علمی و پزشکیکسب و کار برتر ایرانی

روش های خانگی درمان واریس پا

رگ های متورمی هستند که معمولاً بنفش یا آبی رنگند. این رنگ آبی به این دلیل ایجاد می شود که خون جمع شده در این رگ ها کمتر از حد لازم حاوی اکسیژن است. متاسفانه، بیماری واریس خود به خود بهبود پیدا نمی کند و اگر درمان نشود معمولاً بدتر می شود. متخصص پوست در تهران برای درمان واریس ممکن است از روش هایی مثل ، تزریق یا جراحی استفاده کنند. به یاد داشته باشید که علاوه بر این روش ها چندین راهکار دیگر مثل تغییر رژیم غذایی و یا سبک زندگی وجود دارد که انجام آن ها نیز می تواند به کاهش علائم واریس کمک کند.

علت واریس پا

علت اصلی ابتلا به واریس، همینطور علت واریس پا در جوانی، نارسایی ( ضعف یا افتادگی) دریچه های سیاهر گ ها (وریدها) است. نارسایی دریچه های وریدی باعث می شود حرکت خون به سمت بالا برای برگشت به قلب در سیاهرگ ها مشکلتر شود. به این وضعیت نارسایی وریدی گفته می شود. سن نیز می تواند یکی از عوامل خطر ابتلا به واریس باشد.

هرچه فردی پیرتر شود ، بافت تشکیل دهنده دیواره سیاهرگ ها، خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و در اثر فشار بیشتر کشیده می شود. افزایش فشار در سیاهرگ های ساق پا سرانجام می تواند باعث بزرگ شدن، تورم و پیچ خوردگی این رگ ها شده و در نهایت باعث واریسی شدن آن ها شود. در درمان واریس از مجموعه ای از روش های درمانی، برای برطرف کردن مشکل نارسایی دریچه های وریدی استفاده می کنند.

عوامل خطر

عوامل خطر زیادی هستند که می توانند باعث واریس شوند. متاسفانه هیچ عامل خطر واحدی وجود ندارد که بر اساس آن بتوان تشخیص داد یک نفر حتما به واریس مبتلا خواهد شد یا خیر. در حقیقت ، ممکن است شخصی همه عوامل خطر را داشته باشد ولی به واریس مبتلا نشود و برعکس یک بیمار تنها یک عامل خطر داشته باشد اما به واریس مبتلا شود. این عوامل خطر عبارتند از:

 • ژنتیک
 • سن
 • جنسیت
 • بارداری
 • سبک زندگی
 • چاقی
 • جراحت

علائم واریس

علائم و تغییرات بدنی واریس به اشکال مختلفی بروز می کنند. بیشتر علائم واریس در ساعات آخر روز، در حدود زمان قاعدگی، در هوای گرم و یا پس از طولانی ایستادن یا نشستن بروز می کنند.

خونریزی

اگر پوست روی رگ های واریسی خیلی نازک باشد، این ر گ ها مستعد خونریزی هستند و ممکن است کاری مثل یک دوش گرفتن ساده یا ترومای جزئی باعث ترکیدن و خونریزی آن ها شود.

زخم

زخم شدن یا بروز جراحات پوستی نشان دهنده موارد بسیار شدید واریس است. این زخم ها وجراحت در بیمارانی که مبتلا به نارسایی مزمن وریدی طولانی هستند ممکن است به صورت خود به خود رخ دهند. زخم های واریسی خیلی سخت بهبود پیدا می کنند.

واریس و رگ های عنکبوتی ممکن است باعث ایجاد مشکلات و ناراحتی هایی در درجات مختلف (از خفیف گرفته تا شدید) در فرد مبتلا شوند از جمله:

 • احساس سنگینی
 • درد
 • لرزش
 • تورم
 • گرفتگی ساق پا (که معمولا هر چه به سمت ساعات پایانی روز می رویم بدتر می شود)
 • تغییرات پوستی از جمله بروز زخم روی پاها

با درمان واریس علائم آن نیز برطرف می شوند اما در صورتی که درمان انجام نشود، علائم به مرور زمان بدتر می شوند.

تشخیص واریس

پزشکان برای تشخیص واریس از معاینه بدنی شروع می کنند. آن ها در حالتی که بیمار ایستاده پاهای او را بررسی می کنند تا ببینند آیا تورمی وجود دارد یا خیر و احتمالاً سونوگرافی نیز تجویز می کنند. سونوگرافی بهترین ابزار تشخیصی برای تعیین آن است که آیا فردی نارسایی وریدی که علت اصلی واریس است دارد یا خیر. سونوگرافی یک روش غیر تهاجمی و بدون درد است که در آن از امواج صوتی استفاده می شود و پزشکان به کمک آن می توانند نحوه جریان خون فرد را بررسی کنند تا ببینند آیا دریچه های وریدی نارسایی دارند یا خیر.

