علمی و پزشکیکسب و کار برتر ایرانی

روش های اصولی برای تشخیص طلای اصل

چگونه طلای در دستمان را عیار سنجی کنیم و متوجه بشویم که این اصل است؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که حلقه نامزدی طلا را در دست دارید و نمی‌توانید از اصل بودن آن مطمئن شوید و یا دلتان می‌خواهد یک سری روش آسان با ابزارهای ساده بلد باشید تا از اصل و یا بدل بودن انواع طلاها مطمئن شوید! هیچ نگران نباشید! امروز در این مقاله قصد داریم ۱۰ روش آسان و معروف تشخیص طلای اصل از بدل را به شما آموزش دهیم تا در خانه و با کمترین امکانات طلاهایتان را آزمایش کنید و خودتان به تنهایی بدون طلاساز و یا هیچ کس دیگری، از اصل بودن طلاها اطمینان پیدا کنید و یا متوجه بدل بودن آن‌ها شوید…!

آنچه در این مقاله خواهید خواند

  • روش استفاده از کدهای روی خود طلا
  • روش استفاده از یخ
  • روش استفاده از سرکه
  • روش استفاده از آب
  • روش چک کردن رنگ طلا
  • روش کشیدن طلا روی یک سطح سرامیکی
  • روش استفاده از آهن ربا و خاصیت آهن ربایی طلا
  • روش استفاده از یُد
  • استفاده از آمونیاک
  • استفاده از فلز مس

بهترین ابزار همان دستگاه «تشخیص طلا» است که طلاسازها و طلافروش‌ها اکثراً دارند؛ اما این دستگاه، دستگاهی نیست که هرکس در خانه‌اش داشته باشد و سخت هم هست که برای هر طلا به طلافروشی برویم تا طلا را در دستگاه قرار دهند و اصل بودن و یا بدل بودن آن را برای ما مشخص کنند؛ پس برای رهایی از تمام این مشکلات و دشواری‌ها ۱۰ روش طلایی و آسان را در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد که خیلی ساده در خانه شما می‌توانید طلاهای خود را امتحان کنید و از اصل بودنش مطمئن شوید و یا از بدل بودنش، آگاهی پیدا کنید…!

کدهای روی خود طلا:

طلایی که اصل باشد، اصولاً در جایی از آن یک کد حک شده است. این مشخص هستند و مطمئن باشید اگر طلایی در دست دارید که یکی از این کدها روی آن حک شده است، طلای اصل است و بدلی نیست. این کدها عبارت هستند از: ۵۰۰، ۹۹۹، ۳۷۵، ۹۵۸، ۷۵۰، ۵۸۵، ۹۱۶ و ۵۸۳. اگر با طلایی رو به رو شدید که کدی روی آن بود ولی این کدها نبود؛ طلای در دست شما اصل نیست و بدل خواهد بود. این کدها عموماً برای کسب اطلاعات کامل از محصول پیشرو به خریدار و فروشنده روی طلا حک می‌شود.

استفاده از یخ برای تشخیص اصل بودن طلا:

یک روش دیگر، استفاده از یک قطعه یخ است. طلا از جمله فلزاتی است که رسانش حرارتی بالایی دارد و از این ویژگی می‌توان برای آگاهی اصل بودن آن استفاده کرد. طلای مورد نظر را روی یخ قرار دهید، طلا اگر اصل باشد؛ خیلی زودتر از معمول یخ را آب یا ذوب خواهد کرد ولی اگر طلا بدلی باشد و اصل نباشد، سرعت این ذوب شدن به حد طبیعی و نرمال خواهد بود. لازم به ذکر است که نقره هم همانند طلا خاصیت رسانش حرارتی بالایی دارد.

استفاده از سرکه برای تشخیص طلای اصل:

یک روش آسان و ساده که همه می‌توانند در خانه این روش را امتحان کنند. این روش بسیار قابل اطمینان است و می‌توانید انواع طلاها را با این روش محک بزنید! حالا برای انجام این روش، باید طلای مد نظر را به مدت ۳۰ دقیقه در ظرف که از سرکه پر شده است، قرار دهید (هم از سرکه انگور و هم سرکه سیب می‌توان استفاده کرد). اگر طلا بعد از نیم ساعت، رنگش تغییر کرد و به سمت رنگ سیاه حرکت کرد؛ طلا شما بدل است و اصل نیست! طلای اصل هیچ گاه رنگش تغیر نمی‌کند! سرکه به دلیل خاصیت اسیدی که دارد آبکاری را در طلای قلابی و بدلی از بین می‌برد و برای همین شما می‌توانید به سرکه اطمینان کنید…!

استفاده از آب برای تشخیص طلای اصل از بدل:

یکی از راحت‌ترین روش‌ها و قابل استفاده‌ترین روش‌های تشخیص طلا اصل از بدل که خوشبختانه به اکسسوری شما چه اصل باشد و چه بدل، هیچ آسیبی نمی‌زند؛ استفاده از آب است. روش انجام این مورد به این شکل است که طلای مورد نظر را باید در ظرفی که از آب پر شده است، قرار دهید؛ اگر طلای شما روی آب قرار گرفت و درون آب نرفت؛ طلای شما بدل است اما اگر طلا درون آب رفت و به اصطلاح در آب غوطه ور شد، طلای شما اصل است و قلابی نخواهد بود. این روش به دلیل سادگی و در دسترس بودن، از محبوبیت بالایی برخوردار است.

تشخیص طلای اصل از روی رنگ و ثابت ماندن رنگ آن:

هیچ گاه تغییر رنگ نمی‌دهد و همیشه رنگ خودش را حفط خواهد کرد؛ اگر طلایی دارید که بعد از مدتی رنگش تغییر کرد و رو به سیاهی رفت، بدانید که طلای شما اصل نیست و قلابی است. البته این روش نیازمند مدت زمانی است که نیاز هست بگذرد تا تغییر رنگ طلا یا عدم تغییر رنگ مشاهده شود. اگر برای تشخیص اصل بودن و یا بدل بودن طلا، عجله دارید؛ این روش را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم.

کشیدن طلا بر روی سطح سرامیکی:

متاسفانه بسیاری از فلزات ظاهری شبیه طلا دارند و همین مسئله سبب شده است که بعضی از سودجویان در زمینه طلا و جواهر از فلز برنج به جای طلا در ساخت زیورآلات استفاده کنند؛ برای پی بردن تفاوت فلز برنج از طلا باید آن را روی یک سطح سرامیکی بکشید. از آن جایی که طلا بافتی نرم‌تر از فلز برنج دارد؛ بر روی سطح مورد نظر ردی بر جای خواهد گذاشت ولی فلز برنج ردی بر جای نمی‌گذارد. به این ترتیب می‌توانید مطمئن شوید که طلایی که خریداری کرده‌اید اصل است یا خیر.

استفاده از آهنربا و خاصیت آهنربایی طلا:

فلز طلا خاصیت آهنربایی ندارد؛ یعنی به آهن ربا نمی‌چسبد. حال اگر طلایی در دست دارید که به آهن ربا چسبیده و به اصطلاح خاصیت آهنربایی دارد؛ بدانید که طلای شما قلابی است و اصل نیست!

استفاده از یُد و تشخیص طلای اصل از بدل:

برای استفاده از این روش، باید یُد را روی طلایی که می‌خواهید از اصل بودن و یا بدل بودن آن مطمئن شوید؛ بکشید، سپس سعی کنید یُد را از روی طلا پاک کنید. اگر یُد به صورت کامل از روی طلا پاک شد، طلای شما اصل خواهد بود ولی اگر یُد به صورت کامل از روی طلا پاک نشد و باقی ماند، طلای مورد نظر شما قلابی است و اصل نیست!

استفاده از آمونیاک:

یک روش دیگر برای تشخیص طلای اصل از بدل، استفاده از آمونیاک است. آمونیاک قابلیت این را دارد که سطح تمام فلزات به جز پلاتین را سیاه کند! اگر طلای شما اصل باشد در زمانی که با آمونیاک تماس پیدا می‌کند، هیچ تغییر رنگی را تجربه نخواهد کرد و همچنان همان رنگ درخشان خود را خواهد داشت؛ اما اگر طلای شما بدل بود، وقتی که آمونیاک روی آن ریخته شده باشد، تغییر رنگ نشان خواهد داد و تیره می‌شود.

استفاده از سکه مسی:

به عنوان آخرین روش، استفاده از سکه مسی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. مس قابلیت این را دارد که هیچ خراشی روی آن ایجاد نشود اگر با طلا روی آن خراش ایجاد کنید. یعنی اگر طلایی که در دست دارید را روی سکه مسی بکشید و روی مس هیچ خط و خراشی ایجاد نشود و خود طلا دچار خراشیدگی شود، طلای شما اصل خواهد بود ولی اگر وقتی که با طلا روی مس خط می‌کشید، خط روی مس نقش بست طلای شما بدلی خواهد بود! در این مقاله سعی کردیم ۱۰ روش پر کاربرد و محبوب تشخیص طلای اصل از بدل را به شما آموزش دهیم که در منزل بتوانید خیلی راحت این کار را انجام دهید. امیدواریم که توانسته باشیم مطالب مفیدی را در اختیار شما گذاشته باشیم.

منبع: جواهری حقانی

دکمه بازگشت به بالا