فواید شربت زینک سولفات

معرفی شربت زینک سولفات

شربت زینک سولفات، یک مکمل با کیفیت است که به منظور تامین زینک مورد نیاز کودکان و بهبود رشد جسمی و ذهنی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانگونه که از نام محصول مشخص است، شربت زینک سولفات دارای زینک با ملح سولفات بوده و در بطری‌های شیشه‌ای با حجم 120 میلی لیتر توسط شرکت رازک تولید می‌شود. هر 5 میلی لیتر از شربت زینک سولفات دارای 5 میلی گرم زینک المنتال است.

شربت زینک سولفات برای چیست؟

شربت زینک سولفات، یک مکمل با یک جزء موثره روی (زینک) است. زینک یک ریزمغذی ضروری است که نقشی اساسی در رشد، تکامل و سلامت عمومی بدن دارد. به عنوان یک عنصر کمیاب، زینک در مقادیر کم مورد نیاز است اما تاثیرات قابل ذکری بر فرایندهای فیزیولوژیکی مختلف در بدن دارد. نقش حیاتی زینک در عملکرد سیستم ایمنی، رشد شناختی، تقویت مو و سلامت کلی بدن اثبات شده است. از جمله مزایای اصلی شربت زینک برای کودکان، تقویت سیستم ایمنی است. زینک در عملکرد سلول‌های ایمنی مانند نوتروفیل‌ها، ماکروفاژها و سلول‌های کشنده نقش دارد. دفاع از بدن در برابر عفونت‌های مختلف از وظایف اصلی این سلول‌ها است. کمبود زینک با افزایش حساسیت به بیماری‌های عفونی مختلف مرتبط است.

برای کودکان ضروری است که مقدار کافی از این ریز مغذی را برای عملکرد بهینه سیستم ایمنی دریافت کنند. تحقیقات نشان داده‌اند که مکمل روی می‌تواند طول مدت و شدت بیماری‌های رایج دوران کودکی، مانند عفونت‌های تنفسی و اسهال را کاهش دهد. این ریزمغذی با افزایش تولید و فعالیت سلول‌های ایمنی و همچنین حمایت از یکپارچگی لایه مخاطی در دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش به این امر منجر می‌شود. به منظور تقویت سیستم ایمنی و بهبود سریع‌تر سرماخوردگی در کودکان و بزرگسالان، می‌توانید در کنار شربت زینک سولفات 5 میلی گرم از فراورده گیاهی تیمورانت نیز استفاده نمایید. تیمورانت حاوی آویشن بوده و اثر ضد سرفه نیز دارد.

روی برای رشد و نمو کودکان ضروری است و نقش کلیدی در تقسیم سلولی، سنتز DNA و سنتز پروتئین دارد. سطح کافی روی به ویژه در دوره‌های رشد سریع مانند نوزادی، کودکی و نوجوانی بسیار مهم است. مطالعات نشان داده‌اند که کمبود روی می‌تواند منجر به کندی رشد و تاخیر در بلوغ جنسی در کودکان شود. این امر بر اهمیت حصول اطمینان از دریافت روی کافی از طریق رژیم غذایی یا مکمل‌ها، به ویژه در دوران کودکی تاکید می‌کند. علاوه بر این، روی در تولید هورمون رشد، فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF-1) و سایر عوامل مرتبط با رشد نقش دارد. این هورمون‌ها به رشد استخوان، رشد اندام‌ها و بلوغ فیزیکی کلی در کودکان کمک می‌کنند. روی از این طریق می‌تواند در رشد قدی کودکان نیز کمک کننده باشد.

تاثیر زینک بر رشد شناختی یکی دیگر از زمینه‌های مورد توجه است. زینک نقش مهمی در انتقال عصبی دارد و بر شکل‌پذیری سیناپسی و شکل‌گیری حافظه تأثیر می‌گذارد. در کودکان، سطوح بهینه زینک با بهبود عملکرد شناختی و توانایی‌های یادگیری مرتبط است. تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود زینک در دوره‌ رشد مغزی، می‌تواند منجر به اختلالات شناختی شود. برعکس، مصرف کافی زینک با بهبود عملکردهای رفتاری در کودکان مرتبط است. این ریز مغذی در تنظیم انتقال دهنده‌های عصبی، مانند دوپامین و گلوتامات، نقش دارد که به سبب این وظیفه، زینک در حفظ عملکرد شناختی مناسب مورد توجه قرار گرفته است.

شربت زینک سولفات

ویتامین ها نقش اساسی در بدن ایفا می کنند. یکی از ویتامین های ضروری برای بدن، ویتامین روی است. برای رفع کمبود ویتامین روی از زینک سولفات استفاده می شود. کمبود ویتامین بدن موجب بروز مشکلات و عوارضی در فرد می شود. کمبود ویتامین روی نیز در افراد مشکلات گوناگونی را به وجود می آورد. مصرف روی در رشد طبیعی و تقسیم سلولی، عادت به تاریکی و دید بهتر در شب، التیام زخم ها، ترمیم بافت، ادراک چشایی، بلوغ جنسی و دستگاه تولید مثل مؤثر است. از این رو، پزشکان برای افرادی که با کمبود روی در بدنشان مواجه هستند، شربت زینک سولفات تجویز می کنند. در این مقاله، به بررسی بیشتر شربت زینک سولفات می پردازیم.

مکانیسم اثر زینک سولفات (Zinc Sulfate)

روی می تواند برای بیش از 70 آنزیم گوناگون به عنوان کوفاکتور عمل نماید. روی موجب التیام زخم ها شده و باعث رشد طبیعی و آسان شدن هیدراسیون پوست می شود. روی کمک می کند تا احساس چشایی و بویایی در انسان به خوبی حفظ شوند. برای رشد طبیعی و ترمیم بافت های بدن انسان، لازم است که روی به میزان کافی مصرف شود. در بیمارانی که تغذیه آن ها از راه تزریق صورت می گیرد و دارای میزان مناسبی از غلظت پلاسمایی روی هستند، ریزش مو و درماتیت اتفاق می افتد. روی برای بسیاری از آنزیم ها یک عنصر اساسی است که به حرکت پروتئین ها و کربوهیدرات کمک می کند.

همچنین، در پروتئین پیوند یابنده به شبکیه کمک بسیاری می کند. اگر مس بدون روی یا روی بدون مس تجویز گردد، احتمال دارد که غلظت سرمی هر یک از این دو عنصر کاهش پیدا کند. در زمان هایی که فقط یکی از این دو عنصر باید مصرف شوند، لازم است که عنصر دیگر به صورت جداگانه اضافه شود و غلظت سرمی آن پیگیری گردد. برای جلوگیری از مصرف بیش از اندازه دارو، عناصر ناکافی در بدن زمانی تجویز می شوند که نیاز به آن ها ضروری تلقی شود.

زینک سولفات زیسل یکی از پرفروش ترین مکمل های زینک است که توسط افراد زیادی به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرد. زینک یکی از مواد معدنی کمیاب بدن بعد از آهن است که باعث فعالیت و متابولیسم آنزیم ها، هضم، فعالیت اعصاب و بسیاری فرآیندهای دیگر می شود و عنصری ضروری برای بدن است. کمبود روی باعث بروز مشکلات مختلفی در افراد می شود. مصرف زینک از رشد و تمایز طبیعی سلول ها پشتیبانی می کند. تاریکی و دید بهتر در شب؛ ترمیم بافت بهبودی؛ توانایی چشیدن؛ برای بلوغ جنسی و دستگاه تناسلی موثر است. مکمل فوق برای جلوگیری از کمبود روی و بهبود اشتها و رشد کودکان و همچنین ایمنی کودکان توسط پزشکان تجویز می شود.

علاوه بر کودکان، بزرگسالان نیز می توانند از آب زینک استفاده کنند. این شربت باعث بهبود سیستم ایمنی بدن و بهبود بافت پوست و تاثیر مثبت بر رشد کودک می شود و به عنوان کمکی در درمان و رفع کم خونی موثر است. زینک برای روند بهبود زخم ضروری است. این موضوع زینک را برای بهبود سریع‌تر کودکان از آسیب‌ها یا جراحی‌ها حیاتی می‌سازد. این ریزمغذی در مراحل مختلف فرآیند بهبود زخم از جمله کاهش التهاب، ترمیم بافت و تشکیل عروق خونی جدید کاربرد دارد. در کودکان، که دائماً در حال رشد و تکامل هستند، توانایی درمان موثر بسیار مهم است. زینک از پاسخ ایمنی در مرحله التهابی ترمیم زخم پشتیبانی می‌کند و سنتز کلاژن را که یک پروتئین ضروری برای یکپارچگی ساختاری بافت‌ها است، تقویت می‌کند.

زینک به عنوان یک کوفاکتور برای آنزیم‌های آنتی اکسیدانی متعدد از جمله سوپراکسید دیسموتاز عمل می‌کند که به خنثی کردن رادیکال های آزاد مضر در بدن کمک می کند. کودکان با سلول‌ها و بافت هایی که به سرعت در حال رشد هستند، به ویژه در برابر استرس اکسیداتیو آسیب پذیر هستند. سطوح کافی زینک به یک سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی متعادل منجر شده و از سلول‌ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می‌کند. مطالعات نشان داده اند که کمبود زینک ممکن است استرس اکسیداتیو را افزایش دهد و منجر به آسیب بالقوه به ساختارهای سلولی شود. زینک با تقویت مکانیسم های دفاعی آنتی اکسیدانی، نقش مهمی در محافظت از سلول‌های کودکان در برابر اثرات مضر استرس اکسیداتیو ایفا می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا