بین الملل

دیوان عالی رژیم صهیونیستی از کابینه درباره «لغو استدلال معقولیت» توضیح خواست

دیوان عالی رژیم صهیونیستی ارائه توضیحات توسط کابینه این رژیم درباره «لغو استدلال معقولیت» را خواستار شد.

به گزارش باراناخبر، به نقل از خبرگزاری «سما»، دیوان عالی رژیم صهیونیستی با صدور حکمی کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اشغالگر را موظف به ارائه توضیحاتی برای توجیه تصویب قانون «لغو استدلال معقولیت» به عنوان بند اصلی لایحه «اصلاحات قضایی» کرد.

دیوان عالی رژیم صهیونیستی در این باره اعلام کرد که این تصمیم در چارچوب روند رسیدگی به شکایات ارائه شده علیه این قانون اتخاذ شده است.

پیشتر روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشته بود: دیوان عالی اسرائیل ۱۲ سپتامبر جلسه استماعی را با مشارکت ۱۵ قاضی این دادگاه برای بررسی شکایت‌های مطرح شده علیه قانون «لغو استدلال معقولیت» برگزار می‌کند. این جلسه به ریاست استر حایوت، رئیس دادگاه برگزار می‌شود. این اولین باری است که ۱۵ قاضی در این جلسه شرکت می‌کنند.

این تصمیم گام بزرگ دیگری در قبال «ائتلاف نتانیاهو» است و بر مناقشه سیاسی رژیم صهیونیستی تأثیر می‌گذارد.

اوایل مرداد نمایندگان کنست در غیاب نمایندگان جناح اپوزیسیون بند «لغو استدلال معقولیت» به عنوان بخشی از لایحه جنجالی «اصلاحات قضایی» کابینه رژیم صهیونیستی را به صورت نهایی تصویب کردند تا تبدیل به یک قانون شود.

این اقدام موجب تظاهرات گسترده در سراسر اراضی اشغالی طی روزها و هفته‌های گذشته شده است. همچنین شمار قابل توجهی از نیروهای ذخیره ارتش این رژیم نیز به دلیل اعتراض به این طرح به مخالفان نتانیاهو ملحق شده‌اند و تمرد نظامیان همچنان ادامه دارد.

به‌رغم مخالفت‌های شدید با این طرح، نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی است که هدف آن ایجاد توازن بین قوه‌ها از طریق کاهش اختیارات دیوان عالی به نفع پارلمان است.

اما منتقدان بر این باورند که این اقدام راه را برای سوء استفاده از قدرت باز می‌کند، در حالی که اپوزیسیون این طرح را گامی برای تضعیف استقلال قوه قضاییه می‌داند که در نهایت دیوان عالی رژیم صهیونیستی را تابع خواسته‌های سیاستمداران می‌کند.

«استدلال معقولیت»، استدلال و برهانی است که توسط کنست به منظور نظارت بر مقام اجرایی مطرح می‌شود و به دیوان عالی رژیم صهیونیستی اجازه می‌دهد در مواقعی که کار مقام اجرایی غیرمنطقی است، وارد عمل شود. بنابراین دیوان عالی حق دارد لوایح و تصمیمات اداری را به دلیل «غیر معقول بودن» لغو کند.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا