علمی و پزشکیکسب و کار برتر ایرانی

عوارض جراحی شکم

فردی که برای جراحی زیبایی شکم مراجعه می کند معمولاً تمامی راهکارها را برای لاغر کردن شکم به کار گرفته است ولی نتیجه ای نگرفته است. رژیم غذایی، ورزش کردن و … همگی شاید تاثیری بر روی چربی های دور شکم بگذارد ولی گاهی اوقات به دلیل بارداری های پی در پی، ماهیچه های شکمی دچار آسیب و پارگی می شوند و این باعث شلی و افتادگی شکم می شود.

عمل زیابیی اندام لیپوماتیک و لیپوساکشن به صاف کردن شکم و برداشتن پوست و چربی های اضافی کمک می کند. همچنین به سفت کردن ماهیچه های دیواره شکمی می پردازد. با این حال این جراحی یکی از اعمال پیچیده است و نیاز به تجربه و دقت بسیار بالای جراح دارد. در این شرایط بهتر است که با مراجعه به ، بررسی های لازم انجام گیرد و شرایط بیمار آنالیز شود. در ادامه قصد داریم توضیحاتی درباره یکی از اصلی ترین عمل های زیبایی شکم یا همان ابدومینوپلاستی بدهیم.

Complications of abdominal surgery

جراحی زیبایی شکم | لیپوآبدومینوپلاستی  | خطرات جراحی شکم

عمل جراحی زیبایی شکم می‌تواند عوارض و خطرات جانبی زیادی را به‌ دنبال داشته باشد. انجام این جراحی برای بیماران عوارض مخرب و در اغلب موارد جبران ناپذیری را در پی دارد.

هم اکنون سه نوع عمل جراحی پلاستیک شکم ابدومینوپلاستی ()، لیپوساکشن (خارج کردن چربی زیر پوستی) و یا ترکیب این دو روش استفاده می‌‌‏شود که اگرچه به ظاهر موفقیت آمیز بوده و موجبات رضایت فرد را فراهم می‌‌‏کند؛ اما عوارضی را به دنبال دارد.

برداشتن چربی به روش لیپوساکشن عوارض زیادی دارد و فقط در مواردی این عمل لازم است که بیمار در اثر چاقی مفرط در معرض خطر خفگی قرار دارد.

از جمله عوارضی که عمل  و لیزر لیپولیز به دنبال دارد، خونمردگی و تورم، تجمع مایع (سروما)، آمبولی ریه و آمبولی چربی، بازگشت چربی، ایجاد سوختگی و فرورفتگی پوست، افتادگی و چین و چروک پوست، صدمه به عروق لنفاتی، ایجاد زخم‌های طولانی مدت و نکروز بافت پوستی است.

یکی از نکات مهم که برای این جراحی باید به آن توجه کرد این است که اگر رژیم غذایی درست رعایت نشود ممکن است که چربی‌های شکم دوباره برگردد.

هشدارهایی برای جراحی زیبایی شکم

بهتر است جراحی زیبایی شکم در سن بالای 18 سال انجام شود، در صورتی که خانمی قصد بارداری دارد بهتر است جراحی زیبایی شکم را به بعد از زایمان موکول کند. پرهیز از مصرف دخانیات قبل از جراحی شکم نیز توصیه می‌شود، سعی کنید که وزن شما به حد مطلوبتان برسد سپس برای این جراحی اقدام کنید.

جراحی زیبایی شکم می تواند عوارضی داشته باشد که این عوارض جراحی زیبایی شکم را می توان به دو گروه عوارض عمومی و اختصاصی تقسیم کرد.

عوارض عمومی ابدومینوپلاستی

خونمردگی و تورم

بروز خونمردگی و تورم پس از عمل جراحی زیبایی شکم در ناحیه برش جراحی و اطراف آن پدیده‌ای عادی است. میزان و اندازه این تورم بر حسب میزان و وسعت ناحیه عمل متفاوت است و می‌تواند حتی تا ناحیه پهلوها، کشاله ران‌، ناحیه تناسلی و داخل ران کشیده شود ولی در هر صورت با گذشت زمان حداکثر ظرف مدت 7 تا 10 روز از بین می‌رود.

بسته به وسعت جراحی،بیمار درجاتی از درد و تورم را تجربه خواهد کرد. معمولا درد مینی ابدومینوپلاستی قابل اغماض و درد ابدومینوپلاستی با ترمیم عضله متوسط تا شدید است. احساس درد و حساسیت ممکن است چند هفته و گاهی تا دو، سه ماه در موارد جراحی کامل بطول بیانجامد، در عمل کامل خستگی و ضعف عمومی تا مدتی دیده می‌شود. در این عمل هم مانند هر جراحی دیگری خطراتی احتمال بروز دارند که این خطرات در زمانی که فرد دارای بیماری زمینه مثل مثل دیابت، بیماریهای قلبی، کبدی، ریوی و… است احتمال بروزشان افزایش نیز می یابد.

تجمع مایع (سروما) ناشی از جراحی زیبایی شکم

سروما به تشکیل مایع زرد رنگی گفته می‌شود که معمولا از روز 7 عمل به بعد زیر پوست جمع می‌شود. علت تشکیل سروما نچسبیدن پوست شکم به عضله زیرین و ایجاد فضای خالی زیر پوست است. این مایع در واقع بقایای هماتوم‌های کوچکی است که به تدریج ذوب شده و با از دست دادن رنگدانه هموگلوبین، از قرمزی به زردی می گراید.

تجمع مایع می‌تواند در ناحیه بالای برش یعنی قسمت زیر ناف و یا در ناحیه زیر برش و ناحیه تناسلی باشد. تجمع مایع خود را به صورت تورم نشان می‌دهد. دراغلب اوقات با فعال شدن سیستم بازجذب لنفاوی و استفاده از کمپرس خارجی این تجمع مایع از بین می‌رود. چنانچه این تجمع مایع با اقدامات فوق از بین نرود می‌توان آن را با سرنگ و در شرایط استریل خارج نمود. به ندرت لازم می‌شود تا این تجمع مایع را با باز کردن قسمت کوچکی از زخم تخلیه کرد.

لیپوماتیک شکم | عمل زیبایی شکم |

خونریزی و هماتوم بعد از جراحی زیبایی شکم

اگر خون از لبه‌های زخم خارج شود به سرعت قابل تشخیص و درمان است ولی اگر در زیر پوست تجمع کند دیر تشخیص داده می شود، این عارضه ممکن است با تشکیل لخته خون یا هماتوم همراه باشد. در این حالت، هماتوم باید تخلیه شود که معمولا با بازکردن 1 الی 2 سانتی متر از بخیه‌های پوستی به راحتی خارج خواهد شد. در صورتی که هماتوم کوچک باشد به طور معمول نیازی به تخلیه ندارد و ظرف چند روز به صورت مایع خونابه‌ای از طریق درن ها خارج می‌شود. ممکن است به دلیل خونریزی بعد از جراحی زیبایی شکم فرد دچار گیجی و ضعف شود این حس می‌تواند به دلیل کم خونی فرد باشد که با خونریزی که در حین جراحی دارد دچار سرگیجه شود. پزشکان در حین جراحی زیبایی شکم روش هایی را به کار می‌گیرند که با خونریزی خون مردگی داخل شکم از بین برود و بعدا دچار عفونت نشود.

جای و اثر زخم بعد از جراحی زیبایی شکم

یکی از شایع‌ترین مشکلات جراحی زیبایی شکم، جای زخم است که به خاطر برش جراحی روی شکم بیماران ایجاد می‌شود.

طبیعت عمل جراحی زیبایی شکم کشش پوستی است. در این جراحی، پوست اضافه شکم برداشته می‌شود و پوست باقیمانده با کشش به پوست ناحیه زیرین بخیه می‌شود.

بیشتر جراحی‌های لاغری شکم جای بخیه و زخم روی پوست باقی می‌گذارند که این جای زخم‌ها بستگی به اندازه برش و نوع جراحی و موقعیت برش دارد  که این زخم‌ها گاهی خود با گذشت زمان ترمیم شده و کم رنگ می‌شوند و گاهی برای از بین بردن آنها لازم است اقداماتی صورت بگیرد و به پزشک مراجعه شود که با تجویز دارو یا انجام انواع دیگر درمان ها این جای زخم‌ها را کم رنگ کنند.

عوارض تنفسی بعد از ابدومینوپلاستی

یکی از عوارضی که ممکن است پس از عمل جراحی دیده شود، عوارض تنفسی است. در عمل جراحی زیبایی شکم، از هم‌گسیختگی عضلات شکم حتماً باید ترمیم شود. این عمل با بخیه‌هایی که به صورت پلیسه کردن عضلات شکم زده می‌شود، انجام می‌گیرد. در اثر این بخیه‌ها شکم کاملاً جمع می‌شود. با جمع‌شدن شکم، عضله دیافراگم بیمار به سمت بالا رانده می‌شود و این بالا کشیده می‌شود و این کشش دیافراگم، سبب کاهش توان تنفسی بیماران می‌شود. این حالت در مورد بیماران جوان و کسانی که شکم بزرگی ندارند غالباً مشکلی ایجاد نمی‌کند. ولی در مورد بیماران مسن‌تر و بیماران با شکم بزرگ و برآمده و بیمارانی که سابقه مشکلات تنفسی و آسم دارند ممکن است در دوره پس از عمل خود را به صورت تنگی‌نفس بعد از ابدومینوپلاستی، تب پس از عمل و… نشان دهد. به منظور کاهش این عوارض بهتر است بیمارانی که احتمال بروز این عارضه در آن‌ها وجود دارد، از سه هفته قبل از عمل، از شکم‌بندهای مخصوص استفاده نمایند. بستن این شکم‌بندها و انجام فعالیت‌های روزمره باعث عادت‌کردن بیمار به وضعیت پس از عمل می‌شود.

آمبولی ریه ناشی از ابدومینوپلاستی

ترومبوآمبولی عبارت است از ورود لخته خون و گردش در جریان خون و بستن رگ‌های حیاتی مثل رگ‌های ریه. این لخته معمولا از قبل در سیاهرگ‌های پا تشکیل شده و به هر دلیلی می‌تواند از جدار رگ کنده شده و وارد جریان خون شود. کاملا واضح است که معمولا سابقه ای از یک لخته شدن خون داخل سیاهرگ پا به نام ترومبوز عمقی پا وجود دارد.آمبولی چربی به وارد شدن قطعات کوچک چربی به جریان خون گفته می شود.

بازگشت چربی‌ها بعد از آبدومینوپلاستی

باید توجه داشت که چربی برداشته شده از نواحی مختلف بدن به هیچ‌وجه باز نمی‌گردد ولی بیماری که تحت عمل  قرار می‌گیرد باید در شش ماه گذشته وزنی ثابت داشته باشد. بیماری که نمی‌تواند وزن خود را ثابت نگه دارد در دوره پس از عمل نیز دچار مشکل خواهد شد. توجه داشته باشید که در دوره پس از عمل، اضافه‌ وزن و چاق شدن خود را به صورت تجمع چربی در نواحی پهلوها، سردل و زیر دل نشان می‌دهد و این حالتی است که بیماران آن را با بازگشت چاقی و چربی‌های خود نامگذاری می‌کنند. در این حالت کاهش وزن مختصر مشکلات بیمار را حل می‌کند و اگر این کار ممکن نباشد، بیماران می‌توانند 6 تا 9 ماه بعد از عمل اول خود این نواحی را لیپوساکشن نمایند.

 

دکمه بازگشت به بالا