بین الملل

چاد در کودتای نیجر مداخله نمی‌کند

وزیر دفاع چاد گفت که این کشور واقع در مرکز آفریقا در کودتایی که در نیجر رخ داده، دخالتی نمی‌کند.

به گزارش باراناخبر، به نقل از شبکه خبری تی.آر.تی، ژنرال عبدالکریم داوود، وزیر دفاع چاد در جریان سخنرانی تلویزیونی و درحالی این اظهارات را مطرح کرد که بلوک اکوواس گفته برنامه‌ای احتمالی را برای برگرداندن محمد بازوم، رئیس جمهوری برکنار شده نیجر ارائه کرده است.

“عبدالفاتو موسی”، کمیسیونر اکوواس نیز گفت: تمامی عناصر و مولفه‌هایی که برای هر مداخله‌ای احتمالی در نظر گرفته می‌شوند شامل منابع مورد نیاز و نحوه و زمان استقرار نیرو، بررسی شده‌اند.

وی ادامه داد: ما به دنبال کارایی دیپلماسی هستیم و می‌خواهیم این پیام به صورت واضح و شفافی به حاکمان نظامی در نیجر منتقل شود که ما به آنها هر فرصتی می‌دهیم تا از آنچه انجام داده‌اند، برگردند.

روسای ستاد کشورهای حوزه اکوواس پس از آن دست به اقدام زده‌اند که هیاتی از این بلوک در بازگرداندن قدرت به بازوم شکست خورده و کودتاچیان همکاری نظامی با فرانسه را نیز متوقف کردند.

در این میان، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده که این کشور برخی از برنامه‌های کمک‌رسان خود به دولت نیجر را تعلیق کرده است.

این دیپلمات ارشد آمریکایی در بیانیه‌ای بدون اشاره به جزئیات درباره این برنامه‌ها گفت: دولت واشنگتن در حال تعلیق برخی از کمک‌های قطعی خارجی به نفع دولت نیجر است. البته ارسال کمک‌های مربوط به غذا و نجات ادامه می‌یابد و آمریکا هنوز عملیات دیپلماتیک و امنیتی خود را برای حفاظت از پرسنلش در این کشور آفریقایی انجام خواهد داد.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا