عمومیکسب و کار برتر ایرانی

آشنایی با گرید و استانداردهای پیچ و مهره

از ابزارهای کاربردی اما ساده در صنایع مختلف، پیچ و مهره‌ها هستند. علاوه بر این که پیچ و مهره‌ها مصارف خانگی دارند و می‌توانید برای اتصال قطعات کوچک در خانه از آنها استفاده کنید، نقش مهمی در صنایع مختلف برای اتصال انواع ماشین آلات را نیز دارند.

برای انتخاب پیچ و مهره، برای کاربردهای خانگی نیازی نیست تا انواع تخصصی آنها را استفاده کنید، اما در صنایع مختلف به دلیل اهمیت اتصالات، باید پیچ و مهره‌های تخصصی را متناسب با کاربردی که دارند انتخاب کنید. از این نظر، قبل از خرید هرگونه پیچ و مهره با آشنایی با گرید و استاندارد پیچ و مهره DIN، انتخاب مقرون به صرفه داشته باشید.

گرید پیچ و مهره چیست؟

گریدهایی که برای پیچ و مهره در نظر می‌گیرند، به معنای میزان استحکام پیچ و مهره است. با توجه به بررسی‌ها و آزمایشات لازم، استحکام پیچ و مهره را بررسی و آن را به صورت عدد اعشار بر روی پیچ و مهره درج می‌کنند.

این عدد که یک عدد اعشاری است، استحکام کششی و استحکام فشاری پیچ و مهره را مشخص می‌کند. برای اطمینان بیشتر از میزان استحکام کششی پیچ و مهره مورد نظر خود، باید عدد سمت چپ را مد نظر قرار دهید و برای بررسی استحکام فشاری آن، عدد سمت راست را باید بررسی کنید. استحکام یا گرید پیچ و مهره کاربرد آن را مشخص می‌کند تا برای موارد خاص از پیچ و مهره‌های خاص هم استفاده شود.

استحکام پیچ و مهره که آن را با گرید نشان می‌دهند، بیشتر به متریال مورد استفاده در پیچ و مهره بستگی دارد. اگر پیچ و مهره را با جنس فولاد انتخاب می‌کنید، اگر درصد کربن نسبت به سایر مواد تشکیل دهنده بیشتر باشد، استحکام آن نیز افزایش پیدا می‌کند، در نتیجه گرید آن بالاتر خواهد بود.

انواع گرید پیچ و مهره

شناخت گرید پیچ و مهره به شما کمک می‌کند تا برای کاربردهای مختلف، گریدهای مختلف از پیچ و مهره را انتخاب کنید. هنگام خرید پیچ و مهره دقت داشته باشید اگر گرید پیچ و مهره بالا باشد، استحکام آن نیز بالاتر خواهد بود.

گریدهای پیچ و مهره‌ها محدود هستند چرا که با توجه به استانداردهای جهانی و کاربردی که دارند مشخص می‌شوند. شما می‌توانید پیچ و مهره مورد نظر خود را از میان گریدهای ۳/۶، ۴/۶، ۵/۶، ۵/۸، ۶/۸، ۸/۸، ۹/۸، ۱۰/۹، ۱۲/۹ انتخاب کنید. معمولاً برای اتصال قطعاتی که بسیار سنگین هستند، گریدهای بالا کاربردی‌تر هستند. پس از آشنایی با گرید پیچ و مهره، می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

·         پیچ گرید ۵/۶

از پرکاربردترین گرید‌های پیچ و مهره گرید ۵/۶ است. این نوع پیچ و مهره‌ها برای کاربرد‌های معمولی که بار زیادی به آنها تحمیل نمی‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این قطعات تا ۹۰ درصد می‌توانند در مقابل فشار استحکام داشته باشند.

·         پیچ گرید ۸/۸

پیچ و مهره با گرید ۸/۸ برای قطعاتی استفاده می‌شود که پیچ و مهره باید کمی بار را تحمل کند. در پیچ و مهره‌های گرید ۸/۸ بیشتر از متریال فولاد برای تولید آنها استفاده می‌شود. این پیچ‌ها را که بیشتر با نام پیچ خشکه نیز می‌شناسند تا ۸۰ درصد در مقابل فشار مقاومت دارند.

·         پیچ گرید ۱۰/۹

پیچ و مهره‌های گرید ۱۰/۹ برای اتصالاتی استفاده می‌شوند که بار وارد شده بر قطعات بسیار بیشتر است. در این گرید میزان مقاومت در مقابل فشار حدود ۹۰ درصد است.

·         پیچ گرید ۱۲/۹

گرید ۱۲/۹ پیچ و مهره که جزو گریدهای بسیار مستحکم شناخته می‌شود، برای قطعاتی به کار می‌رود که فشار کششی و بار زیادی به قطعه وارد می‌شود. معمولا در صنایع مختلف برای اتصال ماشین آلات سنگین و سازه‌های سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پیچ و مهره می‌تواند ۹۰ درصد در مقابل فشارها مقاومت داشته باشد، چرا که میزان کربن در این نوع پیچ و مهره‌ها بسیار بیشتر است.

انواع تست پیچ و مهره

زمانی که پیچ و مهره‌ها طراحی و تولید می‌شوند، تست‌های مختلف را بر روی آنها اعمال می‌کنند، چرا که نقش پیچ و مهره‌ها در بسیاری از صنایع نقش حیاتی است. با انتخاب نادرست پیچ و مهره برای اتصالات، ممکن است ماشین آلات دچار آسیب شده و خسارات جبران ناپذیری به صنایع مختلف وارد شود.

از این رو پیچ و مهره‌ها پس از تولید، قبل از ورود به بازار باید از نظر کیفیت بررسی و پس از تایید کیفیت لازم، به بازار عرضه شوند. از جمله تست‌هایی که صورت می‌گیرد می‌توان به تست کشش با مقطع کامل، آزمون پوشش مقاوم خوردگی، تست کشش گوه‌ای، تست کشش دمبلی، آزمون بارگواه و سختی سنجی نقاط ۳ گانه اشاره کرد. همچنین تست‌های مکانیکی مختلفی بر روی پیچ‌ها اعمال می‌شود که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·         تست کشش

برای تعیین خواص مکانیکی پیچ و مهره تست کشش را انجام می‌دهند. پیچ و مهره‌ها با ابعاد استاندارد در دستگاه کشش قرار گرفته و تحت کشش قرار می‌گیرند. تا زمانی کشش بر روی پیچ و مهره وارد می‌شود که قطعه مورد نظر بشکند، این عمل معمولا در ۱۰ ثانیه انجام می‌شود. در تست خواص مکانیکی پیچ و مهره، استحکام تسلیم، استحکام شکست و فشار نهایی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

·         تست ضربه

همانطور که از نام این تست مشخص است، پیچ و مهره‌ها از نظر ضربه پذیری مورد بررسی قرار می‌گیرند. نحوه انجام این تست به این گونه است که یک گوی بزرگ از یک ارتفاع مشخص، بر روی پیچ و مهره‌ها رها می‌شود، سپس با توجه به آسیبی که به پیچ و مهره وارد شده است، میزان ضربه پذیری پیچ و مهره مورد بررسی قرار می‌گیرد. این آزمایش مخرب می‌تواند پیچ و مهره‌ها را از نظر توان ضربه پذیری کاملا مشخص کند.

·         تست سختی

برای تست سختی پیچ و مهره از یک جسم فرو رونده استفاده می‌کنند. این ابزار فرو رونده که دارای مقطعه‌های مختلفی است، را با فشار استاندارد بر سطح پیچ و مهره وارد می‌کنند. با توجه به فشاری که از طریق جسم فرو رونده وارد شده است، یک فرورفتگی در پیچ و مهره ایجاد می‌شود که این میزان فرورفتگی سختی پیچ و مهره را مشخص می‌کند. این تست بیشتر در سطح گل پیچ و سطح انتهای پیچ انجام می‌شود. معمولاً این تست را با برینل، ویکرز و راکول انجام می‌دهند.

·         تست ظرفیت گردش

در این تست باید مشخص شود که آیا مهره بر روی پیچ به راحتی بسته می‌شود یا خیر، آیا مهره از استحکام کافی برخوردار است یا خیر.

انواع استاندارد پیچ و مهره

شاید تصور وجود استاندارد برای پیچ و مهره برای شما سخت باشد، اما این قطعات نیز مانند هر محصول تولیدی دیگر باید برخی از اصول و قوانین در تولید آنها رعایت شود. هدف از رعایت استانداردها، به معنای استفاده از پیچ و مهره در همه جای دنیا است.

چرا که این تطبیق پذیری است که این امکان را فراهم می‌کند تا پیچ و مهره‌ها به سرتاسر دنیا صادر شوند. به طور مثال، به واسطه این استانداردها در همه جای دنیا پیچ M4 دارای ویژگی‌های مشترک است. این استانداردها تمام جزئیات پیچ و مهره‌ها از جمله ابعاد، سایز، مدل رزوه، متریال، ترکیبات شیمیایی و فرآیند تولید را در برمی‌گیرند.

پیچ و مهره‌هایی که با کیفیت بالا تولید می‌شوند، به معنای این است که استانداردهای لازم را رعایت کرده اند. برخی از پیچ و مهره‌ها به دلیل انواع استانداردهایی که دارند، دامنه کاربرد وسیع‌تری هم دارند و شما می‌توانید از آنها برای مصارف مختلف استفاده کنید. در ادامه با برخی از استانداردها و انواع پیچ و مهره بیشتر آشنا شوید.

·         استاندارد ISO

از جمله سازمان‌های بین المللی که در زمینه استاندارد سازی فعالیت می‌کند، سازمان ایزو است. در این سازمان، استانداردهای ایزو توسط کمیته‌های مختلف از جمله Fasteners, IS/TC ۲ و SC10، ارائه می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با استانداردهای ایزو، این استاندارد بر روی پیچ و مهره به صورت عدد و علامت ایزو قابل مشاهده است. هدف از این استاندارد، تعیین سایز و ابعاد پیچ و مهره‌ها است.

·         استاندارد DIN

استاندارد DIN یکی دیگر از استاندارد‌های مهم برای پیچ و مهره‌ها محسوب می‌شود، چرا که وجود این استاندارد به معنای استحکام و مقاومت بالا در پیچ و مهره است. این استاندارد که مربوط به کشور آلمان است برای تولید انواع پیچ‌های آلن، استادبولت، شش گوش و سایر موارد رعایت می‌شود. در این استاندارد سایز و ابعاد پیچ و مهره‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

·         استاندارد ASTM

استاندارد ASTM که برای پیچ و مهره در نظر گرفته می‌شود، علاوه بر سختی، استحکام و نقطه ذوب پیچ و مهره، ترکیب شیمیایی، روش‌های تولید و مواد اولیه را نیز مشخص می‌کند.

·         استاندارد ANSI

این استاندارد که با ۴ عدد و ۲ حرف بر روی پیچ و مهره‌ها مشخص می‌شود، به معنای مقاومت بالای پیچ و مهره خواهد بود.

·         استاندارد BS

یکی از استانداردهای جهانی که برای پیچ و مهره‌ها در نظر گرفته می‌شود استاندارد BS است. پس از آشنایی با استانداردها پیچ و مهره می‌توانید برای صنایع مختلف پیچ‌های تخصصی را انتخاب کنید.

سخن پایانی

با آشنایی با انواع پیچ و مهره، برای خرید این قطعات کوچک اما کاربردی، می‌توانید فروشگاه بولت صنعت را انتخاب کنید. این مجموعه وسیع، انواع پیچ و مهره‌ها را با گرید‌های مختلف به فروش می‌رساند. با مراجعه به سایت بولت صنعت و بررسی محصولات آنها، با انتخاب آگاهانه سفارش خود را در حجم بالا و عمده ثبت کنید.

دکمه بازگشت به بالا