بین الملل

واشنگتن پست: نتانیاهو بزرگترین تهدید علیه امنیت اسرائیل است

روزنامه واشنگتن پست نوشت که نخست وزیر رژیم صهیونیستی بزرگترین تهدید علیه امنیت این رژیم است.

به گزارش باراناخبر، ماکس بوکس، تحلیل‌نویس در مقاله‌ای برای روزنامه واشنگتن پست نوشت: حتی قبل از روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا من گفتم که وی اولین تهدید علیه امنیت آمریکا است. من امروز نیز اطمینان دارم که اولین تهدید علیه امنیت رژیم صهیونیستی از جانب فردی شبیه ترامپ است؛ یعنی بنیامین نتانیاهو.

به نظر می‌رسد نتانیاهو توجهی به این مساله ندارد که سیاست‌هایش «دموکراسی» در اراضی اشغالی را از بین می‌برد و خطری علیه روابط مستحکم این رژیم با آمریکا است و چه بسا شعله انتفاضه سوم میان فلسطینی‌های کرانه باختری را برافروزد.

نتانیاهو نیز مثل ترامپ تنها به حفظ قدرت و سیاست‌های افراطی خود توجه می‌کند. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که دوست واقعی اشغالگران است، تلاش کرد به نتانیاهو هشدار داده و او را از این روش ویرانگر منحرف کند؛ اما نتیجه‌ای نداشت.

جو بایدن هفته گذشته با نتانیاهو گفت‌وگوی تلفنی داشت و برای اولین بار از او برای سفر به کاخ سفید دعوت کرد. بایدن کابینه نتانیاهو را یکی از تندروترین کابینه‌های رژیم صهیونیستی دانست. دعوت بایدن از نتانیاهو برای سفر به کاخ سفید اقدامی در راستای آشتی دو طرف بود که موجب خشم احزاب مخالف ان رژیم شد؛ اما اختلافات میان دو طرف همچنان ادامه دارند. چراکه کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن به نتانیاهو درباره سرانجام اتخاذ اقدامات یک جانبه برای گسترش شهرک سازی در کرانه باختری هشدار داده و بر اهمیت دستیابی به یک توافق گسترده قبل از انجام اصلاحات قضایی تأکید کرد. در مقایسه با بیانیه کاخ سفید، در بیانیه کابینه رژیم صهیونیستی تأکید شد که مکالمه تلفنی بایدن و نتانیاهو شامل مسائل مربوط به خود نتانیاهو، ایران و «تروریسم» بود.

خشم کاخ سفید از پیام‌های فریبنده نتانیاهو باعث شد تا بایدن توماس فریدمن، خبرنگار نیویورک تایمز را به کاخ سفید دعوت کند و از او بخواهد موضع بایدن را برای اسرائیلی‌ها توضیح بدهد. به گفته فریدمن موضع بایدن این است که نتانیاهو نباید اصلاحات قضایی را بدون توافق ملی تصویب کند. متأسفانه پیام بایدن از طریق جمهوری‌خواهانی که دوستدار نتانیاهو هستند، مخدوش شد. آنها بایدن را متهم کردند که ضد رژیم صهیونیستی است.

به نظر می‌رسد جمهوری‌خواهان مایل به حمایت از حمله نتانیاهو به «دموکراسی رژیم صهیونیستی» با همان روشی هستند که ترامپ به دموکراسی آمریکا حمله کرده بود. همچنین به نتانیاهو و ترامپ در پرونده‌های جنایی اتهاماتی وارد شده است. پیگرد نتانیاهو همچنان ادامه دارد؛ اما پرونده‌های جنایی ترامپ به زودی مطرح می‌شود. شاید به عقیده نتانیاهو او نیازی ندارد که به حرف‌های رئیس جمهور دموکرات آمریکا گوش بدهد چرا که جمهوری‌خواهان حمایت گسترده‌ای از وی به عمل می‌آورند.

نتانیاهو اصلاحات قضایی را در بهار به تعلیق درآورده بود؛ اما مجددا برای تصویب در کنست درحال بررسی است. این اصلاحات به رغم اعتراضات گسترده و تهدیدات سربازان ذخیره ارتش برای تعلیق خدمت نظامی در جلسه اول کنست تصویب شد.

تندروهای کابینه رژیم صهیونیستی از دادگاه‌های این رژیم به خشم آمده‌اند چرا که این دادگاه‌ها تصمیم گرفتند که یهودیان ارتدوکس را از خدمت نظامی معاف نکرده و برای شهرک‌سازی غیرقانونی در کرانه و ممانعت از تعیین یک وزیر تندرو در دولت نتانیاهو وارد مداخله شوند.

به زودی نتانیاهو و هم‌پیمانان تندرو وی می‌توانند قوانینی را تصویب کنند که نه تنها بر «دموکراسی در اراضی اشغالی» تأثیر خواهد داشت بلکه بر امنیت این رژیم نیز تأثیر می‌گذارد. ماه میلادی گذشته بتسلئیل اسموتریچ، وزیر دارایی کابینه خواهان گسترش شهرک سازی در کرانه باختری و الحاق کامل آن شد. وی همان کسی است که اوایل سال میلادی کنونی گفته بود چیزی به اسم ملت فلسطین و تاریخ فلسطین و زبان فلسطینی وجود ندارد. وی بعد از کشتار حواره گفت که باید این شهرک محو شود. هدف اسموتریچ این است که تعداد شهرک نشینان در کرانه باختری را از نیم میلیون به یک میلیون افزایش دهد که این مساله موجب وخامت وضعیت امنیتی می‌شود.

بعد از گذشت ۳۰ سال از توافق‌های اسلو فلسطینی‌ها امید خود را به تشکیل کشور از دست داده‌اند. در غزه حماس قدرت را در دست دارد و در کرانه باختری تشکیلات خودگردان فلسطین با ریاست محمود عباس ۸۷ ساله که از حدود ۱۸ سال پیش همچنان در این منطقه حکمرانی می‌کند و بایدن در مقایسه با او یک جوان محسوب می‌شود. تشکیلات خودگردان فلسطین به دلیل عملیات‌های یورش مکرر به شهرهای فلسطینی و نیاز نیروهای امنیتی وابسته به تشکیلات خودگردان فلسطین به مجوز اسرائیل ضعیف شده است. افراد مسلح برای پر کردن این خلأ امنیتی به ویژه در شهرهای شمال کرانه باختری مثل جنین تلاش می‌کنند.

عملیات رژیم صهیونیستی در سوم و چهارم ژوئیه در جنین منجر به شهادت ۱۲ فلسطینی و یک سرباز اسرائیلی شد. یک مسؤول امنیتی آمریکایی به این نویسنده گفت، موفقیت عملیات جنین در گرو دو مساله بود. اول ورود نیروهای امنیتی فلسطین به جنین و دوم توقف خشونت شهرک نشینان. زمانی که خشونت شهرک‌نشینان متوقف شود همه چیز ممکن است. در زمانی که این خشونت‌ها متوقف نشده است اتخاذ اقدامات امنیتی واقعی ممکن نیست. به رغم تعهد دولت نتانیاهو بعد از عملیات جنین به حمایت از تشکیلات خودگردان فلسطین، اما فرصت توقف خشونت شهرک نشینان در کابینه که تعدادی از اعضای آن از رهبران شهرک نشینان هستند، وجود ندارد. چاک فرلیچ، معاون مشاور سابق امنیت داخلی رژیم صهیونیستی گفت: مشکل استراتژیکی که اسرائیل با آن مواجه است، عدم وجود یک استراتژی درباره کرانه باختری و فلسطینی‌ها است. 

به رغم دستاوردهای صهیونیست‌ها در ۷۵ سال گذشته، اما با یک معضل بسیار نگران کننده مواجه هستند که در روزهایی که کسانی مثل دیوید بن گوریون و گلدن مائیر در اراضی اشغالی حکمرانی می‌کردند، این معضل وجود نداشت و به ذهن کسی نمی‌رسید. این معضل این است زمانی که خطرناک‌ترین تهدید علیه یک نظام از سوی رهبران آن باشد چه باید کرد. بایدن تلاش می‌کند نتانیاهو را بر سر عقل بیاورد؛ اما او به حرف‌های بایدن گوش نمی‌دهد. احتمالا فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها بهای سنگین سیاست‌های توهمی و ویرانگر نتانیاهو را بپردازند.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا