علمی و پزشکیکسب و کار برتر ایرانی

پروفیل درب و پنجره و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

به نقل از مقاله ای از تجارت آنلاین، یکی از موادی که در تهیه در، پنجره و چهارچوب‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد، پروفیل است که در واقع با عنوان پروفیل درب و پنجره در بازار شناخته می‌ شود. پروفیل‌های فلزی از ورق‌های فولادی نورد سرد ساخته می‌شوند و مقاومت و استحکام بالایی دارند.

جنس پروفیل درب و پنجره از چیست؟

اصلی‌ ترین مواد به‌ کار رفته در تولید پروفیل درب و پنجره شامل موارد زیر است:

  • یو پی وی سی: میزان مقاومت محصول pvc در برابر گرما و نور پایین است و به‌ راحتی می‌ تواند با اکسیژن ترکیب شود. البته برای افزایش مقاومت این پلیمر پایدار کننده‌ های خاصی در آن استفاده می‌ شود و با عنوان UPVC به بازار عرضه می‌ شود.
  • فولاد: فولاد مورد استفاده در این پروفیل از طریق نورد گرم و سرد تولید می‌ شود. در واقع بر اساس کیفیت کلی پروفیل و نوع کاربرد آن ورق اولیه مورد نظر انتخاب می‌ شود.
  • آلومینیوم: بسیاری از پروفیل‌ های موجود در بازار که در تهیه درب و پنجره استفاده می‌ شوند، آلومینیومی هستند و رقابت این فلز با پروفیل‌ های UPVC  در بازار زیاد است.
  • کامپوزیت: این نوع پلاستیک نیز پس از تقویت‌ شدن با استفاده از الیاف شیشه ترکیب شده و به پروفیل‌ های گوناگونی تبدیل می‌ شود.
  • چوب: چوب از دیگر پروفیل‌ های است که در ساخت برخی از لوازم چوبی خانه مثل درب و پنجره کاربرد دارد.

تولید پروفیل درب و پنجره

تولید پروفیل درب و پنجره یکی از فعالیت‌های مهم صنعت ساختمان است که نیاز به دقت و کیفیت بالا دارد. پروفیل‌های درب و پنجره باید از جنس مقاوم و با طراحی مناسب باشند تا علاوه بر زیبایی، امنیت و عایق‌بندی مناسب را نیز فراهم کنند. برای تولید پروفیل درب و پنجره، لازم است از دستگاه‌های مخصوص و متخصصان مجرب استفاده شود تا نتیجه مطلوب و با دوام حاصل شود.

مراحل تولید پروفیل مورد استفاده در تهیه درب و پنجره، فرایند دقیق و تخصصی دارد که در ادامه مراحل آن را بررسی می‌ کنیم.

 مرحله‌ اول؛ انتخاب مواد اولیه درجه یک: در تهیه پروفیل فولادی نیاز به استفاده از ورق‌ های فولادی و کلاف داریم. جنس، ابعاد و سایز این ورق‌ ها گوناگون است و کاربرد هر کدام نیز متفاوت است. آلیاژ اولیه مورد استفاده در تهیه کلاف فولادی باید مورد توجه باشد و موادی مثل منگنز و گوگرد با آن ترکیب شود تا ویژگی‌ های خاصی در این مقاطع ایجاد کند.

مرحله دوم؛ ارسال ورق‌ های فولادی به خط تولید: در خط تولید پروفیل درب و پنجره ابتدا این پروفیل‌ ها برش می‌ خورند که از دستگاه‌ های خاصی برای این کار استفاده می‌ شود و این دستگاه از سیستم‌ های خاصی برخوردار است تا دقت برش افزایش پیدا کند. از این طریق مقاطع برای استفاده در صنایع خاص کاربردی می شوند.

مرحله سوم؛ تولید پروفیل از ورق فولادی: پس از انجام برش‌ های لازم در ورق فولادی دستگاه‌ های خاصی آن را شکل‌ دهی می‌ کنند و حالت درب و پنجره را در این پروفیل‌ ها ایجاد می‌ کنند؛ لازم به ذکر است پروفیل فولادی از میزان مقاومت کششی بیشتر و مطلوبی برخوردار است.

 ویژگی پروفیل درب و پنجره

از ویژگی های اساسی این مقاطع تنوع گسترده‌ و مواد مختلفی در تولید آن استفاده شده است. قیمت پروفیل درب و پنجره نیز بر اساس امکانات مختلف طراحی شده در آن ها متغیر است. این محصولات از قابلیت دوجداره بودن، ضد آلودگی صوتی و آلودگی محیط نیز برخوردار هستند که این ویژگی آن را برای استفاده در محیط‌ های شلوغ مناسب می‌ کند.

کاربرد پروفیل درب و پنجره

در حالت کلی کاربردهای پروفیل در و پنجره مشخص است. البته آشنایی با ویژگی‌ های جزئی آن نیز می‌ تواند در هنگام تهیه مهم باشد. ساخت انواع قاب پنجره برای نگهداری ورق آهنی و شیشه، تولید چارچوب مورد استفاده در درب اتاق‌ ها، تولید درب­ شیشه‌ ای یکنواخت، ساخت ریل درب و پنجره، ساخت نماهای تمام شیشه، طراحی اتصال‌ های قاب با قاب و… همگی از کاربردهای پروفیل پنجره و درب است. البته در حال حاضر پروفیل یو پی وی سی و آلومینیوم نسبت به سایر محصولات بیشتر استفاده می‌ شود.

قیمت پروفیل درب و پنجره

بعد از پروفیل آلومینیومی ، پروفیل‌های  upvc   و فولادیغ پر استفاده ترین پروفیل ها به حساب می آیند. آلومینیوم از مقاومت بسیار زیادی برخوردار است و به همین دلیل مقاومت آن در برابر شرایط آب وهوایی گوناگون بسیار زیاد است و وزن سبکی نیز دارد. در نتیجه همه این عوامل، قیمت پروفیل نیز متغیر خواهد بود. البته انتخاب یک پروفیل باکیفیت می‌ تواند کیفیت نمای ساختمان را نیز افزایش دهید.

خرید پروفیل درب و پنجره

پروفیل درب و پنجره یکی از مهمترین عوامل در انتخاب نوع درب و پنجره است. پروفیل می تواند از جنس های مختلفی باشد، مانند آلومینیوم، پی وی سیهر کدام از این جنس ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که باید در نظر گرفته شود. برخی از نکاتی که باید در خرید پروفیل درب و پنجره توجه کرد عبارتند از:

  • مقاومت در برابر شرایط جوی: پروفیل باید دارای استحکام و ثبات کافی در برابر سرما، گرما، رطوبت، باران و نور خورشید باشد.
  • عایق بندی حرارتی و صوتی: پروفیل باید قادر باشد حرارت را از داخل به خارج و یا بالعکس منتقل نکند و همچنین صدا را کاهش دهد.
  • زیبایی و ظاهر: پروفیل باید با سبک معماری و دکوراسیون منزل سازگار باشد و رنگ و شکل مناسب داشته باشد.
  • قیمت و هزینه: پروفیل باید با بودجه و نیاز مشتری همخوانی داشته باشد و از کیفیت مناسب برخوردار باشد.

نتیجه‌گیری

یکی از محصولات بسیار پرکاربرد در صنعت ساخت‌ و ساز پروفیل درب و پنجره است که کاربرد گسترده‌ ای در ساخت پنجره‌ های دوجداره، UPVC   و آلومینیومی دارد. این محصولات نیازی به رنگ‌کاری یا سرویس مجدد ندارند و در کاهش آلودگی‌ های صوتی تاثیر فوق‌ العاده زیادی دارند.

https://tejaratonline.ir/fa/news/227445/بررسی-کامل-پروفیل-درب-و-پنجره-همراه-با-کاربردهای-اساسی-آن

دکمه بازگشت به بالا