بین الملل

همدستی «جبهه النصره» و قسد در دیرالزور/ آغاز عملیات نظامی برای مقابله با طوایف شرق فرات

منابع ویژه در ادلب به «اسپوتنیک» فاش کردند که به اصطلاح ابومحمد الجولانی، رهبر «هیئت تحریر الشام»، جبهه فعلی سازمان تروریستی «جبهه النصره» در ادلب، اخیرا نشست اضطراری را با سران این گروه درباره وقوع درگیری بین نیروهای طوایف عرب و شبه نظامیان «قسد» وفادار به ارتش آمریکا در تعدادی از محورها در حومه دیرالزور در شرق سوریه برگزار کرد.

به گزارش باراناخبر، این منابع افزودند که الجولانی از رهبران خود خواسته است تا علاوه بر ارسال پشتیبانی تسلیحاتی که شامل موشک‌های ضد تانک می‌شود، نیروهای کمکی نظامی زبده را برای کمک به نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) شامل تک تیراندازان و افراد مسلح با تجربه رزمی بالا در جنگ خیابانی بفرستند.

این منابع افزودند که الجولانی حمایت خود را با همتایان خود در قسد (SDF) هماهنگ کرده و عملا بلافاصله شروع به اعزام نیروهای کمکی کرد، به طوریکه برخی کاروان‌های فردی شبانه از طریق جاده‌های فرعی از حومه ادلب حرکت و از حومه حلب عبور کردند و به یکی از نقاط متعلق به شبه نظامیان «SDF» در حومه حسکه رسیدند و قرار است بعداً به حومه دیرالزور منتقل شوند تا در کنار شبه نظامیان قسد در جنگ با نیروهای عشایر عرب آنجا بجنگند.

از سوی دیگر، المیادین گزارش داد، نیروهای دموکراتیک سوریه منع آمد و شد در دیرالزور را اعلام کردند که از ساعت پنج بامداد امروز، شنبه آغاز شده و به مدت ۴۸ ساعت ادامه دارد.

خبرنگار المیادین گزارش داد که نیروهای دموکراتیک سوریه در آستانه آغاز عملیات نظامی برای مقابله با طایفه‌های شرق فرات هستند در حالیکه گزارش شده شهر البصیره در حومه شرقی دیرالزور را با توپخانه و موشک هدف قرار داده است.

پیش از این، نیروهای دموکراتیک سوریه پس از شکست‌های خود در حومه شرقی استان دیر الزور، در حومه این استان شرقی سوریه منع رفت و آمد اعلام کردند.

نیروهای دموکراتیک سوریه در بیانیه‌ای مدعی شدند، با توجه به شرایط امنیتی که روستاهای شرق دیرالزور شاهد آن هستند و به دلیل بهره برداری گروه‌های مسلح از جمله سازمان داعش برای ایجاد فتنه در منطقه، شورای نظامی دیرالزور و نیروهای امنیت داخلی از منع آمد و شد در استان دیرالزور خبر دادند.

در این بیانیه آمده است که منع رفت و آمد از ساعت پنج صبح امروز، شنبه آغاز و به مدت ۴۸ ساعت ادامه دارد.

در این بیانیه ادعا شده است که نیروهای SDF به دنبال محافظت از جان و مال غیرنظامیان در برابر خرابکاری‌های گروه‌های مسلح و جلوگیری از مخفی شدن این گروه‌ها در میان غیرنظامیان هستند.

این در حالی است که منابع محلی از شمال دیرالزور تاکید کردند که مبارزان عشایر عرب کنترل تمام شهرک‌های الباغوز، البصیر و الشحیل را به دست گرفته‌اند. امروز منابعی در شرق سوریه به المیادین گزارش دادند که مبارزان عشایر پس از عقب نشینی نیروهای «دیرالزور» از آنجا، کنترل کل شهرک هجین در حومه شرقی دیرالزور را نیز به دست گرفتند.

منابعی از شمال دیرالزور با بیان اینکه مبارزان عشایری کنترل جاده منتهی به میدان نفتی العمر را که بزرگترین پایگاه آمریکایی محسوب می‌شود، به دست گرفتند، افزودند: قبایل تمام خط رودخانه مقابل نقاط ارتش سوریه را در حومه دیر الزور در کنترل خود گرفتند.

همدستی «جبهه النصره» و قسد در دیرالزور/ آغاز عملیات نظامی برای مقابله با طوایف شرق فرات

این منابع خاطرنشان کردند: منطقه تحت کنترل از شمال دیرالزور تا مرز عراق در مقابل البوکمال در شرق امتداد دارد.

این منابع تأیید کردند که «نیروهای قسد» از روستاهای الجرضی، السوسه و الحوائج در حومه شرقی دیرالزور عقب نشینی کردند، در حالی که کلیپ‌های ویدیویی منتشر شده توسط خبرنگاران در شبکه‌های اجتماعی، شبه نظامیان عشایر عرب را در این روستاها نشان می‌داد.

روستاها و شهرک‌های حومه شرقی و شمالی دیرالزور در طول شب گذشته شاهد درگیری‌های شدید بین طوایف عرب و «شورای نظامی دیرالزور» از یک سو و شبه‌نظامیان قسد از سوی دیگر، در تلاش قسد برای کنترل بر کل دیرالزور و پایان دادن به حضور مسلحانه عشایر عرب بود.

این درگیری‌ها منجر به کنترل قسد بر چندین روستا در حومه شمالی دیرالزور شد. این پس از آن بود نیروهای قسد نیروهای کمکی بیشتر از حسکه، منبج، رقه و عین العرب با پشتیبانی سلاح‌های سنگین، موشک‌اندازها و تانک‌ها برای تصرف روستاهای أبریهه، العزبه، الربیضه و الضمان، قبل از عقب نشینی از الضمان، تحت فشار حملات عشایر عرب با خود آورده بودند.

در مورد خط حومه شرقی، رزمندگان طوایف عرب توانستند چندین روستا، شهرک و نقطه را تحت کنترل بگیرند و پس از عقب نشینی قسد، تعدادی خودروی زرهی، خودرو، سلاح و مهمات را مصادره کردند. بخش دیگر نیز از قسد جدا شده و تسلیم نیروهای طوایف عرب شدند.

عشایر علاوه بر عقب نشینی کامل شبه نظامیان دموکراتیک سوریه از شهر الباغوز، مقر پلیس نظامی در غرانیج، ایست بازرسی المقصم در شهر الطیانه و مرکز آسایش در ذیبان را به دست گرفتند. نیروهای عشایر به آنها مهلت دادند تا شهر را ترک کنند و در عین حال حمله گسترده نیروهای قسد به سمت شهر البصیره را دفع کردند.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا