گرانول EVA چیست؟

اتیلن وینیل استات (EVA)

پلیمر ترموپلاستیک اتیلن وینیل استات (EVA) که با نام پلی اتیلن وینیل استات (PEVA) نیز شناخته می شود، یک کوپلیمر از اتیلن و وینیل استات است و به علت خواص الاستیسسیته ای که دارد در تولید انواع چسب، کفش، پوشش‌ های صنعتی، لمینیت‌ ها و بسیاری از مواد دیگر کاربرد دارد. در این کوپلیمر، درصد وزنی وینیل استات معمولاً بین 10 تا 40 درصد متغیر است و بقیه آن اتیلن است. به طور کلی، سه نوع مختلف کوپلیمر EVA وجود دارد که از نظر محتوای وینیل استات (VA) و نحوه استفاده از مواد متفاوت هستند. هرچه محتوای وینیل استات بیشتر باشد، رزین EVA لاستیکی تر است.

امروزه کشورهای آسیایی با اختصاص دادن دو سوم کل تقاضای جهان به خود، بزرگترین مصرف‌ کننده EVA (اتیلن وینیل استات) در دنیا محسوب می‌ شوند. توسعه و رشد صنایع صادراتی به ویژه کفش و افزایش استانداردهای زندگی در این کشورها، سبب کاربرد روزافزون EVA در این منطقه شده است. به دلیل افزایش کارخانه‌ های کفش در بازار چین و هند، پیش‌ بینی می‌ شود این بازارها سهم بیشتری در مصرف EVA داشته باشند. از نظر تقاضا و مصرف EVA، آمریکای شمالی در رتبه دوم پس از آسیا قرار دارد. جالب است بدانید سرانه مصرف گرانول EVAبه ازای هر نفر در آسیا حدود نیم کیلوگرم است و کشورهای هند، اندونزی و ویتنام، پتانسیل بسیاری جهت افزایش تقاضا در آینده خواهند داشت.

گرانول EVA چیست؟

اتیلن وینیل استات یا EVA ، کوپلیمری است که از ترکیب اتیلن و وینیل استات ساخته شده است و در پوشش‌ های صنعتی و لمینیت‌ ها کاربرد دارد. همچنین، این کوپلیمر به دلیل انعطاف‌ پذیری و شفافیت بالا، در صنعت فیلم کاربردهای فراوانی دارد. کوپلیمر EVA از ۱۰ تا ۱۵ درصد مولی وینیل استات تشکیل شده است که به صورت یک استخلاف قطبی به اتیلن متصل می‌ شود. اگر در تولید EVA از درصد کمی وینیل استات استفاده شود، به دلیل غیر سمی بودن, در بسته‌ بندی مواد غذایی نیز می‌ توان از آن استفاده کرد.

این پلیمر از جهت انعطاف‌ پذیری و نرمی شبیه مواد الاستومر است، در حالی که از نظر قابلیت فرآوری به مواد ترمو پلاستیک شباهت دارد. EVA به دلیل انعطاف‌ پذیری بالا و نیز عدم وجود خطر نفوذ پلاستیسایزر به سطح, می‌ تواند جایگزین مناسبی برای PVC باشد.این پلیمر به دلیل دارا بودن خواص و ویژگی‌ هایی نظیر وزن پایین، بی‌ بو بودن، شکل‌ پذیری در قالب ، شفافیت بالا و قیمت پایین‌ تر در مقایسه با لاستیک‌ های طبیعی، کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد. فوم EVA مخفف فوم کوپلیمر اتیلن-وینیل استات(Ethylene vinyl acetate) است. این محصول به دلیل انعطاف‌پذیری بالا و مقاومت مناسب یکی از پرکاربردترین محصولات فومی و همچنین کفپوش‌های تاتامی در صنایع مختلف است.

EVA چیست؟ جنس EVA از چیست؟

اتیلن وینیل استات(EVA)‌ کوپلیمر اتیلن-وینیل استات است. درصد وزنی وینیل استات معمولاً بین ۱۰ تا ۴۰ درصد متغیر است و بقیه آن اتیلن است. سه نوع مختلف کوپلیمر EVA وجود دارد که از نظر محتوای وینیل استات (VA) و نحوه استفاده از مواد متفاوت است. کوپلیمر EVA که بر اساس نسبت کمی از VA تقریباً تا ۴ درصد است ممکن است به‌عنوان پلی اتیلن اصلاح شده با وینیل استات شناخته شود.

این یک کوپلیمر است و به‌عنوان یک ماده ترموپلاستیک پردازش می‌شود – درست مانند پلی اتیلن با چگالی کم – دارای برخی از خواص پلی اتیلن با چگالی کم است، اما براقیت بیشتری دارد(برای فیلم مفید است). همچنین دارای نرمی و انعطاف‌پذیری است. این ماده به‌طورکلی غیرسمی در نظر گرفته می‌شود. کوپلیمر EVA که بر روی نسبت متوسط ​​VA تقریباً ۴ تا ۳۰ است، به‌عنوان کوپلیمر ترموپلاستیک اتیلن وینیل استات نامیده می‌شود و یک ماده الاستومر ترموپلاستیک است. هر دو مواد EVA پر شده و پر نشده دارای خواص درجه حرارت پایین خوب و مقاوم هستند. مواد با تقریباً ۱۱ V VA به‌عنوان چسب‌های مذاب داغ استفاده می‌شوند. کوپلیمر EVA که بر اساس نسبت بالایی از VA بیش از ۶۰٪ است، لاستیک اتیلن وینیل استات نامیده می‌شود. EVA

یک پلیمر الاستومری است که موادی را تولید می‌کند که از نظر نرمی و انعطاف “شبیه لاستیک” هستند. این ماده دارای شفافیت و براقیت خوب، مقاومت در برابر ترک‌EVA چیست؟ جنس EVA از چیست؟  اتیلن وینیل استات(EVA)‌ کوپلیمر اتیلن وینیل استات است. درصد وزنی وینیل استات معمولاً بین ۱۰ تا ۴۰ درصد متغیر است و بقیه آن اتیلن است. سه نوع مختلف کوپلیمر EVA وجود دارد که از نظر محتوای وینیل استات (VA) و نحوه استفاده از مواد متفاوت است. کوپلیمر EVA که بر اساس نسبت کمی از VA تقریباً تا ۴ درصد است ممکن است به‌عنوان پلی اتیلن اصلاح شده با وینیل استات شناخته شود.

این یک کوپلیمر است و به‌عنوان یک ماده ترموپلاستیک پردازش می‌شود – درست مانند پلی اتیلن با چگالی کم – دارای برخی از خواص پلی اتیلن با چگالی کم است، اما براقیت بیشتری دارد(برای فیلم مفید است). همچنین دارای نرمی و انعطاف‌پذیری است. این ماده به‌طورکلی غیرسمی در نظر گرفته می‌شود. کوپلیمر EVA که بر روی نسبت متوسط ​​VA تقریباً ۴ تا ۳۰ است، به‌عنوان کوپلیمر ترموپلاستیک اتیلن وینیل استات نامیده می‌شود و یک ماده الاستومر ترموپلاستیک است.

هر دو مواد EVA پر شده و پر نشده دارای خواص درجه حرارت پایین خوب و مقاوم هستند. مواد با تقریباً ۱۱ V VA به‌عنوان چسب‌های مذاب داغ استفاده می‌شوند. کوپلیمر EVA که بر اساس نسبت بالایی از VA بیش از ۶۰٪ است، لاستیک اتیلن وینیل استات نامیده می‌شود. EVA یک پلیمر الاستومری است که موادی را تولید می‌کند که از نظر نرمی و انعطاف “شبیه لاستیک” هستند. این ماده دارای شفافیت و براقیت خوب، مقاومت در برابر ترک‌خوردگی، خواص ضد آب و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش است.خوردگی، خواص ضد آب و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش است.

درباره فوم EVA(فومی ای وی ای) و ساختار آن

ورق فوم EVA یکی از محصولات مفید و پرمصرف در صنایع مختلف است. که از واکنش کوپلیمریزاسیون دو ماده اتیلن و وینیل استات تهیه می‌شود. در تولید مصنوعات گردشگری مانند تجهیزات کمپینگ و کوهنوردی، کاربرد گرانول EVA  برای افزایش ویژگی‌های مقاومت به شرایط محیطی به چشم می‌خورد  .  این محصول پلیمری دارای ساختار سلولی بسته است و عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد. ساختار فوم EVA به‌گونه‌ای است که در برابر رطوبت و آب مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. دوام این ماده پلیمری بسیار بالاست و در مقابل حرارت نیز یک عایق مناسب محسوب می‌شود.

فوم EVA یک ماده پلیمری گرمانرم است و به همین جهت در بسیاری از کالاها نظیر: کف‌پوش‌های فومی، انواع کفش، تجهیزات ورزشی، وسایل ارتوپدی و به عنوان عایق سرما و گرما مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساختار اغلب فوم‌های EVA موجود در بازار دارای ۱۰ تا ۴۰ درصد اتیلن وینیل استات (EVA) است، و سایر مواد ترکیبی آن را پلی اتیلن تشکیل می‌دهد. درصد میزان ترکیبات موجود در ساختار فوم، موجب تغییر در انعطاف‌پذیری، تراکم، سختی، رنگ و سایر ویژگی‌های محصول می‌شود. قیمت فوم EVA را می توانید از همکاران واحد فروش درخواست داشته باشید.

چگونگی تولید فوم از جنس EVA

تولید فوم از جنس EVA در مراحل مختلفی انجام می‌شود. مواد پلیمری موجود در فوم: EVA و یا پلی اتیلن و یا ترکیب EVA و پلی اتیلن است که با پرکننده های نظیر پودر تالک و یا کربنات کلسیم، و دیگر مواد ترکیب شده و ترکیبات موجود در فوم را تشکیل می‌دهند. در ادامه برای تنوع رنگ محصول از رنگ های مختلف استفاده می‌شد. مرحله بعدی تولیدکننده فوم EVA، برای مقاوم نمودن محصول در برابر حرارت و آتش مواد افزودنی به ترکیب اصلی اضافه می‌شود. پس از آماده‌سازی مواد اولیه نوبت به ترکیب‌کردن آنها می‌رسد که توسط ماشین‌آلات صورت می‌گیرد. مواد باحرارت و فشار درون میکسر ترکیب می‌شوند. تولید ورق‌های فوم توسط دستگاه های حرارت تولید فوم انجام می‌گیرد. در این مرحله دما دستگاه‌ها باید توسط تکنسین‌های ماهر به‌خوبی تنظیم شود تا ورق‌های فوم از ضخامت مناسبی برخوردار باشند.

دکمه بازگشت به بالا