ شهر وان، حداقل به 20 ساعت رانندگی و پیمودن یک مسیر 1770 کیلومتری نیاز است.

فاصله وان تا ازمیر هوایی

 پروازهای وان به ازمیر معمولا دو تا سه روز در هفته در فرودگاه‌های فرید ملن و عدنان مندرس ازمیر صورت می‌گیرد. مدت زمان پرواز وان تا ازمیر بدون توقف حدودا 2 ساعت و 30 دقیقه طول می‌کشد. اگر هم در مسیر توقف داشته باشید که بیشتر از این طول خواهد کشید.

فاصله وان تا آنکارا زمینی

فاصله وان تا آنکارا نسبت به دیگر شهرهای ازمیر و استانبول، کمتر است، با طی کردن یک مسافت 1242 کیلومتری که دست کم 15 ساعت طول می‌کشد، از وان به آنکارا می‌رسید.

فاصله وان تا آنکارا هوایی

پروازهای وان به آنکارا و بالعکس در فرودگاه‌های فرید ملن و فرودگاه اسن بوغا آنکارا در مدت زمان 1 ساعت و 45 دقیقه صورت می‌گیرد. پروازهای میان وان تا آنکارا بدون توقف است و 2 الی 3 روز در هفته پروازهای میان این دو شهر برگزار می‌شود.

فاصله وان تا ترابزون زمینی

ترابزون یکی دیگر از شهرهای ساحلی و توریستی ترکیه است که در شمال شرقی کشور واقع شده. فاصله وان تا ترابزون با خودرو شخصی بسته به مسیر انتخابی بین 636 تا 690 کیلومتر طول می‌کشد که مدت زمان طی کردن این فاصله هم حدوداً بین 8 ساعت 45 دقیقه محاسبه می‌شود.

فاصله وان تا ترابزون هوایی

 معمولا دو بار در هفته، پروازهای وان به ترابزون و بالعکس در فرودگاه‌های فرید ملن و فرودگاه‌ ترابزون برگزار می‌شود. این پروازها اکثرا توسط شرکت‌های هواپیمایی پگاسوس و ترکیش ایرلاین صورت می‌گیرد و مدت زمان پرواز 1 ساعت و 10 دقیقه است. اگر برنامه سفر به ترابزون از شهر وان را دارید، برای اطلاع از آفرها و قیمت‌ تورهای ترابزون زمینی و هوایی به صفحه زیر مراجعه کنید.

فاصله وان تا کوش آداسی زمینی

کوش آداسی یک شهر تفریحی بزرگ در سواحل دریای اژه ترکیه و مرکز منطقه ساحلی به همین نام در استان آیدین است. کوش آداسی در 95 کیلومتری جنوب ازمیر قرار دارد. برای سفر از شهر وان به کوش آداسی می‌توان از اتوبوس یا ماشین شخصی استفاده کرد. فاصله بین وان تا شهر کوش آداسی در حدود 1833 کیلومتر است. البته راه‌های متعددی برای سفر از شهر وان به کوش آداسی وجود دارد که مسافت آن‌ها متفاوت است. اما به طور کلی اگر قصد سفر زمینی با ماشین شخصی را دارید باید در حدود 23 ساعت و 13 دقیقه را در راه بگذرانید.

البته پیمودن این مسافت از طریق اتوبوس‌های موجود در وان که به صورت مستقیم به کوش آداسی می‌روند نیز امکانپذیر است. این اتوبوس‌ها از وان حرکت کرده در ازمیر توقف می‌کنند سپس به کوش آداسی می‌رسند. در اینصورت شما در حدود 27 ساعت و 58 دقیقه در مسیر خواهید بود.

فاصله وان تا کوش آداسی هوایی

با توجه به فاصله زیاد شهر وان تا کوش آداسی، راه هوایی بهترین شکل سفر بین این دو شهر است. اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که هیچ پرواز مستقیمی از فرودگاه وان به کوش آداسی وجود ندارد. پروازهای وان در فرودگاه ازمیر به زمین می‌نشینند و مسافران از این فرودگاه توسط وسایل حمل و نقل عمومی با پیمودن مسیری زمینی خود را به کوش آداسی می‌رسانند. پرواز مستقیم وان به ازمیر از فرودگاه فرید ملن توسط ایرلاین  سان اکسپرس در حدود 2 ساعت و 25 دقیقه به طول می‌انجامد.

این پرواز‌ها در تمام طول هفته توسط ایرلاین‌های دیگر مانند ترکیش و پگاسوس هم انجام می‌شود اما به دلیل داشتن توقف در مسیر، زمان بیشتری را از مسافر می‌گیرند. در هر صورت گردشگرانی که از فرودگاه عدنان مندرس در ازمیر قصد سفر به کوش آداسی را دارند، به وسیله شاتل‌های مخصوص طی زمان 1 ساعت و 30 دقیقه‌ای می‌توانند خود را به این شهر برسانند.

فاصله وان تا بدروم زمینی

شبه جزیره بدروم در سواحل جنوب غربی ترکیه و در کنار دریای اژه واقع شده است. فاصله وان تا بدروم در حدود 1845 کیلومتر است که طی کردن این مسیر با ماشین شخصی در حدود 23 ساعت و 12 دقیقه به طول می‌انجامد. البته مسافران به وسیله اتوبوس نیز می‌توانند در مدت زمان 31 ساعت خود را از شهر وان به بدروم برسانند.

فاصله وان تا بدروم هوایی

با توجه به مسافت زیاد بین شهر وان و بدروم استفاده از  راه هوایی منطقی‌تر به نظر می‌رسد. پروازهای وان به بدروم از فرودگاه فرید ملن تا فرودگاه میلاس بدروم در حدود 4 ساعت و 15 دقیقه به طول می‌انجامند. البته پروازهایی که در مسیرشان توقف دارند زمان این سفر را افزایش می‌دهند. خطوط هوایی پگاسوس و ترکیش ایرلاین به صورت روزانه این پروازها را انجام می‌دهند.

فاصله وان تا آدانا زمینی

 آدانا یک شهر بزرگ در جنوب ترکیه است. این شهر بر روی رودخانه سیهان، در 35 کیلومتری ساحل شمال شرقی دریای مدیترانه واقع شده است. فاصله شهر وان تا آدانا در حدود 948 کیلومتر است که طی کردن آن با ماشین شخصی در حدود 11 ساعت زمان می‌برد. البته مسافران می‌تواند این مسافت را به وسیله اتوبوس نیز بپیمایند. برای رسیدن به شهر آدانا با اتوبوس در حدود 18 ساعت زمان لازم است. مسافرین همچنین می‌توانند با اتوبوس خود را به شهر تاتوان رسانده سپس به وسیله قطار به شهر آدانا سفر کنند. زمان لازم برای این نوع سفر در حدود 20 ساعت و 46 دقیقه است.

فاصله وان تا آدانا هوایی

به دلیل فاصله طولانی وان تا آدانا مسافران معمولا سفر هوایی را انتخاب می‌کنند. این پروازها 6 روز در هفته توسط ایرلاین‌‎های ترکیش و پگاسوس انجام می‌شوند. پرواز مستقیم از فرودگاه فرید ملن وان تا فرودگاه شاکرپاشا آدانا در حدود 1 ساعت و 30 دقیقه به طول می‌انجامد. البته پرواز غیر مستقیم شامل توقف بوده و این زمان را افزایش می‌دهند.

فاصله وان تا آلانیا زمینی

آلانیا یک شهر تفریحی ساحلی و ناحیه‌ای از استان آنتالیا است که در سواحل جنوبی ترکیه و 133 کیلومتری شرق شهر آنتالیا قرار دارد. فاصله وان تا آلانیا در حدود 1293 کیلومتر است. طی کردن این مسافت به وسیله ماشین شخصی در حدود 16 ساعت و 23 دقیقه به طول می‌انجامد. همچنین سفر از وان به آلانیا به وسیله اتوبوس نیز امکانپذیر است که این وسیله نیز در حدود 22 ساعت در مسیر خواهد بود.

فاصله وان تا آلانیا هوایی

همانطور که اشاره کردیم فاصله وان تا آلانیا 1293 کیلومتر است پس منطقیست که مسافران راه هوایی را برای جابه‌جایی بین این دو شهر انتخاب کنند. پرواز وان به آلانیا در حدود 5 ساعت به طول می‌انجامد که البته پروازهایی که توقف دارند باعث افزایش این زمان خواهند شد. به طور کلی پرواز وان به آلانیا توسط ایرلاین ترکیش از فرودگاه فرید ملن به فرودگاه قاضی پاشا انجام می‌شود.

فاصله وان تا آنکارا زمینی

آنکارا پایتخت کشور ترکیه است. این شهر که در بخش مرکزی آناتولی واقع شده است، در شمال غرب ترکیه قرار دارد. فاصله وان تا آنکارا در حدود 1205 کیلومتر است که اگر مسافران قصد سفر بین این دو شهر را به وسیله ماشین شخصی داشته باشند، در حدود 16 ساعت و 48 دقیقه در مسیر خواهند بود.

همچنین اتوبوس‌های مستقر در وان در مدت زمان 18 ساعت و 12 دقیقه گردشگران را به آنکارا می‌رسانند. مسافرینی که قصد دارند به وسیله قطاار به آنکارا سفر کنند باید با اتوبوس مسیر 1 ساعت و 44 دقیقه‌ای تا شهر تاتوان را طی کنند، سپس از این شهر با قطار طی مدت 26 ساعت و 31 دقیقه به آنکارا برسند. البته باید خاطر نشان کرد که این قطار در طول هفته فقط 1 روز از تاتوان به آنکارا حرکت خواهد کرد.

فاصله وان تا آنکارا هوایی

مسافرینی که قصد دارند مسیر وان به آنکارا را به صورت هوایی طی کنند در حدود 1 ساعت و 40 دقیقه در مسیر خواهند بود. پروازهای وان به آنکارا از فرودگاه فرید ملن وان توسط هواپیمایی‌های پگاسوس و ترکیش به صورت روزانه انجام شده و در فرودگاه بین‌المللی آسین بوغا آنکارا به زمین می‌نشینند.

فاصله وان تا قونیه زمینی

قونیه شهری بزرگ در جنوب غربی فلات مرکزی آناتولی در کشور ترکیه است. فاصله وان تا قونیه 1225 کیلومتر است که برای پیمودن این مسیر با ماشین شخصی به حدود 15 ساعت و 12 دقیقه زمان نیاز است. همچنین مسافران می‌توانند به وسیله اتوبوس طی مدت زمان 17 ساعت و 15 دقیقه از قونیه به وان برسند.

فاصله وان تا قونیه هوایی

گردشگرانی که قصد دارن فاصله وان تا قونیه را به صورت هوایی بپیمایند می‌توانند با پروازهای ترکیش که به صورت روزانه از فرودگاه فرید ملن وان به فرودگاه قونیه انجام می‌شوند، طی مدت 5 ساعت و 30 دقیقه به این شهر سفر کنند.

فاصله وان تا مارماریس زمینی

مارماریس یک شهر بندری و تفرجگاه توریستی در سواحل مدیترانه است که در استان موغلا، جنوب غربی ترکیه، در امتداد خط ساحلی ریویرا ترکیه واقع شده است. فاصله وان تا مارماریس 1741 کیلومتر است. مسافرینی که قصد دارند این مسیر را با ماشین شخصی بپیمایند در حدود 22 ساعت در مسیر خواهند بود. همچنین به وسیله اتوبوس می‌توان این مسیر را طی مدت 27 ساعت و 30 دقیقه طی کرد.

فاصله وان تا مارماریس هوایی

با توجه به فاصله زیادی که بین دو شهر وان و مارماریس وجود دارد منطقی‌ترین راه استفاده از هواپیما است. البته باید در نظر داشت که پرواز مستقیمی از وان به مارماریس وجود ندارد و مسافران باید از فرودگاه فرید ملن وان با پروازی 4 ساعت و 15 دقیقه‌ای به شهر دالامان پرواز کرده و از فرودگاه آن به وسیله تاکسی یا اتوبوس طی مدت 1 ساعت و 30 دقیقه به مارماریس برسند. پروازهای این مسیر توسط ترکیش ایرلاین انجام می‌شود. هر توقف در مسیر پروازی باعث افزایش مدت زمان پرواز خواهد شد.

فاصله وان تا چشمه زمینی

چشمه یک شهر تفریحی ترکیه در غرب ازمیر و در کنار دریای اژه است. فاصله وان تا چشمه 1862 کیلومتر است. برای پیمودن این مسیر با خودروی شخصی در حدود 23 ساعت و 40 دقیقه زمان نیاز است . همچنین مسافران می‌توانند مسیر وان تا چشمه را  به وسیله اتوبوس در مدت 28 ساعت و 8 دقیقه بپیمایند.

فاصله وان تا چشمه هوایی

گردشگرانی که قصد دارند وان را به مقصد چشمه ترک کنند معمولا پرواز را انتخاب می‌کنند. زیرا این نوع سفر زمان کمتری را از آن‌ها می‌گیرد. البته باید در نظر داشت که پرواز مستقیمی از وان به چشمه وجود ندارد. بلکه مسافران باید با پرواز ترکیش، سان اکسپرس یا پگاسوس خود را به ازمیر برسانند و از ازمیر به وسیله شاتل به چشمه سفر کنند. مدت زمان پرواز وان به ازمیر 2 ساعت و 25 دقیقه است و مسافران با شاتل‌ به مدت 1 ساعت و 40 دقیقه از ازمیر تا چشمه در مسیر خواهند بود

سخن آخر

در این مطلب فاصله شهر و مرزهای مختلف ایران تا وان ترکیه و فاصله وان با دیگر شهرهای ترکیه گفته شد. با شناخت فاصله وان با دیگر شهرها، می‌توانیم سفر بهتری را برنامه‌ریزی کنیم و استفاده بیشتری از زمانمان ببریم. در نهایت اگر شما‌ هم قصد سفر به وان را دارید با خواندن راهنمای سفر به وان ترکیه می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری درباره جاذبه و اطلاعات مهم دیگر این شهر به دست آورید. همچنین با خواندن سفرنامه‌های وان، تجربیات سایر مسافران که با روش‌های مختلف به وان سفر کرده‌اند در اختیارتان قرار می‌گیرد.

فاصله وان ترکیه از شهر های ایران

شهر وان ترکیه کجاست ؟

قبل از ارائه اطلاعاتی در مورد فاصله وان ترکیه از شهر های ایران در مورد این شهر شهر بیشتر بدانیم :

وان ترکیه –  van turkey شهر کوچکی در شرق کشور پهناور ترکیه و مرکز استانی به همین نام است.این شهر که از مرز مشترک ایران و ترکیه فاصله چندانی ندارد، در حاشیه بزرگترین دریاچه ترکیه واقع شده و قدمتش به ۳۴۰۰ سال پیش بر می گردد.یعنی زمانی که پادشاهی کهن اورارتو در اطراف دریاچه وان پا گرفت، منطقه وان به شهری برای سکونت بدل شد.البته که این سال ها وان از شکوه آن دوران بسیار فاصله گرفته و اگر امروزه به وان بروید، با شهری ساده و کوچک مواجه خواهید شد.

شهر وان امروزه جمعیتی در حدود ۳۷۰,۱۹۰ نفر را در خودش جای داده و وسعتی برابر با ۱,۹۳۸ کیلومتر مربع دارد. از نکات جالب توجه شهر وان می توان به جمعیت بالای کُردهای این شهر اشاره کرد. همچنین بسیاری وان را با گربه هایش می شناسند و این موجودات بانمک از نمادهای به خصوص شهر وان هستند. گربه هایی سفید با رنگ چشمان متفاوت از جمله چیزهایی است که بلااستثنا نظرتان را در طی سفر به وان جلب خواهد کرد.

فاصله وان ترکیه از تهران

تِهْران پرجمعیت‌ترین شهر و پایتخت ایران، مرکز استان تهران و شهرستان تهران است. این شهر با بیش از ۸٬۶۹۳٬۷۰۶ تن جمعیت، بیست و چهارمین شهر پرجمعیت جهان و پرجمعیت‌ترین شهر باختر آسیا به‌شمار می‌رود. کلان‌شهر تهران نیز دومین کلان‌شهر پرجمعیت خاورمیانه است.

از دید ناهمواری‌های طبیعی، تهران به دو ناحیهٔ دشتی و کوهپایه‌ایِ البرز تقسیم می‌شود و گسترهٔ کنونی آن از ارتفاع ۹۰۰ تا ۱۸۰۰ متری از سطح دریا امتداد یافته‌است. تهران دارای اقلیم نیمه‌خشک است. در بیشتر سال‌ها، فصل زمستان نیمی از کل بارش‌های سالانهٔ تهران را تأمین می‌کند و تابستان نیز کم‌باران‌ترین فصل در تهران است.

تهران شهری با گوناگونی گروه‌های قومی است اما جمعیت خارجی آن کم است. به عنوان بزرگ‌ترین شهر فارسی‌زبان جهان، اکثریت مردم تهران را پارسیان تشکیل می‌دهند و بیشتر مردم این شهر رسماً مسلمان و شیعهٔ دوازده‌امامی هستند. دیگر جوامع مذهبی در تهران شامل بهائیان، زرتشتیان، مسیحیان و یهودیان می‌شود.

فاصله و مسافت  زمینی شهر وان ترکیه از شهر تهران :   حدود 12 ساعت می باشد و 104 کیلومتر می باشد

فاصله وان ترکیه از تبریز

تبریز  شهری بزرگ در منطقهٔ آذربایجان ایران، مرکز استان آذربایجان شرقی و هستهٔ مرکزی کلان‌شهر تبریز است این شهر، بزرگ‌ترین قطب اقتصادی منطقهٔ آذربایجان ایران و مرکز اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می‌شود

شهر تبریز ۲۴۴٫۵۱ کیلومتر مربع (حریم شهر: ۱۰۱۴٫۴۵ کیلومتر مربع) وسعت دارد و بر همین اساس، سومین شهر بزرگ ایران (به لحاظ مساحت) پس از تهران و مشهد محسوب می‌شود.جمعیت آن نیز در سال ۱۳۹۵ خورشیدی بالغ بر ۱٬۵۸۴٬۸۵۵ نفر (حریم شهر: ۱٬۷۲۷٬۴۷۶ نفر) و در سال ۱۴۰۰ خورشیدی بالغ بر ۱٬۶۲۷٬۳۰۴ نفر بوده که بر این اساس، پنجمین شهر پرجمعیت ایران و ۳۳۸ امین شهر پرجمعیت جهان به شمار می‌رود. اکثریت ساکنان تبریز آذری هستند. و به زبان ترکی آذربایجانی با لهجهٔ تبریزی سخن می‌گویند

فاصله و مسافت  زمینی شهر وان ترکیه از شهر تبریز :   حدود 4 ساعت می باشد و 329 کیلومتر می باشد

فاصله وان ترکیه از رشت

رَشْت (به گیلکی: رٚشت) یکی از کلان‌شهرهای ایران مرکز استان گیلان در شمال ایران، و مرکز شهرستان رشت است و مادرشهر استان گیلان و بخش‌هایی از استان‌های همجوار است. از رشت به عنوان شهر همیشه بیدار یاد می‌کنند. این کلانشهر همچنین پرجمعیت‌ترین شهر شمال ایران در بین سه استان حاشیهٔ دریای خزر و بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر گیلک‌نشین جهان، بزرگترین سکونت گاه سواحل جنوبی دریای مازندران محسوب می‌شود. در تابستان ۱۳۹۲، رشت سومین شهر بازدید شده توسط گردشگران در ایران بود.

فاصله و مسافت  زمینی شهر وان ترکیه از شهر رشت :   حدود 12 ساعت می باشد و 906  کیلومتر می باشد

فاصله وان ترکیه از ارومیه

اُرومیّه  یکی از کلان‌شهرهای ایران، مرکز استان آذربایجان غربی و شهرستان ارومیه در شمال غربی ایران که در منطقه آذربایجان واقع شده‌است. این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ با ۷۳۶٬۲۲۴ نفر جمعیت، دهمین شهر پرجمعیت ایران و دومین شهر پرجمعیت منطقهٔ شمال‌غرب ایران به‌شمار می‌آید. ارومیه با ۱۳۳۲ متر ارتفاع در غرب دریاچه ارومیه، در دامنه کوه سیر و در میان دشت ارومیه قرار گرفته‌است. هوای ارومیه در تابستان نسبتاً گرم و در زمستان سرد است.

فاصله و مسافت  زمینی شهر وان ترکیه از شهر ارومیه:  حدود  4 ساعت می باشد و 283  کیلومتر می باشد

فاصله وان ترکیه از زنجان

زَنجانْ  یا زَنگان مرکز استان زنجان و شهرستان زنجان است که در شمال غربی ایران واقع شده‌است؛ و براساس آمار منتشر شده دارای ۴۳۰٬۸۷۱ نفر جمعیت در سال ۱۳۹۵ خورشیدی، بیستمین شهر کشور از لحاظ جمعیت محسوب می‌شود.

نام زنجان عربی‌شده واژه زنگان است. مردم منطقه هنوز هم تلفظ زنگان را به کار می‌برند. شهر زنجان در دره زنجان‌چای (از شاخه‌های قزل‌اوزن قرار گرفته و سر راه شوسه و راه‌آهن تهران به تبریز می‌باشد. صنایع دستی از قبیل ورشوسازی و نقره‌سازی و ملیله کاری و چاروق‌دوزی و چاقوسازی و فرش‌بافی (فرش زنجان) آن مشهور است.

فاصله و مسافت  زمینی شهر وان ترکیه از شهر زنجان  :   حدود  8 ساعت می باشد و 631  کیلومتر می باشد

فاصله وان ترکیه از کرج

کَرَج  مرکز استان البرز، مرکز شهرستان کرج و یکی از کلان‌شهرهای ایران است. این شهر با ۱٬۵۹۲٬۴۹۲ تن جمعیت چهارمین شهر پرجمعیت ایران است. کلان‌شهر کرج نیز بیست و دومین کلان‌شهر پرجمعیت خاورمیانه است.

کرج در کوهپایه‌های البرز مرکزی با وسعت ۱۶۰ کیلومتر مربع قرار دارد. کرج تا قبل از تشکیل استان البرز در سال ۱۳۸۹ جزو استان تهران بود؛ با تشکیل استان البرز کرج به عنوان مرکز استان البرز قرار گرفت. این شهر به علت موقعیت جغرافیایی مناسب، داشتن شهرک‌های صنعتی ، موقعیت اقتصادی و همجواری با کلانشهر تهران بسیار مهاجرپذیر است. کرج پس از تهران بزرگ‌ترین شهر مهاجرپذیر ایران است و به همین دلیل به آن لقب «ایران کوچک» داده شده‌است. همچنین جمعیت این شهر نسبت به سایر شهرهای بزرگ ایران جوان‌تر است، و بالاترین میزان رشد موالید یا زاد و ولد را به خود اختصاص داده‌است. این شهر در میان کلان‌شهرهای ایران با رشد جمعیت سالانهٔ ۴/۷ درصد بالاترین رشد جمعیت را دارد.

فاصله و مسافت  زمینی شهر وان ترکیه از شهر کرج  :   حدود  12 ساعت می باشد و 911  کیلومتر می باشد

فاصله وان ترکیه از اصفهان

تور وان ترکیه از اصفهان copy – فاصله وان ترکیه از شهر های ایران

اِصفَهان شهری تاریخی و گردشگری در مرکز ایران است. این شهر مرکز استان اصفهان و نیز شهرستان اصفهان است. سومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و مشهد و همچنین یکصد و شصت و پنجمین شهر پرجمعیت جهان و نهمین شهر پرجمعیت باختر آسیا به‌شمار می‌رود. کلان‌شهر اصفهان نیز چهاردهمین کلان‌شهر پرجمعیت خاورمیانه است. این شهر در بین سال‌های ۱۰۵۰ تا ۱۷۲۲ میلادی به ویژه در سدهٔ شانزدهم میلادی به هنگام پادشاهی صفویان پایتخت ایران شد و رونق فراوانی گرفت. بناهای تاریخی متعددی در شهر وجود دارد که شماری از آن‌ها به عنوان میراث تاریخی در یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

این شهر به داشتن معماری زیبای ایرانی، پل‌های سرپوشیده، مسجدها و مُناره‌های منحصربه‌فردش نام‌آور است. این امر سبب شده تا در فرهنگ عامه، اصفهان نصف جهان، لقب بگیرد. این شهر در آذر ۱۳۹۴ (دسامبر ۲۰۱۵) به همراه رشت به عنوان نخستین شهرهای ایران، به شبکه شهرهای خلاق جهان زیر نظر یونسکو پیوست. براساس استانداردهای یونسکو، شهر خلاق، شهری است که از نوآوری و توانمندی‌های شهروندان در توسعه پایدار شهری بهره می‌برد. میدان نقش جهان نمونه برجسته‌ای از معماری صفوی است. این شهر دارای پانزده منطقه شهری است. از جمله دیگر آثار تاریخی اصفهان از منارجنبان، سی و سه پل، پل خواجو، کاخ چهل ستون، عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف‌الله و بسیاری از اماکن تاریخی دیگر می‌توان نام برد.

فاصله و مسافت  زمینی شهر وان ترکیه از شهر اصفهان  :   حدود  14 ساعت می باشد و 1293  کیلومتر می باشد

فاصله وان ترکیه از شیراز

شیراز کلان‌شهری در ایران و مرکز استان فارس در جنوب کشور است. جمعیت شیراز در سال ۱۳۹۵ خورشیدی، بالغ بر ۱٬۵۶۵٬۵۷۲ تن بوده که این رقم با احتساب جمعیت ساکن در حومهٔ شهر به ۱٬۸۶۹٬۰۰۱ تن می‌رسد. شیراز پنجمین شهر بزرگ و پرجمعیت ایران و پرجمعیت‌ترین شهر جنوب کشور به‌شمار می‌رود. شیراز در بخش مرکزی استان فارس، در ارتفاع ۱۴۸۶ متر از سطح دریا و در منطقهٔ کوهستانی زاگرس واقع شده و آب و هوای معتدلی دارد. این شهر، از سمت غرب به کوه دراک، از سمت شمال به کوه‌های بمو، سبزپوشان، چهل‌مقام و باباکوهی (از رشته‌کوه‌های زاگرس) محدود شده‌است.

فاصله و مسافت  زمینی شهر وان ترکیه از شهر شیراز  :   حدود  21 ساعت می باشد و 1720  کیلومتر می باشد

فاصله وان ترکیه از مشهد

مشهد کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود. مشهد با ۳۵۱ کیلومتر مربع مساحت، دومین شهر پهناور ایران پس از تهران است. براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ مشهد با ۳٬۰۰۱٬۱۸۴ تن جمعیت، دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و نود و پنجمین شهر پر جمعیت دنیا به‌شمار می‌رود. این شهر به واسطهٔ وجود حرم علی بن موسی الرضا، هشتمین امام مذهب شیعه، سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر از خارج از کشور است.

فاصله و مسافت  زمینی شهر وان ترکیه از شهر مشهد :   حدود  21 ساعت می باشد و 1840  کیلومتر می باشد

فاصله وان ترکیه از مرز رازی

این مسیر زمینی که به لحاظ مسافت و امنیت راه‌ها (امنیت جاده‌ای و امنیت نظامی) مسیر امنی می‌باشد. کسانی که بنا به دلایل تجاری، ترانزیتی (استفاده از فرودگاه خوی و فرودگاه فرید ملن) و سیاحتی، قصد سفر به شهر وان ترکیه را دارند، مرز زمینی رازی به لحاظ امنیت و مسافت کوتاه‌تر به وان توصیه می‌شود. این مرز از ساعت ۹:۰۰ به وقت ایران تا ۱۶:۰۰ باز می‌باشد. این مرز به علت قرار گرفتن در نزدیک روستایی به این نام مسمی گردیده‌است. اهمیت این مرز به علت وجود خط آهن مهم آسیا و اروپا در آن است؛ که سابقه یک قرنی دارد. نرسیده به مرز رازی وجود خانه‌های سازمانی گمرک و راه‌آهن رازی، که اکنون متروکه شده‌اند خود بیانگر این نکته است که چه برنامه‌ریزی خاصی برای توسعه آن شده بود.

فاصله و مسافت  زمینی شهر وان ترکیه از مرز رازی :   حدود  2 ساعت می باشد و 104 کیلومتر می باشد.

فاصله وان ترکیه از خوی

خوی بزرگترین و مهم‌ترین شهر استان آذربایجان غربی بعد از ارومیه بوده و دومین شهرستان پرجمعیت استان قلمداد می‌شود. مردم خوی به زبان‌های ترکی آذربایجانی و کردی کرمانجی سخن می گویند. جمعیت شهر خوی طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ برابر با ۱۹۸٬۸۴۵ نفر بود که با احتساب جمعیت حومه و شهرهای اقماری اطراف آن جمعیت خوی بالغ بر ۳۴۸٬۶۶۴ نفر می‌باشد و از سال ۱۳۸۹ شهرستان خوی به فرمانداری ویژه ارتقا یافته‌است.

فاصله و مسافت  زمینی شهر وان ترکیه از مرز رازی :   حدود  3 ساعت می باشد و 168 کیلومتر می باشد.

فاصله وان ترکیه از مرز سرو

مرز سرو  یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی ایران است. این شهر در بخش صومای برادوست شهرستان ارومیه جای دارد. مراکز خرید پوشاک ترک باعث شده که هرروزه مسافران زیادی از اقصی نقاط کشور برای خرید کالاهای موردنیاز خود به این شهر مرزی مسافرت کنند.

شهر سرو در ۵۵کیلومتری شمال غرب شهر ارومیه قرار گرفته‌است .  سرو شهری مرزی است و حالتی گمرکی و ترانزیتی دارد که پاینه مرزی این شهر به نام همان شهر سرو نام گذاری شده است.

دکمه بازگشت به بالا