بین الملل

سیدحسن نصرالله: کشورهای اسلامی باید سفرای سوئد را اخراج کنند

دبیرکل حزب‌الله لبنان در واکنش به صدور مجوز مکرر مقامات سوئدی برای سوزاندن قرآن کریم و سوزانده شدن قرآن مجید در استکهلم، از کشورهای اسلامی خواست تا سفرای سوئدی را اخراج کنند.

به گزارش باراناخبر، سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنرانی شب چهارم ماه محرم‌الحرام به توهین مجدد سوئدی‌ها به مقدسات اسلامی و سوزاندن قرآن کریم در استکهلم واکنش نشان داد و گفت: من به دولت سوئد توصیه می‌کنم که با کارشناسان حقوقی مشورت کند تا بفهمد به کجا می‌رود.

دبیرکل حزب‌الله تصریح کرد: اگر دولت سوئد به مسیر خود در این زمینه ادامه دهد، جزو کشورهای ضد اسلامی طبقه‌بندی می‌شود. اگر این ارزیابی درست باشد که موساد پشت این سوءاستفاده قرار دارد، این حرکت ادامه خواهد داشت.

وی با بیان این‌که مقاومت لبنان موضوع اخراج سفیر سوئد از لبنان را به صورت رسمی و الزامی پیگیری خواهد کرد، از دیگر کشورهای اسلامی خواست تا سفرای سوئدی را اخراج کنند.

سیدحسن نصرالله همچنین جنایت روز جمعه یک گروه ضد اسلامی مقابل سفارت عراق در کپنهاگ پایتخت دانمارک را محکوم کرد و گفت که بیانیه‌های صادر شده دولت دانمارک در محکومیت اهانت به مقدسات کافی نیست.

وی همچنین گفت: در ماه‌های اخیر، ایالات متحده یک سناریو را به‌طور صریح و روشن اعلام کرد که مربوط به گسترش همجنس‌گرایی در جهان است. ایالات متحده به سفرای خود در کشورهای جهان اطلاع داد که برای پروژه همجنس‌گرایی تلاش کنند.

سیدحسن نصرالله در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در پی اهانت به قرآن مجید در استکهلم، گفت: دولت سوئد باید بیانات حضرت امام خامنه‌ای در محکومیت اهانت به قرآن را، به‌ویژه عبارت «کشوری که با اسلام جنگ می‌کند» به دقت مورد بررسی قرار دهد.

وی با بیان این‌که لبنان هیچ‌گونه لطمه کوچک و بزرگی را تحمل نمی‌کند، افزود: من از جوانان لبنانی می‌خواهم که دست به هیچ اقدام فردی نزنند تا راه را برای کسانی که می‌خواهند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند، باز نکنند.

دبیرکل حزب‌الله ادامه داد: ما در نبردی هستیم که نه برای انفعال، بلکه برای پیروزی قرار داریم.  پیروزی با گام‌های حساب‌شده، سنجیده و محکم به دست می‌آید.

شب گذشته، گروه افراطی «ملی‌گرایان دانمارکی» اقدام به آتش زدن نسخه‌ای از قرآن کریم در برابر سفارت عراق در کپنهاگ، پایتخت دانمارک کرد.

در پی این اقدام، منطقه خضراء بغداد شب گذشته شاهد تجمعی برای حمله به سفارت دانمارک بود اما نیروهای امنیتی مانع از رسیدن معترضان به اطراف سفارت شدند.

چهارشنبه گذشته نیز پلیس سوئد اعلام کرد که مجوز یک تجمع در برابر سفارت عراق در استکهلم را صادر کرده است و ترتیب‌دهنده تجمع قصد دارد «نسخه‌ای از قرآن را به آتش بکشد».

پلیس سوئد تصریح کرد که «مجوز بر پایه درخواست رسمی برای سوزاندن کتاب‌های مذهبی صادر نشده است و مبنای صدور این مجوز برگزاری تجمعی عمومی برای اظهارنظر در راستای قانون اساسی آزادی تجمعات بوده است».

سلوان مومیکا، مهاجر ۳۷ ساله عراقی که از کشورش به سوئد گریخته است، در دهم تیرماه با برپایی تجمعی با مجوز پلیس سوئد در محل مسجد مرکزی شهر استکهلم، نسخه‌ای از قرآن کریم را پاره کرد و به آتش کشید.

در پی آتش زدن نسخه‌ای از قرآن کریم در سوئد؛ وزارت خارجه عراق سفیر سوئد در بغداد را احضار و مراتب اعتراض خود را اعلام کرده بود.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا