عمومی

درد در سمت چپ سر نشانه چیست؟

دلایل مختلفی برای سردرد سمت چپ وجود دارد. درک علل احتمالی و درمان آنها می تواند به فرد در مدیریت درد کمک کند و بداند چه زمانی باید به دنبال درمان تخصصی باشد.

به گزارش باراناخبر، باراناخبر او نوشت: «حدود 50 درصد از بزرگسالان در سراسر جهان سردرد دارند. برخی از سردردها جزئی هستند و با درمان های خانگی قابل درمان هستند، اما برخی شدیدتر هستند و نیاز به مراقبت های پزشکی دارند. اگر سردرد همراه با تاری دید، حالت تهوع یا هر علامت دیگری دارید، یا در حین سردرد احساس ضعف یا سرگیجه در یک طرف بدن دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

این مقاله به بررسی علائم، علل و درمان سردردهای سمت چپ می پردازد.

علل و نشانه های سردرد سمت چپ

دلایل مختلفی برای سردرد وجود دارد که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

میگرن، سردردهای تنشی، سردردهای گروهی، جراحات، بیماری های التهابی، مشکلات عروقی، مصرف بیش از حد دارو و سینوزیت.

میگرن

درد در سمت چپ سر می تواند ناشی از میگرن باشد. سردردهای میگرنی معمولاً از اطراف چشم ها یا شقیقه ها شروع می شوند و سپس به سایر قسمت های سر سرایت می کنند. علت اصلی میگرن هنوز مشخص نیست. بر اساس شواهد احتمالی، علت مربوط به عملکرد مغز و افزایش حساسیت اعصاب یا عروق خونی اطراف مغز است.

سردرد تنشی

سردرد تنشی دردی قوی و شدید است که از پشت چشم شروع می شود و به پیشانی یا پشت سر سرایت می کند. این نوع سردردها می توانند در یک طرف سر ظاهر شوند، بنابراین می توان آنها را از علل درد در سمت چپ سر در نظر گرفت. علت اصلی سردردهای تنشی ناشی از تنش عضلانی است. سردردهای تنشی معمولاً شدت کمتری نسبت به میگرن دارند، اما همچنان آزاردهنده هستند.

سردرد گروهی

یکی دیگر از دلایل درد در سمت چپ سر ممکن است سردرد گروهی باشد. سردرد بسیار دردناک است و بارزترین علامت آن درد در یک طرف سر است.

سردردهای گروهی اغلب در فصل بهار و پاییز اتفاق می افتد، به همین دلیل است که بسیاری از افراد این درد را با سردردهای آلرژیک اشتباه می گیرند.

مشکلات اساسی

گاهی اوقات درد در سمت چپ سر ناشی از یک بیماری و مشکل زمینه ای است و می تواند دلایل جدی داشته باشد. مانند جراحات، بیماری های التهابی و مشکلات رگ های خونی.

درمان و پیشگیری از درد در سمت چپ سر

اکثر سردردها را می توان با داروهای آرام بخش مانند ایبوپروفن و آسپرین درمان کرد. اگر درد شما مربوط به میگرن یا مشکلات شدید تنش باشد، پزشک مسکن‌های قوی‌تری تجویز می‌کند.

تغییر سبک زندگی نیز می تواند به کاهش سردرد کمک کند. برخی از این تغییرات مهم عبارتند از:

از غذاهای محرک پرهیز کنید: از غذاهایی مانند کافئین، الکل و پنیر که باعث بدتر شدن میگرن می شوند خودداری کنید.

انجام مدیتیشن: یوگا یا سایر روش های مدیتیشن باعث افزایش آرامش بدن و ذهن می شود. مدیتیشن می تواند تنش عضلانی را کاهش دهد و سردردهای تنشی ناشی از استرس و میگرن را کاهش دهد.

منبع: medicalnewstoday

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا