بین الملل

پروژه مرکز نمایش‌های آئینی صبا پس از 15 سال به ایستگاه پایانی نزدیک شد

پروژه عظیم و شاخص مرکز نمایش‌های آئینی صبا پس از گذشت 15 سال از کلنگ‌زنی این پروژه احیاء و به مراحل پایانی خود برای بهره‌برداری نزدیک می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، احمد همتی معاون اجتماعی و فرهنگی سازمان بازرسی گفت: مرکز نمایش‌های آئینی صبا یکی از پروژه‌های نیمه تمام فرهنگی-هنری شهر تهران است که در سال ۱۳۸۲ و به منظور توسعه و اعتلای هنر‌های نمایشی سنتی و مدرن و با استفاده از تکنولوژی‌های نوین که برخی از آن‌ها امروز نیز در سالن‌های نمایش تهران وجود ندارد توسط یکی از معماران برجسته ایرانی (مهندس فرهاد احمدی) طراحی شده است.

همتی اظهار کرد: پروژه فرهنگی هنری صبا دارای کیفیت معماری و فضایی بالایی است، به طوری که در صورت افتتاح به یکی از فضا‌های با ارزش و ماندگار شهر تهران در حوزه فرهنگی- هنری و یکی از مراکز مهم هنر‌های نمایشی در ایران تبدیل خواهد شد.

وی افزود: مرکز نمایش‌های آیینی صبا دارای حدود ۶۰۰۰ مترمربع زیربنا و دارای سالن‌های نمایش، پلاتو تمرین تئاتر، سالن تئاتر روحوضی، سالن تئاتر رو باز و … است که عمده این مجموعه در زیر سطح زمین ساخته شده تا سطح زمین به صورت فضای باز و در ارتفاع طبیعی تبدیل به باغ و فضای سبز شود و به عنوان فضایی همگانی در اختیار شهروندان باشد.

همتی با بیان اینکه پروژه مشارکتی باغ صبا از سال ۱۳۸۴ توسط شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی شهرداری تهران از شهرداری منطقه ۷ مجوز دریافت می‌کند و از سال ۱۳۸۷ کلنگ آن بر زمین زده می‌شود، تصریح کرد: پس از این تاریخ برای تامین منابع پروژه با سرمایه‌گذار بخش خصوصی قراردادی منعقد می‌شود، اما از سال ۹۵ تا کنون به دلیل بروز اختلافات قراردادی و عدم تامین منابع مالی توسط شریک سرمایه گذار، پروژه آئینی صبا با بیش از ۷۰ درصد پیشرفت در کار همچنان متوقف مانده است.

معاون سازمان بازرسی اعلام کرد: طبق تفاهم نامه سال ۱۴۰۱ بین شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی و سرمایه گذار قرار شد هزینه‌های قسمت زیر ساخت و تجاری که حدود سی میلیارد تومان است توسط سرمایه گذار (فرهنگ مظفر) و هزینه قسمت فرهنگی که حدود صد میلیارد تومان پیش بینی شده از طریق شهرداری و شرکت توسعه فضا‌های فرهنگی تامین و طبق نظر کمسیون ماده ۳۸ در حساب طرفین لحاظ شود.

وی اضافه کرد: با رفع اختلافات سرمایه‌گذار و شرکا و تامین اعتیار مورد نیاز، مقرر شده است تا بخش مربوط به سالن اصلی پروژه تا دهه مبارک فجر به بهره‌برداری برسد.

لازم به ذکر است مرکز نمایش‌های آئینی صبا در منطقه ۷ شهرداری، خیابان شریعتی، سه‌راه پلیس واقع شده است و در صورت بهره‌برداری می‌تواند به یکی از ابَر پروژه‌های شاخص فرهنگی پایتخت و پروژه‌ای کم‌نظیر در خاورمیانه تبدیل شود.

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا