علمی و پزشکیکسب و کار برتر ایرانی

عوارض بوکال فت در دراز مدت

داشتن صورت متقارن و زیبا خواسته هر فردی است. به همین دلیل هم هست که این روزها دنیای پزشکی در تلاش است تا با کمک روش‌های کاربردی بتواند در داشتن صورت و چهره‌ای زیباتر و متناسب‌تر به افراد کمک کند. یکی از این روش‌ها که اتفاقاً در سال‌های اخیر هم با استقبال بسیار زیادی مواجه شده، جراحی  بوکال فت است، روشی که با کمک آن می‌توان چهره‌ای زاویه‌دار و متناسب‌تر داشت.

جراحی بوکال فت چیست؟

همانطور که در فیلم بوکال فت مشاهده نموده اید بوکال فت نوعی جراحی زیبایی است که با هدف باریک‌تر و زیباتر کردن گونه‌ها و ایجاد گودی در این ناحیه انجام می‌گیرد. این روش، نتیجه‌ای بسیار طبیعی دارد و چهره فرد را علاوه بر زیباتر شدن، جوان‌تر نیز خواهد کرد. شما می‌توانید این جراحی را به تنهایی و یا همراه با عمل‌های زیبایی دیگری همچون و صورت، جراحی بینی، کاشت چانه، بزرگ کردن لب، تزریق بوتاکس و غیره انجام دهید.

جراحی بوکال فت با برداشتن بخشی از چربی صورت و گونه‌ها انجام می‌شود و به همین دلیل هم به نسبت وجود حجم چربی در چهره می‌تواند در افراد مختلف، بسیار متفاوت باشد. آیا بوکال فت باعث پیری می شود ؟ با این توضیحات، طبیعی است که این جراحی برای افرادی که صورت لاغرتری دارند، چندان مناسب نخواهد بود، چراکه چربی‌های کم موجود در صورت را از بین می‌برد و در نتیجه باعث می‌شود که فرد با افزایش سن، لاغرتر و پیرتر به نظر برسد.

در این روش، پد بوکال فت که توده‌ای چربی دایره‌ای از بافت صورت است و در اعماق پوست و ماهیچه‌های میانی گونه قرار دارد، هدف جراح خواهد بود. این پدها، معمولاً ظاهر چاق و نامناسبی را در صورت افراد به وجود می‌آورند. بسیاری از افراد با داشتن صورت چاق و گوشتی، اعتماد به نفس خودشان را از دست می‌دهند. برداشتن این پد در جراحی بوکال فت، مثل یک کانتور همیشگی عمل می‌کند و صورت شما را همچون یک مجسمه می‌تراشد و خوش‌فرم می‌سازد.

مزایای بوکال فت

از مهم‌ترین مزایایی که می‌توان برای جراحی بوکال فت در نظر داشت، سریع و آسان بودن آن است. جراحی بوکال فت بدون اینکه هیچ جای زخمی روی صورت شما باقی بگذارد، انجام می‌شود و مدت زمان استراحت بعد از آن نیز بسیار کوتاه است.

علاوه بر این، ظرافت تغییری که این جراحی بر روی چهره شما باقی می‌گذارد، آن‌قدر زیاد است که شاید اطرافیان شما با یک بار دیدنتان متوجه تفاوت ایجادشده نشوند و با کمی دقت، تغییر به وجود آمده را خواهند فهمید. برای درک بیشتر این موضوع می‌توانید چهره قبل و بعد از انجام این جراحی را در بسیاری از بیماران با هم مقایسه کنید تا متوجه طبیعی بودن و ظرافت بالای آن بشوید.

از آنجایی که این جراحی، تنها با یک برش کوچک در داخل دهان انجام می‌شود، هیچ جای زخمی در روی صورت دیده نمی‌شود و در نتیجه، اثری از یک جراحی مشخص نخواهد بود. به همین دلیل هم هست که خیلی از افراد با خیال راحت به سراغ این جراحی می‌روند. جالب است بدانید که دوران نقاهت و بهبودی بعد از این جراحی، فقط یک تا سه روز زمان می‌برد و فرد می‌تواند بعد از گذشت یک هفته به حالت عادی خود بازگردد و فعالیت‌هایش را مثل روزهای قبل از جراحی، از سر بگیرد.

جراحی بوکال فت با برشی از داخل دهان پد چربی موجود در ماهیچه‌های میانی گونه را برمی‌دارد. این جراحی هیچ زخمی روی صورت ایجاد نمی‌کند و دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد.  در کنار تمامی مزایا و خوبی‌هایی که می‌توان برای این روش در نظر گرفت باید بگوییم که جراحی بوکال فت عوارضی هم دارد که آگاهی از آنها خالی از لطف نیست. ناگفته نماند که این عوارض، احتمالی هستند و در درصد کمی از بیماران به وجود می‌آیند:

 • خون‌ریزی شدید
 • عفونت
 • بروز واکنش منفی نسبت به بیهوشی
 • قفل فک
 • تجمع مایع
 • آسیب دیدن غدد بزاقی
 • آسیب به عصب صورت
 • عوارض قلبی و ریوی
 • برداشتن بیش از حد چربی
 • عدم تقارن صورت
 • بروز نتیجه ضعیف و غیرقابل‌قبول.

درصد بسیار بالایی از این عوارض احتمالی با انتخاب یک جراح زیبایی حرفه‌ای و متخصص از بین خواهند رفت. بنابراین حتماً در انتخاب پزشک خود، حساسیت بالایی به کار بگیرید تا مشکلات احتمالی را به حداقل برسانید.

ماندگاری بوکال فت چقدر است؟

اگر برای انجام جراحی بوکال فت به یک جراح و پزشک ماهر و حرفه‌ای مراجعه کنید می‌توانید از طولانی بودن نتیجه‌ این جراحی، مطمئن شوید. با این حال برای مادام‌العمر بودن این جراحی لازم است که از مراقبت‌هایی که پزشک متخصص برایتان مشخص می‌کند پیروی کنید. برای مثال همیشه وزن سالم و متناسب خود را حفظ کنید، چراکه در صورت افزایش وزن و درگیری با اضافه وزن، تجمع چربی در صورت شما مجدداً دیده می‌شود و نتیجه ‌این موضوع نیز از بین رفتن نتیجه جراحی‌تان خواهد بود. افرادی که صورت‌های گوشتی و تپلی دارند بهترین کاندید برای این جراحی هستند.

کاندیدهای مناسب جراحی بوکال فت چه کسانی هستند؟

تقریباً می‌توان گفت که محدودیت چندانی برای انجام این جراحی وجود ندارد، با این حال به طور کلی کسانی که موارد زیر در رابطه با آن‌ها صدق می‌کنند می‌توانند کاندیدهای مناسبی برای انجام این جراحی باشند:

 • کسانی که سلامت جسمانی خوبی دارند.
 • افرادی که از وزن مناسبی برخوردارند.
 • کسانی که گردن پر و چاقی دارند.
 • کسانی که از پر بودن گونه‌هایشان ناراضی هستند.
 • افرادی که دچار فتق کاذب هستند. (فتق کاذب توده چربی کوچکی است که به دلیل ضعف پد بوکال فت شکل می‌گیرد.)
 • کسانی که به دنبال ظریف‌تر و زنانه‌تر کردن صورتشان هستند.
 • کسانی که به دنبال تغییرات ظریف هستند.
 • افرادی که سیگار و سایر دخانیات را مصرف نمی‌کنند.

دوره نقاهت بوکال فت

طبیعی است که این روش هم با وجود راحتی و ریسک پایینی که دارد، به مراقبت‌هایی نیاز داشته باشد تا در نهایت به بهترین نتیجه منجر شود. از جمله مراقبت‌های بعد از بعد از جراحی بوکال فت می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • بعد از انجام جراحی و قبل از آنکه به خانه بازگردید، جراح، دهان‌شویه‌ای مخصوص به شما می‌دهد تا برای جلوگیری از عفونت از آن استفاده کنید. در این زمان حتماً در رابطه با نحوه مراقبت از زخم با متخصص خود صحبت کنید.
 • برای چند روز بعد از جراحی باید رژیم غذایی مایع داشته باشید و بعد از آن هم رفته‌رفته از غذاهای نرم شروع کنید تا بعد به رژیم غذایی معمولی بازگردید.
 • تا زمانی که به بهبودی کامل برسید، باید حدود ۴ هفته صبر کنید.
 • در طول دوره نقاهت، حتماً دستورالعمل‌هایی را که پزشک برای مراقبت از زخم و همین‌طور رژیم غذایی‌تان می‌دهد دنبال کنید و تمامی زمان‌هایی را که برای معاینه برایتان مشخص شده به مطب پزشک مراجعه کنید.

چه کسانی نباید جراحی بوکال فت را انجام دهند؟

در صورتی که شما کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی بوکال فت نباشید و با این حال بخواهید این عمل را به انجام برسانید، احتمال بروز عوارض بعد از جراحی بیش تر می شود. در ادامه برخی از ویژگی های افراد نا مناسب برای انجام جراحی بوکال فت را مورد بررسی قرار داده ایم.

 1. اعتیاد به مصرف الکل و دخانیات
 2. کسانی که اضافه وزن دارند و قصد دارند که رژیم لاغری بگیرند. بهتر است بعد از کاهش وزن از مزایای جراحی زیبایی بوکال فت بهره مند شوند.
 3. افرادی که مبتلا به بیماری های خاص هستند و یا از داروهایی خاص استفاده می کنند، باید حتما با صلاح دید پزشک جراح پلاستیک برای انجام بوکال فت اقدام کنند.
 4. کسانی که از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و یا ایبوپروفن استفاده می کنند، باید مصرف این داروها را دو هفته قبل و بعد از عمل بوکال فت متوقف کنند. در صورتی که این مسئله امکان پذیر نیست، این افراد کاندیدای مناسبی برای بوکال فت نیستند.
 5. افرادی که پایین بودن را به کیفیت انجام آن ترجیح می دهند. نباید هزینه غیر معقولی برای انجام این جراحی پرداخت کرد ولی در عین حال نباید گول تبلیغات ارزان را خورد.

اصلی ترین عوارض بوکال فت

باید توجه داشت که این جراحی در اغلب موارد بی خطر و ایمن است ولی در برخی موارد مانند تمام جراحی ها،  عوارض بوکال فت نیز ایجاد می شود. برخی از عوارض بوکال فت طبیعی هستند؛ مانند تورم، احساس درد و کبودی که با گذشت یک هفته از بین می روند. اما برخی دیگر از انواع عوارض هستند که بروز آن ها غیر طبیعی است و نباید ایجاد شوند. دلیل اصلی مشاهده این گونه عوارض غیر طبیعی عدم انجام درست جراحی یا به وجود آمدن یک سری مشکلات در طی عمل است.

دکمه بازگشت به بالا