عوارض درمان نکردن واریس پا

متاسفانه، واریس بدون درمان بهبود پیدا نمی کند و در صورت عدم درمان، با گذشت زمان معمولاً بزرگتر و دردناکتر هم خواهد شد. مشکل رگ های واریسی فقط ظاهر ناخوشایندی که ایجاد کرده اند نیست بلکه واریس نشان دهنده مشکلی در بدنی است که در اثر نارسایی دریچه ها و افزایش فشار در سیاهرگ های پا ایجاد شده است. علائم این بیماری بدون درمان، به طور معمول وخیمتر می شوند از جمله این که ظاهر رگ ها برجسته تر شده، تورم، لرزش و درد پاها بیشتر می شود و رگ های عنکبوتی یا واریسی جدیدی تشکیل خواهد شد. در موارد شدید، اگر واریس همچنان درمان نشود، ممکن است زخم های وریدی ایجاد شود که  مساله ای جدی و خطرناک است و بهبود آن ممکن است ماه ها طول بکشد.

آیا روش درمان واریس برای همه یکسان است؟

واریس هیچ درمان واحد و یکسانی که برای همه به یک اندازه مفید و موثر باشد ندارد. بیماری های وریدی در همه افراد یکسان نیستند و بالتبع روش های درمانی نیز برای افراد مختلف متفاوت خواهند بود. در اکثر بیماران، پزشکان ابتدا سوابق پزشکی بیمار را به طور کامل بررسی کرده و پاها را معاینه و سونوگرافی می کنند. سپس درباره هر نوع ناهنجاری موجود در رگ های پاهای بیماران با آنها صحبت کرده و در نهایت در مورد همه گزینه های درمان ورید با آن ها بحث می کنند. انتخاب یک درمان موثر و مناسب برای واریس به وضعیت بیمار و نوع رگ های درگیر بستگی دارد.

راه های درمان واریس پا

شامل بستن و تخریب و یا خارج کردن رگ های واریسی – رگ های متورم و پیچ خورده و ناصاف است که به خاطر نارسایی دریچه های سیاهرگ ها ایجاد شده اند. گزینه های درمانی برای واریس ساق پا عبارتند از:

 ورزش کردن

پیاده روی بهترین ورزش برای سلامت رگ هاست. پیاده روی عضلات ساق پا که به منزله پمپ سیستم گردش خون در پاها عمل می کنند را کشیده و تقویت می کند. علاوه بر این، پیاده روی کاری است که اکثر مردم هر روز می توانند آن را بطور طبیعی انجام دهند. اگر پیاده روی و ورزش نمی کنید و مدتی طولانی است که بی تحرک بوده اید، حتماً آرام آرام این کار را شروع کنید و به مرور مسافت های پیاده روی خود را طولانی تر و سرعت راه رفتنتان را بیشتر کنید.

اضافه کردن ورزش به شکل منظم به عنوان بخشی از روند معمول زندگی باعث بهبود سلامت کلی و کاهش خطر چاقی که یکی از عوامل خطر شایع واریس است می شود. قبل از شروع هر برنامه ورزشی، با پزشک خود مشورت کنید. سایر ورزش ها و تمریناتی که لزوماً به جلوگیری از واریس کمک نمی کنند اما جزء تمرینات کم فشارند عبارتند از:

 • شنا کردن
 • پارو زدن و قایقرانی
 • استفاده از دستگاه بدنسازی الپتیکال
 • و هر ورزش کم فشار دیگر.

توصیه هایی برای سبک زندگی

خواه بیمار مبتلا به واریس درمان خاصی برای واریس خود انجام داده باشد یا خیر، انجام بعضی تغییرات در سبک زندگی برای این افراد مفید است. توصیه ها در این خصوص شامل بالا قرار دادن پاها، کاهش وزن تا رسیدن به وزن سالم، اجتناب از روی هم انداختن پاها و جلوگیری از یبوست است.

رژیم غذایی

سیاهرگ ها در سرتاسر بدن کشیده شده اند و خونی که اکسیژن آن توسط اندام ها جذب شده را به قلب باز می گردانند تا دوباره اکسیژن بگیرد. دیواره سیاهرگ ها برای این که بتوانند به خوبی از عهده این وظیفه برآیند، باید محکم و در عین حال انعطاف پذیر باشند. هنگامی که دیواره رگ ها کم کم ضعیف شوند، خون در اندام های انتهایی و به ویژه پاها جمع می شود. با گذشت زمان، این سیاهرگ ها ظاهری پیچ خورده و متورم پیدا می کنند که این حالت با عنوان واریس شناخته می شود.

رژیم غذایی ممکن است در بروز یا کاهش مشکلات وریدی نقش داشته باشد. از طرفی یک رژیم غذایی پر چرب و پر نمک باعث افزایش وزن و چاقی می شود که افزایش وزن بدن بر سیستم گردش خون فشار وارد کرده و خطر ابتلا به واریس را افزایش می دهد. از طرف دیگر استفاده از برخی مواد غذایی خاص ممکن است به سلامت سیاهرگ ها کمک کند. به عنوان مثال، مصرف بیشتر فیبر باعث می شود، به فشار و زور زدن کمتری برای دفع مدفوع، که یکی از علل شایع بروز واریس است، نیاز باشد. با مصرف برنج قهوه ای، آرد سبوس دار و میوه و سبزیجات فراوان می توان مقدار فیبر دریافتی در رژیم غذایی را افزایش داد. متخصصین عروق خاطرنشان می کنند که مصرف آنتی اکسیدانی به نام فلاونوئید، که در زغال اخته ( بلوبری)، توت فرنگی، برگ شلغم و سیب زمینی شیرین یافت می شود، نیز سلامت رگ ها را بهبود می بخشد.

جوراب واریس

جوراب واریس با فشار آوردن به رگ های واریسی و فشرده کردن بافت اطراف آنها، جریان خون در پاها را تسهیل می کند. استفاده از جوراب واریس به عنوان یک “روش درمانی” اگرچه مشکل اساسی نارسایی وریدی را برطرف نمی کند، اما به کاهش علائم و عوارض اولیه واریس مانند احساس خستگی یا سنگینی پاها و تورم مچ پا کمک می کند. علاوه بر این، جوراب واریس ممکن است در پیشگیری از ابتلا به واریس نیز کمک کند. نکته منفی در خصوص جوراب واریس آن است که استفاده از آن به خصوص در ماه های گرم تابستان چندان راحت نیست.

اسکلروتراپی

در روش یک ماده شیمیایی یا فوم به داخل رگ واریسی تزریق می شود که باعث می شود رگ دچار اسپاسم شده و موجب التهاب در آن می شود. در هر بار درمان معمولاً لازم است چند تزریق به چندین قسمت از رگ واریسی مورد نظرانجام شود و ممکن است نیاز باشد بعد از گذشت حدود یک سال درمان مجددا تکرار شود. پس از انجام تزریق، لازم است پای بیمار تا چند روز بانداژ شده و بعد برای چند هفته از جوراب واریس استفاده شود. این درمان معمولاً نیازی به بستری شدن و شب ماندن در بیمارستان ندارد.

در درمان را از بدن خارج می شود. این روش تحت بی حسی عمومی انجام می شود. در جراحی عروق چند تکنیک وجود دارد که، جراحان بسته به شدت شرایط و محل رگ ها از بعضی از آن ها استفاده می کنند، اما در همه این روش ها لازم است پوست را برش بدهند.

پیش از این لازم بود بیمار پس از جراحی واریس چند روز در بیمارستان بستری بماند، اما امروزه اغلب این جراحی در طول روز انجام شده و بیماران همان روز از بیمارستان مرخص می شوند. بعد از عمل ، تا زمانی که زخم ها بهبود یابند، پا بانداژ و پانسمان می شود و پس از آن بیمار باید برای چند هفته جوراب واریس بپوشد. طبیعی است که لازم است بیمار برای یکی دو هفته بعد از جراحی از کار خود مرخصی بگیرد.

درمان با امواج رادیویی و لیزر

استفاده از امواج رادیویی و لیزر تکنیک های جدیدتری برای درمان واریس هستند و به ترتیب “حذف رگ با امواج رادیویی ” و ” درون رگی ” نامیده می شوند. هر دو این روش ها رگ واریسی را از بین می برند اساساً، در این روش ها از انرژی امواج رادیویی یا لیزر برای گرم کردن رگ واریسی استفاده می شود، که این گرما باعث بروز التهاب و ایبیماری واریس زمانی که رگ ها گشاد شده و دریچه های آنها ضعیف می شود به وجود می آید، در این حالت خون در بالای دریچه مذکور جمع می شود.

به همین دلیل است که رگ ها برجسته می شوند. رگ های واریسی معمولاً در افرادی که به مدت طولانی و بدون وقفه می ایستند و گردش خون در پاهای آنها ضعیف است دیده می شود همچنین رژیم غذایی نامناسب و ورزش نکردن نیز از دیگر علل ابتلا به بیماری واریس هستند. زنان معمولاً در و و به دلیل عوامل هورمونی ممکن است دچار بیماری واریس شوند  رگ های واریسی، رگ های پیچ وتاب دار و بزرگ شده هستند که معمولاً در پاها دیده می شوند. فشار اضافی بر رگ، به خصوص زمانی که نشسته اید یا ایستاده اید از مهم ترین دلایل بزرگ شدن رگ های سطحی است، البته ممکن است عوامل وراثتی هم نقش عمده ای در ابتلا به این بیماری بازی می کنند.

دکمه بازگشت به بالا