فرهنگ و هنر

سرانجام خیابان‌کشی در «کوشک عزت‌آباد»

معاون میراث‌ فرهنگی استان یزد گفت: خیابان‌کشی در عرصه کوشک عزت‌آباد متوقف شده است و میراث فرهنگی در برابر این اقدام ایستادگی می‌کند.

چندی پیش شهرداری ابرکوه در عرصه کوشک عزت‌آباد که در فهرست میراث ملی ایران ثبت شده است، اقدام به جدول‌بندی و خیابان‌کشی کرد که اعتراض دوستداران و فعالان میراث فرهنگی را برانگیخت. پس از این واکنش‌ها، اداره کل میراث فرهنگی استان یزد، خیابان‌کشی در عرصه کوشک عزت‌آباد ابرکوه را متوقف کرد. با این وجود، گزارش‌های برخی اهالی ابرکوه بیانگر آن است که تجهیزات و ماشین‌آلات خیابان‌کشی هنوز از وسط عرصه کوشک تاریخی جمع‌آوری نشده، تخریب‌ها بازسازی نشده و این نگرانی وجود دارد که پس از آرام شدن جو، دوباره خیابان‌کشی از سر گرفته شود.  

عبدالمجید شاکری شمسی ـ معاون میراث فرهنگی استان یزد ـ اما به باراناخبر گفت: هیچ ادوات و تجهیزات کارگاهی (در عرصه کوشک عزت‌آباد) باقی نمانده است و فقط یک قسمت از جدولی که ساخته شده بود، در محل باقی مانده که این سازه هم به عرصه کوشک نمی‌رسد. اقداماتی که در عرصه کوشک عزت‌آباد در حال انجام بود، کاملا متوقف شده و هیچ تخریبی هم صورت نگرفته است.

سرانجام خیابان‌کشی در «کوشک عزت‌آباد»

او در واکنش به این‌که نگرانی‌ها درباره ازسرگیری فعالیت‌های شهرداری در این محوطه همچنان وجود دارد، اظهار کرد: ما هم نگران این ماجرا هستیم، چون مدیریت شهری هنوز بر این خیابان‌کشی اصرار دارد و مدعی است این طرح در دوره‌ای مصوب شده است. با این وجود ما پیشنهاد دادیم که طرح دیگری ارائه دهند که مسیر جایگزین داشته باشد.

معاون میراث فرهنگی استان یزد گفت: اگر این طرح ارائه شود، در شورای فنی میراث فرهنگی بررسی می‌شود. اگر هم مقاومت کنند که پیگیری حقوقی میراث‌ فرهنگی ادامه خواهد داشت و اجازه این فعالیت را نمی‌دهیم. اگر میراث فرهنگی در این مورد کوتاهی کند باید پاسخ‌گو باشیم و من هم به عنوان معاون میراث فرهنگی استان یزد اگر کوتاهی کنم باید پاسخ‌گو باشم.  

انتهای پیام 

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا