عمومی

نیاز به فرهنگ نقد و انتقادپذیری اخلاق‌محور

این دیدارها بسیار دلنشین و امیدوارکننده بود زیرا با وجود کاستی های ویرانگر و سوءمدیریت دلخراش در کشور نشانه های شادی و درد را به اهل معرفت می داد. سه کنفرانس علمی که من با موفقیت در آن شرکت کردم، به شکلی متفاوت و چون گامی در جهت توسعه فرهنگ نقد بود، برای نویسنده این نوشته لذت بخش تر و لذت بخش تر بود.

اولین جلسه نقد و بررسی خلاصه پنج جلدی «تاریخ شفاهی سمینارها» (ویژگی های جلد اول به شرح زیر است: فلاح زاده، احمد، تاریخ شفاهی سمینارها؛ طرح جامع، زیر نظر دکتر محسن الویری، کوم. : دانشگاه باقرالعلوم 1400)) روز یکشنبه 21 دی ماه 1400 از ساعت 18 الی 20 با حضور استاد ارجمند دکتر داریوش رحمانیان به عنوان منتقد و با دبیری علمی دکتر. احمد فلاح زاده. (نویسنده اصلی کتاب) به همت دانشگاه باقرالعلوم. گزارش مختصری از این دیدار در چند خبرگزاری و خبرگزاری از جمله خبرگزاری حورا به نشانی زیر منتشر شد:
تاریخ شفاهی سمینارها در تاریخ شفاهی تحقیق مؤثر بوده است

دومین نشست نقد و بررسی کتاب «شیعه و تمدن اسلامی» (مشخصات کتاب: الویری، محسن، شیعه و تمدن اسلامی، (کتاب درسی)، کوم: مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی، 1396، باب 2. ، 1400) با حضور دکتر. سید رضا مهدی نژاد به عنوان منتقد و با دبیری علمی آقای علی احمدی امین به میزبانی معاونت پژوهشی و تولیدی دانشگاه مجازی المصطفی (ص) در روز سه شنبه 23 آذرماه 1400 از ساعت 8 الی 22.

گزارشی از این نشست نیز در چند خبرگزاری و پایگاه اطلاع رسانی از جمله خبرگزاری قرآن به نشانی زیر منتشر شد:

سومین نشست با عنوان «تاریخ و متعالی» در روز چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۳ در مرکز پژوهشی تاریخ اسلام به دبیری دکتر که اساتید و دانشجویان ارجمند حاضر در این جلسه انتقادات و سوالاتی را مطرح کردند که در نشست تخصصی دیگری پاسخ یا مطرح خواهد شد.

نکته مهیج و غنی مشترک این سه دیدار، تکیه آنها به نقد بود. در هر سه جلسه از ابتدا اشاره کردم که جامعه ما و جامعه علمی ما امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به نقد و رواج فرهنگ انتقادی و اخلاقی مبتنی بر اخلاق دارد و نقد گفتگو و آموختن آداب گفتگو ضروری است. گسترش روزافزون گفت وگو و انتقاد، فضای ارتباطی نخبگان حوزه و دانشگاه ها را تقویت می کند که در حال حاضر بسیار واگرا شده است.

به هیچ وجه نمی‌خواهم این را به مادر توصیه کنم که غیرفعال باشد. بر خود وظیفه می دانم از تمامی کسانی که در راستای گسترش فرهنگ گفتگو در کشور و به طور خاص از سه مرکز دانشگاه باقرالعلوم(ع)، دانشگاه مجازی مصطفی(ص) و سمینار پژوهشی تاریخ اسلام تلاش می کنند صمیمانه تشکر کنم.

دکمه بازگشت به بالا