اقتصادی

فرارهای مالیاتی رصد می‌شود / مالیات‌ستانی هوشمند شده است

باراناخبر/اصفهان مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان گفت: در سال جاری ساماندهی فرارهای مالیاتی مهم‌ترین موضوعی است که در دستور کار سازمان امور مالیاتی قرار دارد.

عباس مزیکی، امروز (سه‌شنبه ۲۰ تیرماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته فرهنگ‌سازی مالیاتی، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ مجموعاً ۳۶۶ هزار و ۵۵ فعال اقتصادی در بخش مشاغل اظهارنامه و فرم تبصره ۱۰۰ ارائه کردند که این آمار بیانگر گسترش چتر مالیاتی است.

وی با اعلام اینکه مردم در پرداخت مالیات به سمت خوداظهاری حرکت کرده‌اند که نشان‌دهنده کاهش هزینه‌های مادی و اجتماعی اخذ مالیات است، افزود: در سال ۱۴۰۰ حدود ۷۵ درصد از مشاغل از تبصره ۱۰۰ استفاده کردند و امسال نیز این آمار به ۷۹ درصد رسیده است که نشان می‌دهد تبیین امتیازات تبصره ۱۰۰ به خوبی انجام می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان، توضیح داد: اگر مردم متوجه شوند که مالیات در گره‌گشایی از مسائل مؤثر خواهد بود، برای پرداخت آن پیش‌قدم می‌شوند البته که این موضوع می‌تواند نگاه منفی به نظام مالیاتی را کاهش دهد. هر چقدر میزان رسیدگی‌های مالیاتی کاهش پیدا کند، هزینه‌های اجتماعی اخذ مالیات نیز کاهش می‌یابد، اما برای تحقق این هدف به سرمایه‌گذاری در فرهنگ‌سازی مالیاتی نیازمند هستیم.

وی بر لزوم ترویج فرهنگ مالیاتی در جامعه تاکید کرد و گفت: نظام مالیاتی توانسته دخالت انسان در فرایند مالیات‌ستانی را کاهش دهد و مالیات‌ستانی تاکنون بسیار زیاد هوشمند شده است. خلق پول هنگامی که درآمدهای بودجه محقق نمی‌شود، منجر به تورم خواهد شد، در این  شرایط پرداخت مالیات در کاهش تورم موثر خواهد بود.

مزیکی با تاکید بر اینکه پایان تیرماه نیز برای اشخاص حقوقی سرنوشت‌ساز است، اضافه کرد: زیرا در این زمان، افراد حقوقی باید اظهارنامه عملکرد ۱۴۰۱ خود را غیر حضوری تسلیم کنند. تا ۱۵ تیرماه سال جاری باید اظهارنامه ارزش افزوده تسلیم می‌شد که این تاریخ تا ۲۶ تیرماه تمدید شد.

وی با اعلام اینکه در بخش بهداشت و درمان سال گذشته ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان ارزش افزوده پرداخت شد، ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می‌تواند این مبلغ را از خزانه مطالبه کرده و در استان هزینه کند.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان تصریح کرد: حدود ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه حمل زباله در اصفهان است، اما در شهرهای کوچک، روستاها و بخش عشایری، ۸۰ تا ۹۰ درصد بودجه شهرداری‌ها از محل ارزش افزوده تأمین می‌شود.

وی با اشاره به ۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان عوارض ارزش افزوده‌ای که سال گذشته توسط مردم اصفهان پرداخت شد، گفت: در نهایت ۷ میلیارد و ۵۴۰ تومان به شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و فرمانداری‌های استان پرداخت شد که ۲ میلیارد و ۸۳۰ تومان آن سهم شهرداری اصفهان بوده است.

مزیکی از تحقق ۹۸.۵ درصد درآمدهای پیش‌بینی شده استان در سال گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: مطالبه مالیات بر مبنای داده‌های دقیق از سال گذشته اجرایی شد که همچنان در برخی از بخش‌ها همچون جامعه پزشکی از دستگاه‌های پوز استفاده نمی‌کنند که مطلوب نیست.

وی با اشاره به اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، توضیح داد: از ابتدای امسال همه اشخاص حقوقی ملزم به رعایت این قانون هستند، این قانون بسیار مهم و پایه‌ای برای اجرای قانون‌های حوزه مالیات است. امید داریم مشمولان اجرای این قانون با مسئولان سازمان امور مالیاتی به خوبی همکاری کنند.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان تاکید کرد: در سال جاری ساماندهی فرارهای مالیاتی و اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان مهم‌ترین موضوعاتی است که در دستور کار سازمان امور مالیاتی قرار دارد. سازمان امور مالیاتی با هیچ یک از دفاتر پیشخوان و کافی‌نت‌ها قراردادی برای ارائه خدمات و تسلیم اظهار نامه ندارد و این افراد فقط باید اطلاعات مردم را در سامانه‌ها وارد کنند.

وی ادامه داد: تعداد قابل توجهی از اظهارنامه‌های مالیاتی که رقم آن‌ها توسط کافی‌نت‌ها محاسبه شده، ایرادات فاحشی دارد.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا