اجتماعی

صدور نمون‌برگ‌های هدایت تحصیلی؛این هفته/نحوه محاسبه عملکرد تحصیلی هر پایه برای ورود به پایه دهم

بنابر اظهارات معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش، برگه‌های هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم هفته سوم تیرماه یعنی ظرف همین هفته صادر می‌شود.

محمد مهدی کاظمی در گفت‌وگو با باراناخبر، درباره زمان صدور نمون برگ‌های هدایت تحصیلی پایه نهمی‌ها، اظهار کرد: بنایمان بر این بود تا بیستم تیرماه هدایت تحصیلی را به طور آزمایشی برای یک استان انجام می‌دهیم اما اجرای قطعی آن برای کل کشور در دهه سوم تیرماه انجام می‌شود.

وی با یادآوری اینکه ثبت نام نهمی‌ها در پایه دهم منوط به داشتن برگه هدایت تحصیلی است، درباره چرایی باز نشدن ثبت نام الکترونیکی پایه دهم در سامانه my.medu.ir، ادامه داد: ثبت نام الکترونیکی پایه دهم در سامانه مربوطه باز نشده چراکه هنوز برگه‌های هدایت تحصیلی صادر نشده است. البته در هیچ سالی هدایت تحصیلی زودتر از پایان تیرماه آماده نمی‌شد و سال قبل نیز برگه‌های هدایت تحصیلی در نیمه دوم مردادماه صادر شد.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش، با بیان اینکه برای صدور هدایت تحصیلی باید همه اطلاعات دانش آموزان از سامانه ثبت نمرات به سامانه هدایت تحصیلی منتقل شود، توضیح داد: نمرات عمده دانش آموزان آماده است اما باید اطلاعات کل دانش آموزان در سامانه ثبت شود تا اطلاعات را برای هدایت تحصیلی منتقل کنیم. سامانه نمرات را از یک جا می‌خواند.

به گفته کاظمی، در برگه هدایت تحصیلی مولفه‌های مربوط به «مشاوره تحصیلی» که شامل نظر دانش آموز، نظر اولیاء، نظر دبیران و مشاور است، ۶۵ امتیاز و عملکرد تحصیلی دانش آموز ۳۵ امتیاز دارد.

نحوه محاسبه ضریب عملکرد تحصیلی هر پایه برای ورود به پایه دهم 

وی همچنین این را هم گفت که عملکرد تحصیلی دانش آموز در پایه هفتم با ضریب یک، در پایه هشتم با ضریب یک و در پایه نهم با ضریب سه و در عناوین درسی مشخص به هر رشته تحصیلی در پایه دهم محاسبه می‌شود؛ برای مثال برای رشته علوم تجربی و علوم ریاضی، نمرات دروس علوم و ریاضی دانش آموزان در سه پایه یاد شده و با ضرایب یاد شده محاسبه می‌شود.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش، در پاسخ به این سوال که در مولفه مشاوره تحصیلی که شامل نظر دانش آموز، نظر اولیاء، نظر دبیران و مشاور می‌شود و ۶۵ امتیاز دارد، نظر دانش آموز اثر بخش‌تر است یا نظر اولیاء و دبیران؟، گفت: تقریبا امتیاز آنها یکی و به صورت ۱۰ امتیاز ۱۰ امتیاز است.

انتهای پیام

گروه تحریریه علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با نگاهی منصفانه به تفاوت‌های اجتماعی و تبعیضات نژادی.
دکمه بازگشت به بالا