وزن کابل آلومینیومی چگونه محاسبه می شود؟ | وزن کابل آلومینیومی

کابل‌ های آلومینیومی برای پروژه‌ های مختلف ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. وزن سبک کابل آلومینیومی، منجر به کاهش قابل‌ توجه وزن کلی پروژه، بدون کاهش رسانایی و اثربخشی آن می‌‌شود (البته در صورت انتخاب سطح مقطع بیشتر از کابل مسی). بنابراین در ساخت و ساز و سایر پروژه‌های باربر که وزن اهمیت ویژه‌ای دارد؛ متخصصان معمولا از کابل‌های آلومینیومی استفاده می‌کنند.

از آنجایی که تمام کابل‌ های آلومینیومی مطابق با استانداردهای جهانی لازم تولید می‌شوند؛ بنابراین هرگونه محاسبات فنی برای کابل و سیم به صورت استاندارد و طبق جداول موجود صورت می‌‌گیرد. در ادامه نحوه محاسبه وزن کابل آلومینیومی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. کارکنان شرکت پارس تکین با تجربه زیاد به شما کمک می‌‌کنند تا مناسب ترین سیم و کابل ‌های برق را پیدا کنید. اگر برای خرید محصولات سیم و کابل به مشاوره نیاز دارید؛ با ما تماس بگیرید.

ویژگی های کابل آلومینیومی چیست؟

درحال حاضر با توجه به افزایش قیمت مس، به کابل های آلومینیومی در صنایع مختلف توجه بیشتری شده است. سیم کشی با کابل آلومینیومی زمانی که در کاربرد صحیح خود مورد استفاده قرار بگیرد و به درستی نصب و نگهداری شود؛ بهترین انتخاب برای پروژه شما خواهد بود.

وزن کابل آلومینیومی از نمونه‌‌های مسی خود پایین تر است اما از آنجایی که رسانایی کمتری دارد؛ برای دستیابی به برابری در ظرفیت حمل جریان، باید اندازه سطح مقطع آن حدود یک سوم بزرگ ‌تر از کابل مسی باشد. به این ترتیب یک کابل آلومینیومی با اندازه کمی بزرگتر از کابل مسی، می ‌تواند رسانایی یکسانی را با وزن تقریباً نصف سیم مسی داشته باشد.

برای محاسبه دقیق وزن آلومینیوم موجود در یک متر کابل، باید هسته آلومینیومی را از قیطان جدا کرده و قطر یک هسته را با کولیس یا میکرومتر اندازه گرفت. سپس می ‌توان از جداول موجود سطح مقطع را بر اساس قطر هسته مشاهده کرد. جداول موجود در شرکت پارس تکین حاوی اطلاعات کاملاً جامعی هستند که برای افرادی که می خواهند وزن کابل آلومینیومی را محاسبه کنند مفید می‌باشد.

همچنین به صورت تجربی می ‌توان سطح مقطع کابل را در چگالی آن ضرب نمود تا وزن کابل آلومینیومی به دست آید. در ادامه در خصوص این فرمول بیشتر توضیح می‌دهیم.

روش محاسبه وزن کابل آلومینیومی

برای محاسبه وزن کابل آلومینیومی، مراحل زیر را دنبال کنید:

در مرحله اول شما باید سطح مقطع کابل آلومینیوم مورد نظر خود را بدانید. سپس برای محاسبه وزن آلومینیوم موجود درهر متر سیم آلومینیومی لازم است سطح مقطع سیم را در عدد 2.7 ضرب کنید؛ به این ترتیب جواب به گرم بدست می‌آید.

مثال: در ادامه وزن یک متر سیم آلومینیومی با سطح مقطع 14 میلی متر مربع را مشاهده می‌کنید:

                                                                                                37.8 =2.7*14

  • چگالی آلومینیوم: 2.7 گرم بر متر مکعب

وزن تا حد زیادی بر اساس چگالی فلز تعیین می‌شود. هر چه چگالی بیشتر باشد، هادی سنگین تر است. چگالی مس 8900 کیلوگرم بر متر مکعب و آلومینیوم 2700 کیلوگرم بر متر مکعب است. یعنی با حجم مساوی سیم مسی 3.3 برابر بیشتر از آلومینیوم وزن خواهد داشت.

* برای به دست آوردن وزن کابل آلومینیومی سطح مقطع آن را در 2.7 ضرب می‌کنیم و برای به دست آوردن وزن کابل مسی نیز سطح مقطع آن را در چگالی آن یعنی عدد 8.9 ضرب می‌‌کنیم.

برای مطالعه کامل این مقاله به وزن کابل آلومینیومی چگونه محاسبه می شود؟ مراجعه نمائید.

دکمه بازگشت به بالا