اقتصادیعمومیکسب و کار برتر ایرانی

پودر تالک ضرر دارد

پودر تالک چیست؟

تالک به طور طبیعی یک ماده معدنی بوده و ترکیبی از سیلیکات منیزیم، اکسیژن و هیدروژن است. تالک یا سیلیکات منیزیم آبدار، ﻧﺮمﺗﺮﯾﻦ ﻣﺎده ﻣﻌﺪﻧﯽ است که تاکنون شناخته شده است. این پودر قابلیت جذب رطوبت، روغن‌ها و عطر‌ها را دارد و به عنوان روانساز و همچنین ماده قابض در محصولات مورد استفاده برای پوست به کار می‌رود.

آیا استفاده از پودر تالک برای کودک ضرر دارد؟

پودر تالک تولید: استفاده مستقیم از این پودر، برای بچه‌ها توصیه نمی‌شود، زیرا پودر تالک حاوی مواد و افزودنی‌هایی است که باعث تشدید التهاب می‌شود. صدور مجوز‌های بهداشتی فرآورده‌های پودری حاوی پودر تالک، برای کودکان زیر سه سال ممنوع شده است.
در واقع هنگامی که شما از پودر بچه برای نوزاد خود استفاده می‌کنید، همراه با بوی دوست داشتنی آن، ذرات بسیار ریزی آزاد می‌شود که می‌تواند به راحتی توسط کودک شما استنشاق شود و خطر ابتلا به مشکلات ریوی و تنفسی، در کودکانی که نارس به دنیا آمده‌اند، یا بیماری‌های تنفسی مکرر دارند و یا با بیماری قلبی مادرزادی متولد شده‌اند را زیادتر می‌کند. به همین دلیل استفاده از پودر بچه برای نوزادان توصیه نمی‌شود. همچنین اتلین اکسید موجود در پودر بچه که بی رنگ است و بوی دلپذیری دارد، می‌تواند عاملی برای سرطان یا عقیم سازی باشد.

موارد استفاده از پودر تالک چیست؟

چگونه پودر تالک به عنوان یک ضد عرق عمل میکند؟

تالک به عنوان ماده اصلی کربنات کلسیم کوتد شده بسیاری از محصولات آرایشی استفاده‌ می‌شود. ذرات بسیار ریز در این پودر به سهولت به پوست می‌چسبد، اما به آسانی قابل شستشو است. نرمی تالک اجازه می‌دهد تا بدون ایجاد خراش بر روی پوست قرار گرفته و پاک شود. تالک دارای قابلیت جذب چربی و عرق پوست انسان را دارد. ویژگی‌های تالک مانند توانایی در جذب رطوبت، معطر بودن، چسبیدن به پوست، روان کننده و ایجاد اثر قابض در تماس با پوست انسان، آن را به یک عنصر مهم در بسیاری از ضد عرق‌ها تبدیل نموده است.

عوارض استفاده از پودر تالک در نوزادان و کودکان چیست؟

  •  و بیماری‌های تنفسی
  • خشک شدن غشاهای مخاطی
  • التهاب سینه نوزاد
  • استفاده اندک از پودر بچه می‌تواند ریه‌های نوزادانی که از بیماری قلبی و ریوی رنج می‌برند را تحریک کند (به ویژه کودکان گروه پر خطر، شامل ، نوزادان با بیماری مادرزادی قلبی، و نوزادانی که بیماری تنفسی مکرر داشته‌اند).

نحوه استفاده از پودر تالک چگونه است؟

در شرایطی که مجبور به استفاده از این پودر برای کودک خود شدید، ابتدا به دور از کودک، پودر را بر روی دست خود بریزید و بعد آن را به پوست نوزاد خود نتقل کنید. این پودر را به طور مستقیم بر روی  و یا در نزدیکی کودک خود، پودر را بر روی دستان خود نریزید، زیرا ابری از پودر ایجاد می‌شود و کودک آن را استنشاق می‌کند. همچنین قوطی پودر را دور از دسترس کودک نگه دارید.

برای جلوگیری از تحریک پوست بدن کودک، اجازه ندهید پودر روی پوستش تجمع کند. در هر تعویض پوشک، لازم است حتماً پودر را از پاهای کودک به خوبی بشویید. ظرف حاوی پودر را در جای مناسبی نگهداری کنید تا نوزادان و کودکان به راحتی ذرات آن را استنشاق نکنند.

 

سعی کنید از پودرهای بچه مبتنی بر آرد ذرت استفاده کنید و مطمئن شوید که پودر حاوی فتالات یا تالک نمی‌باشد. هرگز اجازه ندهید، پودر پس از حمام روی بدن نوزادتان تجمع یابد. همچنین به یاد داشته باشید که پس از هر بار لازم نیست از پودر استفاده کنید.

به جای پودر تالک برای کودک، از چه پودری استفاده کنیم؟

اکثر پودرهای بچه مبتنی بر پودر تالک بوده و از این رو، ذرات آن به راحتی قابل استنشاق هستند. پودرهای بچه مبتنی بر تالک، شامل ذرات بسیار ریزی از مواد معدنی تالک بوده و استنشاق این پودرها برای نوزاد بسیار بد است. با این وجود، برخی از پودرهای بچه مبتنی بر آرد ذرت هستند و اگر به اندازه کافی و با دقت استفاده شوند، امن می‌باشند. پودرهای بچه مبتنی بر آرد ذرت دارای ذرات بزرگ‌تری هستند و در نتیجه کمتر توسط نوزاد استنشاق می‌شوند.

سخن آخر ستاره با پدر و مادرها

استفاده از پودر بچه برای کودکان می‌تواند مشکلاتی به وجود آورد، اما این مشکلات به دلیل اثر خود پودر روی پوست بچه‌ها نیست و دلیل اصلی آن وارد شدن ذرات آن به درون سیستم تنفسی و ریهٔ کودکان است. حال بهترین جایگزین برای استفاده نوزادان ژل مواد نفتی می‌باشد که برای بهبود زخم و جراحت آنها بسیار موثر است. افراد بزرگسال نیز می‌توانند از محصولات ایمن‌تری چون پودرهای بچه مبتنی بر نشاسته دانه‌ها (ذرت) استفاده کنند.

بسیاری از مادران از پودر بچه برای تسکین پوست پس از تعویض پوشک استفاده می‌کنند. همیشه بهتر است پس از هر بار تعویض پوشک، پوست نوزاد را خوب خشک کنید. جوش پوشک زمانی پدید می‌آید که پوشک خیس مدت زمان زیادی با پوست در تماس باشد، بنابراین با رعایت نکات و موارد بهداشتی می‌توانید از جلوگیری کنید.

 

چندسالیست استفاده از دمنوش لاغری رواج پیدا کرده، اگر شما هم اضافه وزن دارید، حتما به مصرف دمنوش‌­های لاغری فکر کردید. دمنوش لاغری سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد، درنتیجه کالری‌های دریافتی شما سریع‌تر مصرف می‌شود و انرژی حاصل از آن به چربی سوزی کمک می‌کند. وجود فیبر بالا در این دمنوش‌ها هم به کاهش اشتها کمک می‌کند. با کاهش اشتها و سوزاندن سریع کالری به طور خودکار وزن بدن کاهش پیدا می کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

بر اساس رای 2 نفر از بازدید کنندگان

دکمه بازگشت به بالا