با کابل شبکه لن LAN و انواع آن بیشتر آشنا شوید

کابل شبکه لن LAN

کابل شبکه یا کابل لن بستر ارتباطی کابلی است که برای تبادل اطلاعات، اشتراک گذاری و اتصال دستگاه‌های یک شبکه به یکدیگر یا به سایر شبکه‌ها استفاده می‌شود. برای خرید کابل شبکه لگراند این مطلب را تا انتها مطالعه فرمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت کابل شبکه؛ با کارشناسان ما تماس بگیرید.

کابل لن چیست؟

کابل لن به مجموعه سیم‌هایی از جنس مس یا شیشه گفته می‌شود که برای اتصال و انتقال داده و اطلاعات بین کامپیوترها و روترها و سوییچ‌ها و شبکه‌های استورج SAN استفاده می‌شود. پس کابل‌های لن رسانه‌ای هستند که داده‌ها در آن جریان دارند و اطلاعات از دستگاهی در شبکه به دستگاه دیگری منتقل می‌شود.

رنگ‌بندی کابل شبکه

ترتیب رنگ بندی در سوکت شبکه خصوصا کابل شبکه لگراند بسیار مهم است. عدم رعایت اصول رنگ بندی کابل در سوکت شبکه، ارتباط کابل لن را غیر پایدار و یا غیر ممکن می‌سازد. برخی از افراد گمان می‌کنند همین که هر دو سر کابل لن، رنگ بندی یکسانی داشته باشد کافیست! نحوه رنگ بندی کابل‌های شبکه CAT۵ و CAT۶ که توسط تکنیسین‌ها و متخصصان شبکه در هنگام ضرب (پرس) سوکت یا پانچ کیستون مورد استفاده قرار می‌گیرد در ایران با استاندارد T-۵۶۸B است. توجه داشته باشید، برقراری ارتباط توسط کابل لن فقط با ترکیب رنگ بندی خاص ممکن خواهد بود و رنگ بندی اشتباه (حتی اگر ترتیب رنگ‌ها را در دو سر کابل رعایت نشود) ارتباط را ایجاد نخواهد نمود.

کابل شبکه شیلدار

این کابل به دلیل داشتن لایه محافظ داخلی دارای قابلیت محافظت از اطلاعات جاری در برابر تداخلات الکتریکی و مکانیکی یا نویز می‌باشد. نوع شیلد می‌تواند از جنس مس یا الومینیوم باشد. کابل لن شیلددار بدون تأثیر نویز کابل‌های فشار قوی براحتی بر روی سینی کابل استفاده می شود و از هزینه های جانبی لوله گزاری جلوگیری می شود. در استفاده از کابل شیلد‌ دار بهتر است از خمش مستمر کابل جلوگیری شود. کابل لن شیلد دار در متراژهای ۳۰۵ و ۵۰۰ متری به صورت پیچیده دور قرقره های چوبی تولید و به بازار عرضه می شود. مراکز عرضه کننده کابل لن شیلد دار با فروش این محصول با قیمت مناسب و کیفیت بالا از طریق سایت های اینترنتی به رفاه حال شما مصرف کندگان عزیز می اندیشید.

کابل شبکه ماینر

اگر که با شرایط و ویژگی های ماینر آشنایی داشته باشید می دانید که مهم ترین ویژگی برای ماینر این است که از یک کابل لن با ویژگی ها و قابلیت‌های بالا استفاده کنید. قطعا بهترین کابل برای ماینر را می‌توانید از بین دو برند نگزنس و لگرند انتخاب کنید. همانطور که پیش تر به این موضوع اشاره کردیم این دو برند به دلیل محبوبیت بالایی که دارند اتصال به شبکه را آسانتر می‌کنند و در نتیجه قابلیت های زیادی را برای دسترسی در اختیارتان قرار می‌دهند.

برای کابل لن ماینر نیز مانند دیگر اتصالات باید حتما از کابل های لن استفاده کنید؛ از آنجایی که ماینر به صورت شبانه روز در حال کار کردن است و باید اطلاعات را بدون عیب و نقص تبادل کند، پس باید از بهترین کابل ماینر استفاده کنید. یکی از بهترین کابل هایی که برای ماینر می‌توانید تهیه کنید، خرید کابل نگزنس CAT6 sftp از بهترین کابل لن موجود برای ماینر به شمار می رود.

نمایندگی کابل شبکه شهید قندی

کابل شهید قندی یزد به صورت پخش عمده و قیمت درب کارخانه در نمایندگی تهران (برقچی) به مشتریان ارائه می شود. پروژه های مخابراتی در سراسر ایران می‌توانند به صورت عمده و با قیمت رقابتی کابل‌های فیبر نوری و  کابل لن شهید قندی یزد را از این مجموعه خریداری نمایند. شهید قندی یزد یکی از بزرگترین تولید کنندگان کابل های مخابراتی مسی و فیبر های نوری به همراه کابل های شبکه در ایران است که پروژه های دولتی بسیار زیادی در ایران ملزم به استفاده از محصولات این برند در پروژه های خود می باشند. کابل لن شهید قندی یزد در انواع کابل های شبکه cat5 و cat6 به صورت : UTP FTP SFTP تولید شده و در قرقره های ۳۰۵ متری و ۵۰۰ متری می تواند مورد استفاده قرار گیرند.

کابل شبکه outdoor یا خارجی

کابل Out door دارای روکش اضافی جهت حفاظت در برابر عوامل فرسایشی محیط است. کابل لن outdoor غیر دفنی دارای یک روکش PE مشکی رنگ و در حالت دفنی علاوه بر روکش فوق، یک لایه حفاظتی Steel Armorded و یک لایه سم که سبب جلوگیری از آسیب دیدن توسط حیوانات جونده مانند موش می باشد. کابل های شبکه شهید قندی یزد به صورت تخصصی برای استفاده به صورت : Indoor  و Outdoor استفاده می‌شوند. کابل های شبکه oudoor غالبا با عایق های xlpe مشکی تولید می‌شوند و کابل های شبکه indoor دارای عایق pvc می باشند.

کابل شبکه کراس

کابل ارتباطی بین دو کامپیتر به کابل کراس معروف می باشد که نحوه بستن این کابل با کابل ارتباطی یک کامپیوتر با سوییچ شبکه متفاوت می باشد.

تفاوت کابل Straight و Crossover

تفاوت کابل Straight و Cross در نحوه رنگبندی سیم ها می باشد

در کابل Straight هر دو سر کابل با یک استاندارد ( استاندارد A یا B) سوکت زنی می شود.

در کابل Crossover یک سر کابل استاندارد A و سردیگر کابل استاندارد B می باشد.

تفاوت کابل شبکه LAN با کابل تلفن

Networking cables، از لحاظ ظاهری، شبیه به کابل‌ تلفن هستند که سال‌ها در سراسر جهان از آن‌ها استفاده می‌شود. یک تفاوت اصلی میان کابل‌های شبکه و کابل‌ تلفن وجود دارد و آن این است که کابل لن ، ضخیم‌تر از کابل تلفن بوده، و دارای هشت هادی در درون خود است که این هادی‌ها وظیفه انتقال اطلاعات را برعهده دارند. کابل‌های تلفن اکثرا در رنگ خاکستری تولید می‌شوند. همچنین کابل‌های شبکه، به پورت‌های شبکه متصل می‌شوند که از پورت‌های تلفن بزرگتر بوده و مکانی برای اتصال 8 هادی درونی کابل‌های شبکه در آن‌ها تعبیه شده‌ است و در نتیجه، اطلاعات، از طریق آن‌ها به سخت‌افزار درونی تجهیزات شبکه منتقل شده و پس از پردازش، مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرند.

انواع کابل شبکه لن LAN

به صورت کلی، براساس نحوه عملکرد و ابعاد، از نازک تا ضخیم، تولید و عرضه شده‌اند به طوری که هرکدام از آن‌ها را در شرایط خاص می‌توان استفاده کرد و از مزایای آن‌ها بهره برد. از جمله مدل‌های بسیار پرکاربرد می‌توان به Networking cables با استاندارد‌ها و نام‌های 10BASE2، 10BASE5 و 10BASE35 اشاره کرد که هرکدام از آن‌ها، ویژگی‌های کاملا منحصر به فردی را به کاربران می‌دهند که برای استفاده حداکثری، باید به این استاندارد‌ها و براساس تجهیزات مورد استفاده در شبکه، توجه کرد. از جمله مهمترین تفاوت‌هایی که در این کابل‌های شبکه باید به آن اشاره کرد، مسافت قابل انتقال سیگنال است به طوری که کابل‌های شبکه 10BASE2، نهایتا تا 185 متر، کابل‌های شبکه 10BASE5 تا 500 متر، و کابل‌های 10BASE35 تا 3600 متر می‌توانند اطلاعات را انتقال دهند.

کابل شبکه بلدن CAT5E SFTP CCA

از طرف دیگر، از لحاظ ظاهری نیز، کابل‌های شبکه برای انتقال اطلاعات در مسافت‌های زیاد، باید ضخیم‌تر باشند و در نتیجه از بین این سه کابل شبکه یاد شده، 10BASE2 نازک‌ترین و 10BASE35 ضخیم‌ترین Networking cables هستند که به صورت متداول، تولید و عرضه می‌شوند. صخامت Networking cables، باعث کاهش مقاومت الکتریکی موجود در کابل‌ها می‌شود و درنتیجه باعث می‌شود که بتوان اطلاعات را تا مسافت‌های طولانی‌تری، به صورت صحیح و دقیق انتقال داد. کابل لن علاوه بر دسته‌بندی‌های بالا، براساس نحوه عملکرد و بازدهی خود، در دسته‌بندی‌های متداول دیگری نیز تولید و عرضه می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا