عمومیکسب و کار برتر ایرانی

دلیل جوش آوردن خودرو

یکی از ویژگی‌های مهم ، حداکثر دمای استاندارد قابل تحمل توسط آن است که گذر از این حد مجاز، منجر به داغ‌ شدن اتومبیل می‌شود و در اصطلاح به آن جوش آوردن خودرو می‌گویند.اگر هنگام رانندگی به‌خصوص در روزهای گرم و پر ‌‌ترافیک، نشانگر آمپر آب روی خط قرمز قرار گرفت یا اینکه از کاپوت خودرو، بخار خارج شد؛ به قطع یقین ماشین شما جوش آورده است. توصیه می‌شود که قبل از رسیدن هر گونه آسیبی به لوازم یدکی هیوندای ، در اولین قدم از ادامه رانندگی منصرف شده و اتومبیل خود را متوقف کنید.

پیشگیری از جوش آوردن خودرو در سفر

با شروع سال جدید و ایام تعطیلات، بسیاری از هموطنان برای سفرهای نوروزی با خودرو شخصی برنامه‌ریزی می‌کنند. نکته بسیار مهمی که پیش از شروع سفر باید مدنظر تمام رانندگان باشد؛ بررسی سلامت خودرو از جوانب مختلف همچون است تا حین مسافرت در جاده مشکلی برای راننده و سرنشینان آن پیش نیاید.

یکی از مهم‌ترین موارد، رعایت نکات لازم جهت پیشگیری از جوش آوردن خودرو است. در این متن به دلایل و راه‌های رفع این مشکل در صورت وقوع پرداخته‌ایم تا با بررسی موارد لازم پیش از سفر به خصوص در نوروز، مسافرتی آرام را کنار خانواده‌تان تجربه کنید.

اگر قصد سفر به جاده‌های پرترافیکی همچون چالوس، هراز، مشهد و سایر مسیرهای پر رفت و آمد را دارید؛ احتمال جوش آوردن خودرو بیشتر می‌شود. بنابراین رعایت نکات زیر و رفع نقص‌های احتمالی را جدی بگیرید.

با خودرو جوش ‌آورده خود چه کنیم؟

  • در صورت روشن‌ بودن کولر ماشین، آن را خاموش کنید تا از فشار روی موتور کاسته شود.
  • شیشه‌های خودرو را به سمت پایین بکشید.
  • اگر در ترافیک هستید، دنده را خلاص کنید؛ سپس پدال گاز را کمی فشار دهید که منجر به بالا رفتن سرعت پمپ آب و فن رادیاتور می‌شود.
  • به یک‌باره توقف نکنید؛ سرعت خود را کم کرده و سپس ماشین خود را متوقف کنید.
  • زیاد ترمز نکنید که منجر به افزایش دمای موتور می‌شود.
  • در اولین فرصت، اتومبیل خود را پارک کرده و کاپوت را بالا بزنید.
  • بعد از مدتی، بخاری خودرو را روشن کنید تا گرمای موتور به داخل ماشین منتقل شده و موتور خنک شود.
  • به هیچ وجه درب رادیاتور را باز نکنید؛ زیرا امکان دارد که آب جوش تحت فشار به سمت شما پاشیده شود.
  • صبر کنید موتور خنک شود، سپس اتومبیل را روشن و در حالی که ماشین در وضعیت خلاص است، مقداری آب به منبع آب موتور اضافه کنید.

دلایل جوش آوردن خودرو

شرایط متعددی همچون رانندگی در هوای گرم، استفاده از کولر، وجود ترافیک سنگین، رانندگی در سربالایی و … در جوش آوردن موتور موثر هستند.

در این بخش سعی داریم تا شما را با اصلی‌ترین علل جوش آوردن اتومبیل آشنا کنیم که با شناخت و کنترل هر کدام از این دلایل و استفاده از راه‌حل‌های پیشنهاد شده می‌توانید از وقوع آن جلوگیری کنید.

1- روغن موتور

در صورتی که خودرو شما، خاصیت خود را از دست دهد یا از مقدار مجاز آن کاهش یابد، دمای موتور زیاد شده و ممکن است که ماشین شما جوش بیاورد؛ زیرا روغن موتور علاوه بر روان و نرم‌کردن قطعات موتور، در خنک‌سازی آن هم تاثیر دارد.

توصیه می‌شود طبق یک برنامه مشخص به‌خصوص در هوای گرم، سطح روغن موتور خود را کنترل و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

2- خرابی فن رادیاتور

پروانه موتور یا همان فن رادیاتور، وظیفه‌ی خنک‌کردن آب رادیاتور و در نهایت موتور را دارد. در صورتی که آمپر آب، دمای بیش از حد مجاز را نشان دهد و فن رادیاتور روشن نشود یا شدت چرخش آن بسیار آهسته باشد؛ حتما یکی از قطعات پروانه موتور دچار مشکل یا خرابی شده و منجر به جوش اورن خودرو می‌شود.

برای بررسی وضعیت فن، در قدم اول کولر خودرو را روشن کنید. اگر همزمان با آن، فن خنک‌کننده رادیاتور به‌کار افتاد؛ قطعا راه ‌انداز فن یا مدار فرمان دچار مشکل است.

یکی از راه‌های دیگر جهت بررسی این است که پس از خاموش کردن ماشین، پره‌های فن را بچرخانید؛ اگر پره‌ها به سختی چرخیدند، احتمالا باید تعویض شوند. همچنین بررسی قسمت مشبک جلوی رادیاتور را فراموش نکنید، زیرا که ممکن است چیزی مانع ورود هوا از فن به رادیاتور شود.

نکته: از آن جهت که فن رادیاتور در خودروهای جدید به صورت الکتریکی هستند، برای تعمیر آن توصیه می‌شود که به یک نیروی متخصص جهت شناسایی و رفع مشکل مراجعه کنید.

3- خرابی پمپ آب

وظیفه آب‌رسانی به سیستم خنک‌کننده موتور بر عهده پمپ آب است؛ بنابراین در صورتی که مقدار آب در موتور خودرو کم شد، پمپ را بررسی کنید تا دچار مشکلاتی همچون شکستگی پروانه‌های داخلی، شکستگی یاتاقان یا نشتی زیر پمپ به دلیل خرابی کاسه نمد نشده باشد.

فراموش نکنید که اگر پمپ آب وظیفه خود را به‌ درستی انجام ندهد، سریعا دمای موتور بالا می‌رود و موتور جوش می‌آورد.

4- نشتی قطعات سیستم خنک‌ کننده موتور

اگر هر یک از قطعات خودرو مانند رادیاتور، پمپ آب، شلنگ‌ها، هوزینگ ترموستات و واشر سرسیلندر دچار نشتی آب شود، موتور با مشکل آب‌رسانی مواجه خواهد شد و در نتیجه جوش می‌آورد؛ بنابراین از عدم نشتی قطعات موتور مطمئن شوید.

5- مایع خنک‌ کننده

یکی از دلایل دیگر جوش‌ آوردن ماشین می‌تواند استفاده از مایع خنک‌کننده (ضد جوش) نامناسب یا نسبت کم و زیاد آب به مایع خنک‌ کننده باشد.

همچنین در دمای زیر صفر، مایع خنک‌کننده حالت ژله‌ای به خود می‌گیرد و ممکن است این امر منجر به گرفتگی در موتور شود؛ پس در این شرایط، بهترین گزینه تعویض مایع خنک کننده است.

6- گرفتگی شلنگ‌ ها

گردش خنک‌کننده در موتور بر عهده شلنگ‌های خودرو است. اگر در شلنگ‌ها گرد و‌ غبار یا ذرات ریزی وارد شود، منجر به گرفتگی آن‌ها شده و در نهایت آب‌رسانی در سیستم ماشین دچار مشکل می‌شود. بنابراین فراموش نکنید که به طور مرتب شلنگ‌ها را چک و از تمیز بودن آن‌ها اطمینان حاصل پیدا کنید.

7- خرابی در ترموستات

یک قطعه مکانیکی است که طبق زمان‌بندی، مسیر آب در موتور را باز و بسته می‌کند. در صورتی که ترموستات در زمان معین باز نشود، خودرو شما به سرعت جوش می‌آورد.

8- خرابی در واتر پمپ

دقت داشته باشید که تسمه واتر پمپ، شل یا پاره نباشد که این امر، کارکرد پمپ آب را مختل خواهد کرد. در صورتی که تسمه هیچ مشکلی نداشته باشد، اما واتر پمپ به درستی کار نکند؛ کاری از دست شما برنمی‌آید. بنابراین بهتر است به مکانیک مراجعه و ماشین خود را تعمیر کنید.

ما در این مقاله سعی داشتیم، با بررسی دلایل رایج جوش‌ آوردن موتور خودرو، راه‌های پیشگیری یا رفع آن و ذکر تمام نکاتی که به شما کمک می‌کند تا از آسیب‌‌دیدن به ماشین خود در لحظه جوش آوردن جلوگیری کنید؛ شما را یاری رسانیم تا حتی الامکان خودتان مشکل را برطرف کنید، اما توصیه ما به شما این است که در صورت نیاز و برخورد با ایرادات اساسی به تعمعلت جوش آوردن ماشین پراید و سایر خودروها ذهن اغلب راننده ها را به خودش مشغول میکند. زمان جوش آوردن موتور ماشین چه کنیم؟ جوش آوردن پراید یا موتور هر ماشین دیگری دلایل واضحی دارد. در این مقاله علت جوش آوردن پراید و سایر خودروها را با هم بررسی میکنیم. و خواهیم گفت که چطور مانع از جوش آوردن ماشین شوید.

ابتدا فیلم زیر را ببینید.

در زمان پخش فیلم، در قسمت پایین و سمت راست، بر روی آیکون مربع کلیک کنید تا تصویر را بزرگتر ببینید.

آیا شما هم نگران افزایش دمای آب رادیاتور و جوش آوردن ماشین خودتان هستید؟

همانطور که در فیلم آموزشی فوق هم گفتیم، زمانی که دمای آب ماشین پراید یا هر ماشین دیگری درحال افزایش است، لحظات اهمیت زیادی دارند. نباید اجازه دهیم که دمای آب بیش از حد بالا برود. وقتی دمای موتور ماشین از مقدار بحرانی عبور کرد، اگر به موقع متوجه بشویم و اقدامات اولیه را انجام دهیم. موتور آسیب جدی نخواهد دید.

اغلب راننده ها حین رانندگی کمتر به صفحه آمپر ماشین نگاه میکنند. آیا علت جوش آوردن ماشین همین است؟ البته که خیر. زیرا باید بیشتر توجه راننده، به رانندگی و جاده باشد. راننده ای را در نظر بگیرید که دمای آب ماشینش درحالا بالا رفتن است اما خودش متوجه نمیباشد. این راننده تا زمان جوش آوردن ماشین متوجه این مشکل نخواهد شد. که اون موقع هم خیلی دیر خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا