علمی و پزشکیکسب و کار برتر ایرانی

زمان تعویض و تاریخ انقضای ماسک شیمیایی

بهترین زمان تعویض فیلتر ماسک 3M

امروزه با توسعه صنایع گوناگون، خرید ماسگ شیمیایی و استفاده از فیلترهای تنفسی شیمیایی در محیط های آلوده به گازهای خطرناک برای سلامتی انسان الزامیست. برای افرادی که در محیط های خطرناک و در معرض آلودگی فعالیت می کنند، واجب است که برنامه تعویض فیلترهای ماسک خود را در دستورکار قرار دهند.

ماسک های 3M یکی از معروف ترین برندها در میان ماسک های تنفسی ایمنی درجهان شناخته می شوند. این برند امکانات بسیاری را برای افرادی که به دنبال کیفیت بالا هستند، فراهم می سازد. ماسک های 3M مقاومت بسیاربالایی در برابر انواع آلودگی ها دارند. یکی از مهم ترین مواردی که باید در استفاده از این نوع ماسک ها در نظرداشت، مدت مصرف و زمان تعویض فیلتر های آن می باشد. اگر از مدل ماسک های 3M سری 2000، 5000 یا 6000 استفاده می کنید، باید بدانید که برای محافظت دربرابر آلودگی ها، باید درمورد زمان تعویض فیلتر های آن آگاهی داشته باشید.

انواع  فیلتر ماسک های 3M

·         فیلترهای مقاوم در برابر ریز گرد:

این فیلترها در برابر انواع گرد و غبار، دود، باکتر ‌ها، مه و بخار بسیار کاربردی است. این نوع فیلتر قابل انطباق با ماسک های نیم صورت و تمام صورت دو فیلتر 3M سری ۶۰۰۰ و ۷۰۰۰ می باشد.

·         فیلترهای مقاوم در برابر گاز و بخارات:

این فیلتر ها محافظت قابل توجهی در برابر انواع گازها و بخارها دارند.

·         فیلترهای ترکیبی

در برخی مشاغل به دلیل قرارگیری در معرض مواد و ترکیبات آلوده محیطی، باید از ترکیب این دو نوع فیلتر استفاده نمود تا محافظت کامل ایجاد شود.

دلایل تعویض فیلتر های انواع ماسک 3M

درصورتی که از فیلتر های ریزگرد استفاده می کنید، باید توجه داشته باشید که پس از ۴۰ ساعت مصرف یا پس از ۳۰ روز از تاریخ شروع مصرف، در برابر محافظت ذرات روغنی به دلیل تجمع رسوبات، دچار گرفتگی می شوند و تنفس با آن ها سخت می شود، بنابراین باید تعویض شوند. درصورتی که از فیلتر های گاز و بخارات استفاده می کنید، اگر ماده آلوده را به صورت بویایی یا چشایی حس نمودید، حتما همان موقع اقدام به تعویض آن ها نمائید. هنگامی که فیلتر ها باز می شوند، کارتریج آن شروع به جذب آلودگی های محیط می کند. پس حتی اگر از آن استفاده ای نشود، بایستی پس از 6 ماه تعویض گردند. اما در صورتی که فیلتر باز نشود و در محیطی امنی قرار داشته باشد، تا حدود 5 سال عمر می کنند.

برنامه تعویض فیلتر های ماسک 3M

عوامل بسیاری در زمان تعویض فیلترها موثرند که از میان آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نوع و میزان غلظت آلودگی
 • دمای محیط
 • رطوبت محیط
 • میزان کار فرد در آن محیط

استاندارد OSHA نیز برای تعویض به موقع فیلترها موارد زیر را بیان می کند:

 • مدل های ریاضی
 • تعویض براساس تجربه و آزمایشات

بهترین روش نگهداری فیلتر ماسک های 3M

زمانی که شما از این ماسک ها استفاده نمی کنید، باید دقت کنید که آن ها را در محیطی مناسب به دور از نورخورشید، ترکیبات نفتی و روغن و اشعه UV نگه دارید. هر چه محافظت شما بیشتر باشد، در نتیجه عمر این ماسک ها نیز بیشتر خواهد بود. پیش از قرار دادن آن ها در محیط مناسب، باید ماسک ها را در کیفی تمیز و خشک گذاشته و درب آن را طوری ببندید که امکان نفوذ هوا در آن ها وجود نداشته باشد.

استفاده از نمایشگر جهت نشان دادن طول عمر فیلتر

در سال 2015، نوع جدیدی از ماسک های 3M وارد بازار شدند که یک نمایشگر بر روی آن ها جهت نشان دادن طول عمر فیلتر، تعبیه شده بود. این ماسک ها به ویژه برای افرادی که با مواد آزبست سر و کاردارند، بسیار مناسب است.

دسته بندی فیلترهای شیمیایی

 • حرف A (رنگ مشکی): نمایانگر گاز و بخارات مواد آلی مانند رنگ های صنعتی، مشتقات مواد نفتی، انواع حلال ها، سموم نباتی و… می باشد.
 • حرف B (رنگ قهوه ای): نمایانگر گاز و بخارات مواد معدنی و ترکیبات مختلف آن ها
 • حرف E (رنگ زرد): نمایانگر گاز و بخارات مواد اسیدی
 • حرف K (رنگ سبز): نمایانگر گاز و بخارات آمونیاک و ترکیبات آمونیاک
 • حرف Hg (رنگ قرمز): نمایانگر گاز و بخارات جیوه و ترکیبات مختلف جیوه

زمان تعویض فیلتر ماسک های شیمیایی

طول عمر فیلتر های ماسک های شیمیایی و حتی فیلتر ماسک های تنفسی به عوامل مختلفی نظیر مشخصات و نوع فیلتر، میزان جذب فیلتر، شرایط استفاده از فیلتر در محیط های مختلف، رطوبت نسبی موجود در هوا، دمای هوا و میزان آلودگی موجود در هوا بستگی دارد. فیلترهای گازی اگر به طور درست و مناسب هم آب بندی شده باشند، تا زمان پایان تاریخ انقضای آنها قابلیت استفاده دارند. همچنین فیلترهایی که برای جلوگیری از گرد و غبار ساخته می شوند، قابلیت انبار کردن دارند و می توان چندین بار از آن ها استفاده کرد.

فیلترهای ماسک شیمیایی حتی در زمانی که به صورت مناسب آب بندی می شوند، بعد از بار اول استفاده و بعد از گذشت شش ماه، کارایی خود را برای جلوگیری از ورود ذرات و گازهای شیمیایی از دست می دهند و غیر قابل استفاده می شوند. برای جلوگیری از فراموشی تاریخ شروع استفاده از ماسک، بهتر است روی آن تاریخ استفاده ی اول را یادداشت کنید.

نکاتی در هنگام استفاده از فیلتر ماسک شیمیایی

 1. قبل از استفاده از فیلتر ماسک بهتر است آن را مورد تست نشت یابی در هوای پاکیزه قرار دهید. در مکانی که به دور از گازهای شیمیایی است فیلتر ماسک را از بسته بندی خود خارج کنید، به ماسک نیم صورت یا تمام صورت متصل کنید و از عدم نشتی آن اطمینان حاصل کنید.
 2. ماسک های تنفسی فیلتردار تنها در اماکنی قابلیت استفاده دارند که اتمسفر آن دارای حداقل 17 درصد حجمی اکسیژن باشد. این حجم اکسیژن معمولا در فضاهای باز یا فضاهایی که تهویه‌ی مناسب دارند، وجود دارد. در مکان هایی که گاز موجود در آن ناشناخته باشد نباید از ماسک فیلتردار استفاده کنید.
 3. اگر شما از دسته افرادی هستید که سیستم بویایی تان دچار مشکل است، به هیچ عنوان از ماسک فیلتردار استفاده نکنید، زیرا از نشتی ماسک خبر دار نخواهید شد و هوای آلوده به دستگاه تنفسی شما راه پیدا خواهد کرد.
 4. همانطور که در بالا اشاره کردیم زمان کارکرد فیلتر گازی مشخص نیست و عوامل بسیاری در انقضای این فیلترها تاثیر دارند که شامل عواملی مانند رطوبت، دمای هوا، میزان استفاده و موارد مشابه می شود. بنابراین باید در زمان استفاده از فیلترها در فضاهای شیمیایی و آلوده به این عوامل دقت کافی داشته باشید.
 5. فیلترهای AX ، NoP3 فیلترهایی یکبار مصرفند و نباید از آن ها حتی به مدت کوتاه برای چندین بار استفاده کرد.
 6. فیلترهای HgP3 تنها و حداکثر برای 50 ساعت قابلیت استفاده دارند.
 7. فیلترهای با وزن بیش از 300 گرم نباید مستقیما به ماسک های نیم صورت و فیلترهایی با وزن 500 گرم نباید مستقیما به ماسک های تمام صورت متصل شوند.

نکات گفته شده در بالا می تواند در استفاده از فیلتر ماسک شیمیایی به شما کمک کند. برای دیدن راهنمای سایر محصولات مختلف و ویژگی های ابزارآلات ایمنی و سایر ابزارآلات، به صفحات مختلف مجله 3m.com مراجعه نمایید.

سخن آخر

استفاده بیش از حد و عدم تعویض فیلتر های تنفسی می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای افراد ایجاد کند، بنابراین تعویض فیلتر ها باید طبق برنامه و زمان بندی مناسب انجام شود تا مشکلی ایجاد نشود و سلامتی تمامی پرسنل نیز حفظ شود. به صورت کلی ماسک های 3M هرکدام با توجه به فیلتر خاص خود، عمر مشخصی را طی می کنند و عوامل محیطی که درباره آن ها در youtube.com مفصل توضیح دادیم، بر این موضوع دخیل هستند.

دکمه بازگشت به بالا