بین الملل

نیویورک تایمز: روسیه با غلبه بر تحریم‌ها تولید موشک را افزایش می‌دهد

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز، به نقل از مقامات غربی و آمریکایی گزارش داد، روسیه قصد دارد تا با غلبه بر تحریم‌ها، تولید موشک خود را افزایش داده و سطح آن را حتی از پیش از جنگ هم بیشتر کند که این امر اوکراین را به ویژه در زمستان آینده آسیب‌پذیر می‌کند.

به گزارش باراناخبر به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، این در حالی است که ایالات متحده علاوه بر صرف بیش از ۴۰ میلیارد دلار برای تامین تسلیحات اوکراین، محدود کردن تدارکات نظامی روسیه را به بخش کلیدی استراتژی خود برای حمایت از کی‌یف تبدیل کرده است.

ارزیابی مقامات آمریکایی این بود که روسیه در نتیجه تحریم‌ها مجبور خواهد شد تولید موشک‌ها و سایر تسلیحات خود را در آغاز جنگ در فوریه ۲۰۲۲ حداقل به مدت شش ماه کاهش دهد اما اکنون چند مقام آمریکایی که به دلیل حساسیت این ارزیابی‌ها خواستند نامشان فاش نشود، گفتند که تولید صنعتی نظامی مسکو در پایان سال ۲۰۲۲ دوباره شروع به افزایش پیدا کرده و سرعت یافته است.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، روسیه با استفاده از سرویس‌های اطلاعاتی و وزارت دفاع خود، کنترل‌های صادراتی اعمال شده توسط آمریکا را برهم زد تا از شبکه‌های غیرقانونی افرادی را که اجزای کلیدی را به کشورهای دیگر قاچاق می‌کنند، استفاده کند. روسیه در کمتر از یک سال از شروع جنگ تجارت قطعات تسلیحاتی حیاتی را با عبور از کشورهایی مانند ارمنستان و ترکیه آغاز کرد. در این میان، مسئولان آمریکایی و اروپایی تلاش کردند تا با همکاری با یکدیگر صادرات تراشه‌های الکترونیکی را به روسیه محدود کنند و سعی داشته‌اند که جریان عبور این محصولات را از کشورهایی که با مسکو ارتباط نزدیک دارند، متوقف کنند.

نیویورک تایمز با اشاره به اینکه «مقامات نگرانند که افزایش ذخایر موشکی مسکو می‌تواند به معنای زمستانی تاریک و سرد برای اوکراینی‌ها باشد» افزود: پنتاگون در تلاش است راه‌هایی بیابد که به اوکراینی‌ها کمک کند تا موشک‌ها و پهپادهای شلیک شده توسط روسیه را در سراسر کشور بهتر سرنگون کنند. اما اگرچه ایالات متحده سیستم‌های دفاع هوایی مانند سامانه Avenger و سیستم دفاع هوایی Hawk را ارائه کرده است، اوکراین سیستم‌های دفاع هوایی کافی برای پوشش کل کشور را ندارد و می‌بایست سایت‌هایی را که قادر به دفاع از آنهاست، انتخاب کند.

ایالات متحده در اکتبر ۲۰۲۲ مقامات بین‌المللی را در واشنگتن گردهم آورد تا تحریم‌ها علیه اقتصاد روسیه را تقویت کند. در آن زمان، مقامات آمریکایی گفتند که بر این باورند، تحریم‌ها و کنترل‌های صادراتی تا حدی مؤثر بوده است، زیرا کشورها را از ارسال ریزتراشه‌ها، بردهای مدار، پردازنده‌های کامپیوتری و سایر اجزای مورد نیاز برای تسلیحات هدایت‌شونده دقیق و همچنین قطعات لازم برای موتورهای دیزل، هلیکوپتر و تانک‌ها منع می‌کرد اما روسیه با تلاش‌های فراوان توانست به سرعت خود را برای تامین قطعات مورد نیازش تطبیق دهد.

امروز مقامات روسی اقتصاد خود را به گونه‌ای بازسازی کرده‌اند که بر تولیدات دفاعی تمرکز داشته باشند. سرویس‌های امنیتی و وزارت دفاع روسیه با درآمد حاصل از قیمت بالای انرژی توانسته‌اند میکروالکترونیک و سایر محصولات غربی مورد نیاز خود برای موشک‌های کروز و سایر تسلیحات هدایت شونده دقیق را قاچاق کنند. در نتیجه، تولید نظامی نه تنها بهبود یافته، بلکه افزایش هم پیدا کرده است.

یک مقام ارشد دفاعی غربی پیش از آغاز جنگ گفته بود که روسیه می‌تواند سالانه ۱۰۰ تانک بسازد. اکنون ۲۰۰ تانک تولید می‌کند.

در نتیجه این فشارها، روسیه در حال حاضر بیشتر از ایالات متحده و اروپا مهمات تولید می‌کند. به طور کلی، کاستی سالم، یک مقام ارشد وزارت دفاع استونی تخمین زد که تولید مهمات فعلی روسیه هفت برابر بیشتر از تولیدات غرب است.

مقامات آمریکایی گفتند که می‌توانند روند قاچاق قطعات مورد نیاز روسیه برای تولید موشک را کند کنند اما نمی‌توانند جلوی قاچاق آن به روسیه را بگیرند و «اینکه تصور کنیم مسکو به محدودیت‌های آمریکا واکنشی نشان نخواهد داد، غیرواقعی است». به گفته وزارت بازرگانی ایالات متحده، یکی از راه‌هایی که مسکو از آن بهره می‌گیرد، ارسال قطعات به کشورهای ثالث و سپس هدایت آنها به روسیه است.

با این حال، مقامات آمریکایی گفتند که اگرچه مسکو در قاچاق پردازنده‌ها و بردهای مدار موفق بوده است، اما با کمبود پیشران موشک و مواد منفجره اساسی مواجه است، موادی که قاچاق آنها از انتقال مدارها سخت‌تر است. اگر مسکو تلاش کند تولید مهمات، موشک یا بمب را افزایش دهد، این کمبودها احتمالاً محدودیت‌هایی را برای روسیه ایجاد خواهد کرد.

بنابر این گزارش، افزایش تولید نظامی روسیه، به‌ویژه با افزایش نرخ بهره در این کشور هزینه زیادی برای اقتصاد روسیه به همراه داشته است. به گفته مقامات آمریکایی و غربی تحریم‌ها به‌طور ملی بر سلامت اقتصاد روسیه تأثیر گذاشته و غلبه بر ممنوعیت‌های صادرات غرب ارزان نبوده است.

این مقام ارشد دفاعی غربی گفت که روسیه تقریباً یک سوم اقتصاد تجاری خود را به تولید تسلیحات تخصیص داده است. این کشور همچنین با کمبود نیروی کار مواجه است که می تواند دستیابی به دستاوردهای صنعتی بیشتر را دشوارتر کند.

نیویورک تایمز ادامه داد: مقامات آمریکایی امیدوارند که تامین مداوم مهمات و سیستم‌های دفاع هوایی به اوکراین و کمک بیشتر برای افزایش توانایی رهگیری اوکراین در پاسخ به حملات روسیه بتواند به مقابله با رگبار موشک‌های تقویت شده مسکو کمک کند. به‌علاوه، دفاع اوکراین در برخی شرایط قوی‌تر نیز شده است.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا