هشدارهای مهم برای ایمنی مدارس/ ممنوعیت برگزاری کلاس در زیرزمین

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران همزمان با بازگشایی مدارس، توصیه‌ها و هشدارهایی را برای ارتقای ایمنی دانش‌آموزان و محیط‌های آموزشی ارائه کرد.

سید جلال ملکی در گفت‌وگو با باراناخبر، با اشاره به بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی اظهارکرد: همه‌ساله با بازگشایی مدارس، موضوع ایمنی این مراکز و افراد حاضر در آن به عنوان دغدغه‌ای جدی مطرح می‌شود. در همین راستا میز کارشناسان سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران در طول سال اقدام به بازدید از مدارس و مراکز آموزشی کرده و موارد نقض ایمنی و اقدامات لازم برای ارتقاء ایمنی را به مسئولان و متصدیان آن ارائه می‌دهند. همچنین این آمادگی را نیز اعلام می‌کنند که امکان آموزش اصول ایمنی و اطفاء حریق را به دانش‌آموزان و پرسنل مدارس دارند.

وی با بیان اینکه ایمنی در محیط‌های تجمعی اصلی بسیار مهم است، گفت: اماکن تجمعی همواره از پتانسیل بالایی برای حادثه‌ساز شدن برخوردار هستند. هرچه جمعیت حاضر در محل بیشتر یا سن افراد حاضر در آن کمتر باشد ریسک خطر و احتمال صدمات جانی هم بیشتر است به همین دلیل نیز اماکن آموزشی به‌ویژه مدارس ابتدایی و مهدهای کودک از جمله نقاطی هستند که همواره در معرض خطرات مختلف قراردارند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه کودکان و اطفال به تنهایی از عهده تامین ایمنی خود بر نمی‌آیند، گفت:‌ در همین راستا نیز مسئولان و مدیران مجموعه وظیفه دارند که با اتخاذ تدابیر خاص، محلی ایمن و عاری از خطر را برای آنان فراهم کرده و زمینه رشد و پرورش آینده سازان مملکت را فراهم کنند. در چنین وضعیتی، هم خاطر والدین و هم وجدان مسئولان در قبال انجام صحیح وظایف آسوده خواهد بود.

ملکی با بیان اینکه هنوز خاطره تلخ آتش‌سوزی مدرسه در شین آباد و همچنین مدرسه‌ای در زاهدان از اذهان پاک نشده است، گفت: مدیران و متولیان هر مجموعه از جمله مدارس باید بدانند که مسئولیت هر حادثه و اتفاقی که در آن محل رخ دهد با آنان بوده و باید پاسخگو باشند و قطعاً این نکته را نیز می‌دانند که همیشه پیشگیری بهتر و موثرتر از درمان است.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه ایمنی در مدارس را به می‌توان به چهار بخش تقسیم کرد، گفت: بخش اول اصول ایمنی در ساختمان است. در همین راستا مصالح بکار رفته در ساختمان مدارس باید از انواع مقاوم در برابر شعله و حرارت باشد و تمام طبقات نیز باید دارای راه پله‌ها و مسیرهای خروجی متناسب با جمعیت حاضر در ساختمان باشد، این امر سبب می‌شود تا امکان تخلیه اضطراری همه حاضران در زمان کوتاه میسر شود.

وی با تاکید بر اینکه بخش های پرخطری مانند موتورخانه، آزمایشگاه، آشپزخانه، کارگاه، انبار و… باید از بخش‌های آموزشی مجزا بوده ودرصورت امکان درخارج از ساختمان اصلی قرار بگیرد، گفت: مصالح بکار رفته در نازک کاری هم باید از انواع غیرقابل اشتعال مانند گچ یا کاشی باشد و از بکار بردن مصالح قابل اشتعال مانند تخته و موکت در محیط‌های آموزشی خودداری شود.

ضرورت طبقه‌بندی کلاس‌های درس و قرارگیری کلاس اولی‌ها در طبقه همکف

ملکی ادامه داد:‌ همچنین طبقه‌بندی کلاس‌های درس دانش‌آموزان در مدارس هم باید به گونه‌ای باشد که مقاطع کلاس اول و دوم در طبقه همکف بوده و سایر مقاطع در طبقات بالاتر حاضر شوند. لازم است از برگزاری کلاس در طبقات منفی نیز به جد خودداری شود. نکته مورد تاکید دیگر این است که سالن‌های همایش و نمازخانه ها باید دارای چندین در خروجی بوده و در طول برگزاری مراسم همواره باز باشد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با تاکید بر اینکه تمام پله‌ها باید دارای نرده حفاظ کناری باشد، گفت: این نرده ها حتماً باید به صورت عمودی بوده که کودکان نتوانند از آن بالا بروند. لازم است که از نصب نرده‌های افقی خودداری شود. همچنین توصیه دیگر این است که لبه پله‌ها با ورق‌های لاستیکی یا همان ترمز پله پوشانده شود که مانع لیز خوردن کودکان شود.

نگهداری ضایعات در مدارس ممنوع

وی با تاکید بر اینکه تمام پنجره ها و نورگیرها باید نرده‌های فلزی با قابلیت باز شدن در زمان اضطرار را داشته باشد؛ گفت: باید از نگهداری هرگونه ضایعات به‌ویژه مواد قابل اشتعال در راهروها و زیرپله ها خودداری شود. همچنین مدیران و مسئولان مدارس باید دقت کنند که هیچ‌گونه چاه و گودالی در محوطه مدارس نباید وجود داشته باشد و درصورت بودن، حتماً باید اطراف آن کاملاً محصور شده و روی آن درپوش تعبیه شود.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران دومین بخش را مربوط به ایمنی در تاسیسات و وسایل گرمایشی ساختمان مدارس و مراکز آموزشی برشمرد و گفت:‌ در این بخش نیز بای درهای اتاق تاسیسات از نوع فلزی و مقاوم بوده و دو سوم بالایی آن بسته و یک سوم پایینی آن به صورت مشبک و برای ورود هوا باز باشد. همچنین بهتر است اتاق تاسیسات و موتورخانه در بخشی از حیاط و دور از کلاس‌های آموزشی و سالن اجتماعات باشد.

وی ادامه داد:‌ درصورت نیاز به مایعات قابل اشتعال مانند نفت و گازوئیل برای مصرف موتورخانه، باید آن‌ها را در مخزنی فلزی و مخصوص که عایق کاری شده در زمین مدفون کرده و در جایی دور از ساختمان اصلی نگهداری کرد. لازم است که از نگهداری ضایعات و مواد قابل اشتعال در قسمت تاسیسات نیز خودداری شود.

ملکی با بیان اینکه برای گرم کردن کلاس‌ها باید از وسایل گرمایشی استاندارد بدون شعله مانند شوفاژ استفاده شود، گفت:‌ تا حد امکان نباید از وسایل شعله‌دار و برقی برای گرمایش کلاس‌ها و محل‌های حضور دانش‌آموزان استفاده شود. در ضمن در صورت استفاده از وسایل گرمایشی شعله‌دار مانند بخاری‌های نفتی، گازوئیلی و زغالی، حتماً باید پیش از آغاز فعالیت کلاس‌ها و زمانی که بخاری‌ها خاموش و سرد هستند مخازن آن‌ها پر شود. بخاری‌ها نیز باید در محلی مناسب، دور از محل نشستن کودکان و دور از در خروجی نصب شوند. بخاری ها از هرنوعی که هستند باید استاندارد و کاملاً سالم بوده و حتماً دارای دودکش‌های مناسب و در انتها دارای کلاهک H باشند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه  بخاری‌ها و موتورخانه باید توسط افراد متخصص به صورت دوره‌ای بازدید شود، گفت:‌ باید از انشعاب گرفتن غیر تخصصی از لوله‌های گاز و سیم‌های برق خودداری شود. همچنین سیم‌کشی‌های برق باید از نوع توکار بوده و واگر از نوع روکار است حتما باید داخل حفاظ‌های پلاستیکی یا فلزی محفوظ بوده و در جایی قرار بگیرد که قابل دسترسی برای دانش‌آموزان نباشد.

وی با بیان اینکه باید در تمام مسیرهای برقی فیوزهای متناسب با آمپر برق مصرفی و از نوع اتوماتیک با حساسیت بالا وجود داشته باشد، گفت:  تمام کلیدها و پریزها نیز باید دارای درپوش مناسب بوده و اتصالات برقی کاملاً عایق‌بندی باشد.

ضرورت استفاده از تجهیزات آتش‌نشانی سالم در مدارس

ملکی سومین بخش را مربوط با تجهیزات آتش‌نشانی اعلام کرد و گفت: وجود تجهیزات آتش‌نشانی سالم و آماده به کار نیز از عوامل مهم تامین ایمنی در محیط مدارس و مراکز آموزشی است. در تمام بخش‌ها و طبقات مدارس باید به تعداد لازم و کافی و از انواع مختلف خاموش کننده‌های دستی وجود داشته و تمام پرسنل آن مجموعه باید طرز کار این وسایل را بدانند. همچنین ضروری است که در همه طبقات شیلنگ آب تحت فشار وجود داشته باشد.

به گفته وی بهتر است در مدارس، به ویژه مدارس بزرگ سیستم اعلام اتوماتیک فعال موجود باشد و دقت شود که پس از پایان ساعت کار مدارس، تمام وسایل گرمایشی و برقی اضافه خاموش شود.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران چهارمین بخش را نیز  آموزش مسئولان و معلمان مدارس دانست و گفت: تمامی معلمان و مسئولان مدارس و اماکن آموزشی باید دوره‌های لازم ایمنی را گذرانده و آمادگی لازم را در برخورد با حوادث مختلف داشته باشند. در این میان از مهم‌ترین نکات در زمان حوادث، تخلیه فوری افراد است که معلمان و مسئولان باید با احتیاط کامل نسبت به انجام آن اقدام کنند. برای تحقق این موضوع برگزاری مانور حوادث با همکاری سازمان آتش‌نشانی در حفظ آمادگی مسئولان مدرسه بسیار موثر است.

بازدید کارشناسان ایمنی آتش‌نشانی از مدارس

 ملکی با بیان اینکه کارشناسان و مربیان سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران هرساله با مراجعه به مدارس، نسبت به ارائه آموزش اصول ایمنی لازم به دانش آموزان در مقاطع مختلف اقدام می‌کنند، گفت: طرح پایش زمستانی مدارس نیز همزمان با آغاز سرما  و تقریباً از اوایل آذر ماه با رویکرد بازدید از تجهیزات گرمایشی مدارس انجام شده و نکات لازم به مسئولان مدارس ارائه می‌شود.

وی ادامه داد:‌در سال جاری تفاهم نامه جامعی با موضوع آموزش‌های ایمنی بین آموزش وپرورش و آتش‌نشانی تهران منعقد شد که این مسئله حاکی از آن است که مدیران این حوزه، اهمیت ایمنی را در مدارس به درستی درک کرده و در صدد اجرایی کردن آن هستند. امید که این دیدگاه به تمام مدیران و مسئولان در سراسر کشور، به ویژه در شهرها و روستاهای دورافتاده نیز تسری یافته و شاهد تامین و تعمیم ایمنی برای تمام دانش آموزان کشور که آینده سازان این مرز و بوم هستند باشیم. 

انتهای پیاک

دکمه بازگشت به بالا