بین المللکسب و کار برتر ایرانی

ویزای امریکا برای ایرانیان دو تابعیتی ها

همانطور که می‌دانید برای ورود به هر کشوری نیاز به مجوزی به نام ویزا دارید. ویزا معمولا بر روی پاسپورت شما چسبانده می‌شود و داشتن ویزای یک کشور نشان دهنده این است که در یک مدت زمان معین و به تعداد تعیین شده بر روی ویزا، می‌توانید وارد کشور صادر کننده ویزا شوید. آمریکا یک سیاست بسیار باز برای پذیرفتن مسافران و مهاجران خارجی دارد و متقاضیان مهاجرت به آمریکا می‌توانند تحت شرایط بسیار زیادی ویزای آمریکا را دریافت نمایند. ویزاهای آمریکا آنچنان تنوعی دارند که نمونه آن در هیچ کشور دیگری مشاهده نمی‌شود.

به طور مثال بدون داشتن هیچگونه شرایط خاص و صرفا با شانس انتخاب شدن در قرعه کشی لاتاری، می‌توانید ویزای امریکا را دریافت کنید. برای نیز انواع مختلفی از ویزا وجود دارد و حتی امکان نیز وجود دارد، موضوعی که برای امکان آن کم است. پس اگر قبل از این تصور می‌کردید که شانس کمی برای دریافت ویزای آمریکا دارید، احتمالا با خواندن این چند خط متوجه شده‌اید که تصورتان اشتباه بوده است. اگر تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید، متوجه خواهید شد که تقریبا تمام افراد با هر شرایطی، شانس اخذ یکی از انواع ویزای آمریکا مانند اخذ ویزای توریستی آمریکا را خواهند داشت.

انواع ویزای آمریکا

ویزای آمریکا در دو دسته کلی ویزاهای مهاجرتی آمریکا و ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا دسته بندی می‌شوند. در صورت اخذ یکی از انواع ویزاهای مهاجرتی آمریکا، پس از ورود به این کشور، برای شما مجوز اقامت دائم در آمریکا یا همان گرین کارت صادر می‌شود و می‌توانید برای همیشه در آمریکا زندگی کنید.

ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا نیز مخصوص کسانی است که برای اقامت موقت وارد آمریکا می‌شوند. افرادی که ویزای غیرمهاجرتی آمریکا را دارند، باید پس از اتمام اهداف سفر خود ( گردشگری، تحصیل و…) از کشور آمریکا خارج شده و به کشور خود بازگردند. البته روش هایی هم برای تبدیل ویزا وجود دارد و امکان مهاجرت به آمریکا با ویزای غیرمهاجرتی نیز وجود دارد. به طور مثال بیشتر افرادی که برای تحصیل به آمریکا می‌روند، با تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار، اقامت دائم آمریکا را اخذ می‌کنند. بنابراین باید بدانید که غیرمهاجرتی بودن ویزای شما به این معنا نیست که هیچ شانسی برای تبدیل ویزا و اخذ اقامت دائم ندارید.

برای مهاجرت به آمریکا، فقط باید ویزای مناسب با شرایط خود را پیدا کنید، سپس مراحل درخواست ویزای آمریکا را با آگاهی کامل و به صورت اصولی انجام دهید. فقط در این صورت است که شانس دریافت ویزا را خواهید داشت. متاسفانه بیشتر افرادی که موفق به اخذ ویزا نشده‌اند، فرآیند اخذ ویزای آمریکا را به صورت نادرست و با مشاوره غلط طی کرده‌اند و مسیر اشتباه هیچ وقت به مقصد درست نخواهد رسید. در ادامه مقاله بیشتر در مورد راه های اخذ ویزای آمریکا برای ایرانیان صحبت خواهیم کرد و تا حد ممکن آگاهی شما در این زمینه را افزایش خواهیم داد.

چگونه ویزای آمریکا بگیریم؟ (مراحل گرفتن ویزا)

در این بخش به صورت گام به گام بررسی خواهیم کرد که چگونه ویزای آمریکا بگیریم؟ سعی می‌کنیم با توضیحات کاملی که در هر مرحله ارائه می‌کنیم، تمام ابهامات شما را درباره مراحل اخذ ویزای آمریکا برطرف کنیم.

بررسی شرایط دریافت ویزای آمریکا

اولین قدم برای مهاجرت به آمریکا این است که ویزای متناسب با شرایط خود را پیدا کنید. همانطور که بالاتر هم به آن اشاره کردیم، سیاست خارجی آمریکا به گونه ای طراحی شده که برای تمام افراد و با هر شرایطی یک نوع ویزای وجود دارد. حالا باید در بین تعداد زیادی از کلاس های ویزای آمریکا، ویزای خودتان را پیدا کنید.

برای آنکه ویزای متناسب با شرایط خود را پیدا کنید، باید ابتدا با انواع ویزاهای آمریکا آشنا باشید. برای آشنایی با انواع ویزای امریکا می‌توانید مقاله  را بخوانید، اما در نهایت توصیه می‌کنیم که برای انتخاب ویزا حتما با کارشناسان مجرب مهاجرت به آمریکا مشورت کنید. کارشناس ویزای آمریکا بنا به تجربه و با توجه به پرونده‌هایی که انجام داده است، اطلاع دارد که در حال حاضر شانس دریافت کدام ویزای آمریکا برای شما بالاتر است و اگر مدارک کافی برای ادامه کار را نداشته باشید، شما را در تنظیم مدارک کمک می‌کند.

بنابراین پیشنهاد ما این است که را تکمیل کنید. کارشناسان ما شرایط شما را بررسی می‌کنند و سپس با شما تماس گرفته و بهترین راه مهاجرت به امریکا را به شما معرفی خواهند کرد. در صورت تمایل می‌توانید تمام مراحل بعدی اخذ ویزای آمریکا را نیز از طریق موسسه چاوش مهاجر ادامه دهید.

تکمیل فرم های ویزای آمریکا (DS-260 ، DS-160 و …)

بعد از انتخاب ویزای مناسب با شرایطتتان، باید درخواست ویزای خود را به دولت آمریکا ارسال کنید. برای هر کدام از انواع ویزاهای آمریکا فرم های گوناگونی وجود دارد. تمام فرم‌های درخواست ویزای آمریکا به صورت آنلاین هستند و با توجه به نوع ویزای درخواستی خود باید فرم خاصی را به صورت آنلاین تکمیل کنید و در صورت نیاز هزینه درخواست را به صورت آنلاین بپردازید.

 به طور نمونه اگر شما از برندگان لاتاری گرین کارت آمریکا هستید و واجد شرایط دریافت ویزای لاتاری یا همان DV هستید باید فرم Ds-260 را تکمیل نمایید. راهنمای تکمیل فرم برندگان لاتاری را می‌توانید در مقاله  بخوانید. اگر متقاضی ویزای تحصیلی یا توریستی آمریکا هستید باید فرم Ds-160 را تکمیل کنید و به همین ترتیب هر ویزای آمریکا، فرم درخواست مخصوص به خود را دارد.

توجه کنید! اطلاعات وارد شده در فرم های سفارتی آمریکا، برای شما مسئولیت قانونی به دنبال دارد، بنابراین نباید صرفا با تکیه به دانش زبان خود، این فرم ها را تکمیل کنید. ارائه اطلاعات غلط یا جواب اشتباه به سوالات فرم، شانس دریافت ویزای شما را از بین می‌برد یا حتی می‌تواند شما را برای چندین سال از ورود به آمریکا محروم کند.

در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی برای تکمیل فرم های سفارتی، می‌توانید از خدمات کارشناسان چاوش مهاجر در این زمینه استفاده کنید و فقط کافی است با شماره تماس بگیرید.

گرفتن وقت سفارت آمریکا

پس از تکمیل فرم درخواست ویزا آمریکا باید به منظور انجام مصاحبه حضوری به یکی از سفارت های آمریکا در منطقه مراجعه کنید. به این منظور باید ابتدا از یکی از سفارت های آمریکا وقت بگیرید. برای اخذ ویزاهای مهاجرتی آمریکا همچون لاتاری، خانوادگی و…، وقت سفارت توسط دولت آمریکا برای شما تعیین خواهد شد و می‌توانید هزینه وقت سفارت آمریکا را به صورت نقدی درون سفارت پرداخت کنید. اما برای گرفتن ویزاهای غیرمهاجرتی آمریکا همچون ویزای تحصیلی، توریستی و …، باید از سفارت مورد نظر خود وقت دریافت کنید و هزینه وقت سفارت آمریکا یا (MRV فی) را به صورت آنلاین پرداخت کنید. این موضوع که بهترین سفارت آمریکا برای دریافت ویزا و مصاحبه کدام است، در بخش های بعدی توضیح خواهیم داد.

مراجعه به سفارت امریکا در خارج از کشور

تمام متقاضیان دریافت ویزای امریکا باید حتما پس از درخواست ویزا به یکی از سفارت های آمریکا مراجعه کنند و از آنان به صورت حضوری مصاحبه به عمل آید. انجام مرحله مصاحبه و انگشت نگاری در سفارت آمریکا برای دریافت هر یک از انواع ویزاهای آمریکا الزامی است و بدون مصاحبه در سفارت آمریکا امکان اخذ ویزای آمریکا وجود ندارد.

از آنجا که ایران و آمریکا با یکدیگر روابط دیپلماتیک ندارند و امریکا سفارتی در ایران ندارد. متقاضیان ایرانی ویزای آمریکا باید به منظور انجام مصاحبه سفارت آمریکا به یک کشور خارجی مثل ترکیه، ارمنستان، امارات، عمان و … بروند. افرادی که می‌خواهند ویزای مهاجرتی آمریکا دریافت کنند، باید یک مرحله اضافه‌تر به نام نیز انجام دهند و پس از ، برای انجام آزمایشات و معاینات به پزشک معتمد سفارت، در خارج از کشور مراجعه کنند.

مصاحبه در سفارت آمریکا برای دریافت ویزا به قدر کافی استرس دارد، حال حساب کنید که برای این مصاحبه باید به یک کشور خارجی هم سفر کنید. چگونگی سفر و جابجایی در یک کشور ناآشنا که احتمالا زبان مردم آن را نیز نمی‌دانید، استرس و نگرانی شما را چندین برابر خواهد کرد. در چنین شرایطی حتی درخواست پرینت مدرک از یک کافی نت نیز برای متقاضی بسیار سخت است.

به همین دلیل کارشناسان موسسه مهاجرتی چاوش مهاجر با درک این مشکلات و برای کمک به متقاضیان ویزای آمریکا اقدام به طراحی تور سفارت آمریکا نمودند که یک تور تخصصی برای افرادی است که قصد انجام انجام کارهای کنسولی خود در خارج از کشور را دارند و با افتخار باید اعلام کنیم که چاوش مهاجر اولین و تنها ارائه کننده تورهای سفارتی در ایران است. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با ویژگی های تور سفارتی و دلایل استفاده از آن، حتما صفحه را ببینید. مطمئنا استفاده از این تور برای متقاضیان ویزا آمریکا بسیار جذاب خواهد بود.

پاسخ به سوالات مصاحبه ویزای آمریکا

همانطور که گفتیم برای دریافت هر نوع ویزای آمریکا باید حضوری به سفارت مراجعه کنید و در مصاحبه ویزا به سوالات افسر پرونده پاسخ دهید. این مهم‌ترین مرحله در فرآیند اخذ ویزای آمریکاست. چرا که افسر پرونده تصمیم می‌گیرد که برای شما ویزا صادر شود یا خیر. همین باعث می‌شود که مرحله مصاحبه ویزای آمریکا برای بعضی افراد ترسناک و استرس‌زا باشد.

متقاضیانی که تا به حال تجربه مصاحبه ویزا در سفارت آمریکا را نداشته‌اند، بسیار نگران هستند. به همین دلیل در اینترنت به دنبال نمونه سوالات مصاحبه سفارت آمریکا هستند و می‌خواهند بدانند که افسر سفارت آمریکا در مصاحبه چه سوال هایی می‌پرسد. این نگرانی کاملا طبیعی و قابل درک است، اما برای مصاحبه سفارت نباید به دنبال پکیج نمونه سوالات مصاحبه سفارت آمریکا باشید. مصاحبه ویزای آمریکا یک امتحان دانشگاهی نیست که برای جواب دادن به سوالات آن به دنبال کتاب یا نمونه سوال باشید.

برای پاسخ دادن به سوالات افسر کنسولی باید بدانید که هدف او از پرسیدن سوال چیست و مناسب با شرایط شخصی خود جواب دهید. پاسخ یکسان برای سوالات مصاحبه ویزا آمریکا وجود ندارد، شاید جوابی که برای یک نفر سودمند باشد، برای شخص دیگر کاملا ضرر داشته باشد. بنابراین همه چیز بسته به شرایط شخصی شما دارد. با پکیج و نمونه سوال نمی‌توانید برای مصاحبه آماده شوید. موسسه چاوش مهاجر به عنوان یک شرکت مهاجرتی معتبر، خدمت جدیدی به نام ماک سفارتی یا جلسه شبیه سازی مصاحبه ویزای آمریکا دارد که در این جلسه‌ها آمادگی و اعتماد به نفس کامل برای مصاحبه را کسب می‌کنید و شانس دریافت ویزای آمریکا، تا حد زیادی بالا خواهد رفت. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله را بخوانید.

پس از دریافت ویزای آمریکا

پس از آنکه مصاحبه خود را انجام دادید، افسر پرونده همانجا نتیجه را به شما اعلام می‌کند و یکی از سه حالت زیر برای شما اتفاق خواهد افتاد:

  • افسر درخواست ویزای شما را رد می‌کند که به این حالت ریفیوزی ویزای آمریکا گفته می‌شود. در چنین حالتی می‌توانید بعد از رفع اشکالات، مجددا برای ویزا درخواست دهید.
  • افسر با درخواست صدور ویزای شما موافقت می‌کند و پاسپورت شما را برای الصاق ویزا تحویل می‌گیرد. به چنین حالتی صدور ویزای تک ضرب گفته می‌شود. شما چند روز در آن کشور خارجی می‌مانید و پاسپورت خودتان را به همراه ویزا از پست تحویل می‌گیرد.
  • افسر تشخیص می‌دهد که پرونده شما نیاز به بررسی بیشتر توسط اداره‌های دیگر دارد. بنابراین پرونده شما وارد پروسه AP یا روند بررسی بیشتر خواهد شد. در چنین حالتی باید به ایران بازگردید و منتظر نتیجه باشید. در بیشتر موارد ویزا پس از چند هفته صادر می‌شود و می‌توانید از خدمات پیکاپ پاسپورت برای دریافت ویزا استفاده کنید. مهم‌ترین دلیل AP خدمت سربازی است که در بخش‌های بعد بیشتر توضیح خواهیم داد.

پیکاپ ویزا یا پاسپورت چیست؟

کارگزاران این موسسه پاسپورت شما را به خارج از کشور می‌برند و پس از چسبانده شدن ویزا بر روی آن، به شما بازمی‌گردانند. با استفاده از خدمت پیکاپ ویزا، در وقت و هزینه شما صرفه جویی خواهد شد. برای خواندن مطالب بیشتر، توصیه می‌کنیم مقاله را بخوانید.

بهترین سفارت برای گرفتن ویزای آمریکا

یکی دیگر از نگرانی های متقاضیان ایرانی ویزای آمریکا، انتخاب بهترین سفارت برای گرفتن ویزای آمریکا است. برای تعیین بهترین سفارت برای مصاحبه ویزای آمریکا باید به ابتدا به چند سوال مهم زیر پاسخ دهید.

زبان مصاحبه در سفارت امریکا چیست؟

 به دلیل اینکه آمریکا در ایران سفارت ندارد، وزارت خارجه این کشور سفارت‌های آمریکا در آنکارا و استانبول ترکیه، ایروان ارمنستان و ابوظبی و دبی امارات را به عنوان سفارت های جایگزین برای ایرانیان در نظر گرفته است.

این موضوع به آن معنی نیست که ایرانیان فقط باید به این سفارت ها مراجعه کنند، بلکه به این معنا است که در این سه سفارت مصاحبه ویزای آمریکا به زبان فارسی نیز انجام می‌شود؛ ولی اگر شما بخواهید به سفارت دیگری مثل سفارت آمریکا در عمان، گرجستان، پاکستان، باکو و… مراجعه کنید، باید مصاحبه خود را به زبان انگلیسی یا زبان محلی آن کشور انجام دهید.

 پس یکی از مهم‌ترین نکات در انتخاب بهترین سفارت برای گرفتن ویزای آمریکا، زبان مصاحبه در آن سفارت است.

اخذ وقت فوری سفارت آمریکا از کدام سفارت ممکن است؟

برخی از سفارت های آمریکا در منطقه دارای ظرفیت بیشتری برای مصاحبه هستند و دریافت وقت از اینگونه سفارت‌ها سریع تر است. در شرایط خاص مثل شیوع بیماری کرونا برخی سفارت های آمریکا در منطقه تعطیل شدند و به متقاضیان ویزای تحصیلی آمریکا توصیه شد که  را دریافت کنند.

بنابراین یکی دیگر از نکات مهم برای تعیین بهترین سفارت برای گرفتن ویزای آمریکا، مدت زمان انتظار برای دریافت وقت است. به همین دلیل برخی از ایرانی ها برای دریافت ویزای دانشجویی آمریکا، به سفارت آمریکا در عمان، گرجستان، تایلند و … نیز مراجعه می‌کنند. پس بهتر است قبل از انتخاب سفارت حتما با یک کارشناس مجرب مهاجرتی مشورت کنید.

سفر خارجی شما برای مراجعه به سفارت آمریکا چقدر راحت است؟

از آنجا که به منظور مراجعه به سفارت امریکا باید یک سفر خارجی انجام دهید. نزدیک بودن و راحتی سفر به آن کشور خارجی دارای اهمیت بسیار زیادی است و می‌تواند در انتخاب بهترین سفارت برای گرفتن ویزای آمریکا نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد. باید ابتدا پروازهای ایران به کشور مقصد خود را بررسی کنید و در نظر بگیرید که سفر به آن کشور خارجی نیاز به ویزا دارد یا خیر. مثلا برای رفتن به کشور ترکیه و ارمنستان نیاز به ویزا ندارید و تقریبا هر روز می‌توانید یک پرواز به مقصد این کشورها پیدا کنید. این قضیه هم می‌تواند نکته مهمی برای تصمیم‌گیری شما باشد.

برای انتخاب بهترین سفارت برای گرفتن ویزای آمریکا می‌توانید نکات گفته شده بالا را در نظر بگیرید یا برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله را بخوانید. اما هرگز فراموش نکنید که این مطالب جهت افزایش آگاهی شماست و نمی‌تواند جای مشاوره با کارشناس را بگیرید. شما نمی‌توانید برای انتخاب بهترین سفارت فقط به اطلاعات بالا یا توصیه افراد ویزا شده تکیه کنید. مشاوره با کارشناس برای انتخاب سفارت بسیار مهم است، چرا که او بنا به تجربه می‌داند که در حال حاضر کدام سفارت آمریکا روند بهتری برای صدور ویزای مورد نظر شما دارد و همین موضوع باعث می‌شود که شانس بیشتری برای دریافت ویزا داشته باشید.

خدمت سربازی و ویزای آمریکا

رفتن به خدمت سربازی نیز یک نوع رابطه با دولت ایران در نظر گرفته می‌شود. بنابراین ویزای آقایانی که به خدمت سربازی رفته‌اند، کمی دیرتر از آقایانی صادر می‌شود که از خدمت معاف هستند. همین موضوع باعث شده که عده‌ای شایعه کنند که با رفتن به خدمت سربازی، نمی‌توانید ویزای آمریکا بگیرید، که این حرف کاملا غلط است. هر سال عده زیادی از آقایانی که به خدمت سربازی رفته‌اند، ویزای آمریکا می‌گیرند و به این کشور مهاجرت می‌کنند. فقط با توجه به ارگانی که در آن خدمت سربازی را انجام داده‌اید، باید مشاوره مناسب دریافت کنید و کارهای مهاجرتی خود را زیر نظر کارشناسان مجرب انجام دهید.

دکمه بازگشت به بالا